Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

15 lipca 2021 r.
9:05

Biała Podlaska. Wycinają kilkanaście drzew w Małpim Gaju

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 1 A A
Wycinka w parku Małpi Gaj
Wycinka w parku Małpi Gaj (fot. UM)

Miasto wycina drzewa w parku Małpi Gaj. Urzędnicy przekonują, że są spróchniałe i mogą stwarzać niebezpieczeństwo. A nasz czytelnik zastanawia się, dlaczego nie zlecono badań drzewostanu jeszcze przed inwestycją.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Park Małpi Gaj oddano do użytku we wrześniu ubiegłego roku. Powstała tu m.in. ścieżka edukacyjna pośród drzew na wysokości 5 metrów oraz wieża widokowa na 10 metrach. W maju ta konstrukcja ucierpiała, bo silny wiatr powalił na nią drzewo.

Okazuje się, że tych spróchniałych jest w tym miejscu więcej. W tym tygodniu miasto przystąpiło do ich wycinki. Dokładnie chodzi o 12 sztuk, głównie topoli. – Zagrażają one bezpieczeństwu, bo są zlokalizowane w najbliższym otoczeniu ścieżki – tłumaczy Gabriela Kuc–Stefaniuk rzecznik magistratu. A z tego parku chętnie korzystają rodziny z dziećmi.

– To drzewa z widocznymi, licznymi spróchnieniami czy suszem w koronach, takimi jak drzewo, które pod wpływem silnego wiatru złamało się w Małpim Gaju w maju tego roku i uszkodziło konstrukcję– przypomina Kuc–Stefaniuk.

Po oględzinach, urzędnicy stwierdzają, że „o zaawansowanej próchnicy drzew świadczyły także liczne dziuple, ubytki i pęknięcia pni”. W ocenie pracowników wydziału gospodarki komunalnej złamanie niektórych topoli było kwestią czasu. – Podobnie widoczny zły stan drzew pochylonych na ścieżkę wykluczał ich ewentualną korektę – podkreśla rzecznika.

Zgodę na wycinkę wydał Oddział Zezwoleń lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Tymczasem, pan Andrzej dziwi się, dlaczego oględzin drzew nie wykonano jeszcze przy planowaniu inwestycji. – Mogło przecież dojść do tragedii. To było narażenie mieszkańców na utratę życia i zdrowia – denerwuje się nasz czytelnik. – Po pierwsze, dlaczego władze nie zbadały i nie zleciły badania stanu drzew wcześniej. A po drugie, po zawaleniu się drzewa w maju, można było zamknąć park na czas badania i wycinki pozostałych drzew. Rażąca lekkomyślność – uważa pan Andrzej.

Ale Jacek Tur, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej odpowiada, że oględziny były przeprowadzane przed inwestycją. – Jednak wtedy nie wykazywały one konieczności wycinania drzew. Prawdopodobnie wskutek wichur i opadów na drzewach wraz z upływem czasu pojawiły się pęknięcia wzdłuż powierzchni bocznej pnia – zauważa urzędnik. – Jeśli drewno jest pęknięte, zostaje naruszona jego struktura i proces gnilny może przebiegać szybciej i wtedy zaczyna ono stwarzać niebezpieczeństwo – dodaje Tur. Dlatego, jak przekonuje, miasto „stara się regularnie monitorować pod tym kątem drzewostan”.

Do końca tygodnia Małpi Gaj pozostanie zamknięty. – Do końca lipca posadzimy w przestrzeni miasta 18 drzew. Będą to m.in. kasztanowiec czerwony, brzoza pożyteczna, buk pospolity, dąb czerwony, platan klonolistny, czeremcha pospolita, miłorząb dwuklapowy oraz grujecznik japoński – wymienia prezydent Michał Litwiniuk (PO).

Zagospodarowanie parku kosztowało 5,1 mln zł i wpisuje się ono w większy projekt wykorzystania walorów przyrodniczych doliny Krzny, na który miasto pozyskało unijne dofinansowanie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ogromny pożar pustostanu w Lublinie. W środku byli bezdomni

Ogromny pożar pustostanu w Lublinie. W środku byli bezdomni

W nocy spłonął pustostan przy ulicy Nadbystrzyckiej w Lublinie. Trzy osoby bezdomne, który były w środku, nie przeżyły.

Pół dnia bez wody. PGK remontuje sieć

Pół dnia bez wody. PGK remontuje sieć

Od godz. 7.30 do 14 nie będzie dzisiaj wody w części Zamościa. Przerwa w jej dostawie jest spowodowana modernizacją.

Już w piątek siatkarze Bogdanki LUK Lublin zagrają w Częstochowie

Rywal, którego nie można lekceważyć. Bogdanka LUK Lublin gra w Częstochowie

Przed Bogdanką LUK Lublin piątkowy mecz w Częstochowie ze Steam Hemarpol Norwidem. Pierwszy gwizdek o godzinie 17.30

Lubelskie. Powstaje nowa placówka Straży Granicznej

Lubelskie. Powstaje nowa placówka Straży Granicznej

Mówiło się o tym od 20 lat, aż w końcu czas na realizację. W Ulhówku rusza budowa placówki Straży Granicznej.

Informacja prezydenta miasta Lublin

Informacja prezydenta miasta Lublin

Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie oraz edukacja prawna

Wybierz się w magiczną podróż do laboratorium światła
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Wybierz się w magiczną podróż do laboratorium światła

Gdy zachodzi słońce, w Ogrodzie Botanicznym UMCS dzieje się prawdziwa magia. A raczej nauka. To za sprawą Lumina Park, w którym w tym roku góruje patronka uczelni Maria Skłodowska-Curie.

Rafał Trzaskowski w Lublinie. Wysoka frekwencja na spotkaniu z prezydentem Warszawy
galeria

Rafał Trzaskowski w Lublinie. Wysoka frekwencja na spotkaniu z prezydentem Warszawy

Choć tabliczki z napisami „Rafał do boju!”, czy „Rafał = pozytywna energia Polaków” zdają się sugerować co innego, to jak twierdzą wszyscy związani z Koalicją Obywatelską politycy, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pojawił się w Lublinie w ramach dyskusji samorządowych, a nie kampanii wyborczej. Na spotkaniu z politykiem pojawiło się wielu mieszkańców i duża część lubelskich samorządowców. Głównym tematem było jednak bezpieczeństwo i sytuacja międzynarodowa.

Rak szlachetny powrócił do domu

Rak szlachetny powrócił do domu

Wprowadzenie raków mające na celu odbudowę populacji gatunku w ekosystemach wodnych Lubelszczyzny. Do trzech rzek w województwie lubelskim trafiło tysiąc osobników.

Zaprojektuj mural i wygraj 12 tys. zł

Zaprojektuj mural i wygraj 12 tys. zł

Do końca roku można zgłaszać projekty na mural, który ma obrazować jubileusz 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Można wygrać 12 tys. zł.

Zrobi się zimno na Starym Mieście. LPEC przerwie dostawę ciepła

Zrobi się zimno na Starym Mieście. LPEC przerwie dostawę ciepła

W centrum Lublina nie będzie ciepłej wody i ogrzewania. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada prace na sieci ciepłowniczej.

Autobusy wodorowe już u właściciela. Dziś była pierwsza przejażdżka.
galeria

Świdnik wrzuca drugi bieg, aby poprawić komunikację

Miasto stawia na innowacje w transporcie publicznym – nowe autobusy wodorowe, mają poprawić komfort mieszkańców i wesprzeć ochronę środowiska. To krok w kierunku nowoczesnej, ekologicznej komunikacji, który jednocześnie umacnia współpracę Świdnika z regionem.

Lotnisko podsumowało wakacje. Liczby robią wrażenie

Lotnisko podsumowało wakacje. Liczby robią wrażenie

Tegoroczny sezon na lubelskim lotnisku trwał wyjątkowo długo, co przekłada się na wyniki. Jest lepiej niż w zeszłym roku.

Krzysztof Komorski Wojewoda Lubelski
Wojewoda Lubelski

Komentarz po wyborze Donalda Trumpa na 47. prezydenta USA

Po pierwsze: fundamentalne, szacunek dla wyboru Amerykanów, prezydent Donald Trump dostał bardzo silny mandat zaufania, należy uznać ten wybór i przystosować się do współpracy z jego administracją.

Prezes MPWiK Artur Szymczyk i mer miasta Równe

Przebudują kanalizacje i wodociągi. Lublin i Ukraina inaugurują projekt

Goździkowa, Kosynierów, Ziemiańska i Jaskółcza oraz ukraińskie miasto Równe - w tych miejscach powstanie nowa infrastruktura kanalizacyjna. To dzięki współpracy ukraińsko-polskiej w ramach projektu Interreg NEXT.

Start Lublin w sobotę zagra na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław

Start Lublin w sobotę zagra na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław

Start Lublin ma w ostatnim czasie szczęście do drużyn przeżywających kryzys

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium