Defilada wojskowa na pl. Litewskim oraz internetowy koncert patriotyczny znalazły się w tegorocznym programie obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada
Oficjalne uroczystości otworzy w czwartek msza w intencji ojczyzny, która rozpocznie się o godz. 10 w archikatedrze.
Po nabożeństwie przewidziano apel na pl. Litewskim (początek o godz. 11.30), z uroczystym podniesieniem flagi, przemowami, apelem pamięci i salwą honorową. Przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożone będą kwiaty, a tę część obchodów zakończy defilada wojskowa.
Wiązanki kwiatów zostaną złożone również w innych miejscach. O godz. 13.35 przed tablicą upamiętniającą Władysława Cholewę, delegata rządu RP na woj. lubelskie i wojewodę w latach 1941-44 (ul. Krakowskie Przedmieście 43), następnie przed tablicami (ul. Spokojna 4) upamiętniającymi Stanisława Moskalewskiego (wojewodę w latach 1919-26) i Jerzego de Tramecourta (wojewodę w latach 1937-39).
O godz. 14 na cmentarzu komunalno-wojskowym przy ul. Białej (część cmentarza przy Lipowej, wejście od ul. Obrońców Pokoju), złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Legionistów Polskich.
O godz. 17 barwami narodowymi zostaną podświetlone niektóre obiekty: drzewa i fontanna na pl. Litewskim, Ratusz, stadion Arena Lublin i kładka łącząca park Ludowy z nadbystrzyckim bulwarem.
Nie wychodząc z domu będzie można uczestniczyć w zaplanowanym na sobotę Narodowym Koncercie Listopadowym, który od godz. 19 będzie nadawany na żywo z Trybunału Koronnego. Dominika Falger na skrzypcach a Evgeni Sinaiski na fortepianie wykonają utwory Mozarta, Nikodemowicza, Szymanowskiego i Wieniawskiego.
Koncert będzie można oglądać na portalu YouTube (kanał Lublin Miasto Inspiracji) oraz na Facebooku (profil Lublin Miasto Kultury). Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy.
Spacer architekturą niepodległości
11 listopada o godz. 14 z placu Wolności będzie można ruszyć szlakiem lubelskiej architektury dwudziestolecia międzywojennego. Na trasie spaceru znajdą się charakterystyczne budynki użyteczności publicznej: banki, szkoły, urzędy, obiekty kultury i inne, które świadczyły o awansie miasta po odzyskaniu polskiej państwowości. Na wydarzenie, które będzie trwało ok. 1,5 godziny zaprasza Modernizm w Lublinie - powstała w 2015 roku kooperatywa społeczna której celem jest dokumentowanie przejawów form i myśli modernistycznych w architekturze, urbanistyce i detalu z terenu Lublina i okolic.
Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada - program obchodów
10.00 - msza św. w intencji Ojczyzny (archikatedra lubelska)
11.30 - uroczysty apel (Plac Litewski):
- złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Lublin przez dowódcę uroczystości i powitanie kompanii honorowych
- odegranie hymnu narodowego
- uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt
- wystąpienie okolicznościowe wojewody lubelskiego
- przekazanie Ognia Niepodległości
- apel pamięci i salwa honorowa
- złożenie kwiatów pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego
- defilada
13.35 - złożenie kwiatów przed tablicami:
- Władysława Cholewy, delegata Rządu RP na województwo lubelskie i wojewody lubelskiego w latach 1941-1944 (gmach Sądu Okręgowego przy ul. Krakowskie Przedmieście 43)
- Jerzego Albina de Tramecourta, wojewody lubelskiego w latach 1937-1939 (gmach Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Spokojna 4)
- Stanisława Witalisa Moskalewskiego, wojewody lubelskiego w latach 1919-1926 (gmach Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Spokojna 4)
14.00 - złożenie kwiatów na mogiłach legionistów (cmentarz wojenny przy ul. Białej)