Teren byłego lotniska w Białej Podlaskiej od marca w całości jest już w rękach Ministerstwa Obrony Narodowej. Formować się tu będzie batalion 18. Dywizji Zmechanizowanej. Obecnie MON prowadzi już kilka przetargów.
– Aktualnie realizujemy cztery zadania inwestycyjne, które są na etapie opracowania dokumentacji projektowej – słyszymy w biurze prasowym ministerstwa. Chodzi o budowę stacji paliw, budynku magazynowego z częścią administracyjną, sieci wodno-kanalizacyjnej oraz ciepłowniczej. – Jedno zadanie jest na etapie robót budowlanych. To przebudowa obiektu sztabowego na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej – dodaje przedstawiciel biura prasowego.
Inwestycja opiewa na 23 mln zł. Jak czytamy w dokumentach przetargowych, roboty obejmują rozbiórkę, prace budowlane i instalacyjne. Wybudowane będą systemy alarmowe i pomieszczenia do przetwarzania informacji niejawnych. Do tego parkingi i przyległe drogi. Czas realizacji to wrzesień 2021 roku.
Ale resort ogłosił więcej przetargów, m.in. na wykonanie projektów dotyczących przebudowy portu lotniczego, budowy trzech budynków sztabowo-koszarowych oraz placu apelowego. Projektanci będą też potrzebni do opracowani koncepcji hali sportowej z kompletem boisk oraz ośrodka sprawności fizycznej. Na terenie lotniska powstanie też więcej magazynów.
Przypomnijmy, że to 600-hektarowy obszar. Ma tu stacjonować batalion zmechanizowany, dywizjon przeciwlotniczy, kompania rozpoznawcza, kompania saperów oraz batalion transportowy i batalion lekkiej piechoty WOT. Docelowo będzie tu służyć 2 tys. żołnierzy.
Na początku tego roku bialskie lądowisko zostało wykreślone z ewidencji prowadzonej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. – Na nieruchomości pozostaną jedynie budynki portu lotniczego oraz dwa obiekty przed wjazdem na teren kompleksu. Od momentu przekazania w administrowanie wojskowe, jest to teren zamknięty, dlatego inna działalność jest wykluczona – podaje wydział prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej.
Generał Jarosław Gromadzinski, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej, uważa, że obecność wojska będzie widać w mieście w przeciągu 2 lat. – Mamy pieniądze. Musimy wybudować sporo infrastruktury. W tym roku mamy uformować dwa pododdziały. Wszystko uzależnione jest od logistyki. Zaczynamy od remontu tego, co już jest w naszym władaniu – podkreśla dowódca.
Do 2000 roku na terenie lotniska działał 61. Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy, jednostka wojskowa Sił Powietrznych RP. W końcowym stadium funkcjonowania jednostka szkoliła pilotów śmigłowców. Wcześniej szkolono tu także na Iskrach.