Tort i lody dla studentów i wykładowców. Tak PSW w Białej Podlaskiej świętowała w piątek swój tegoroczny sukces w rankingu „Perspektyw”.
Ten sukces to pierwsze miejsce w kategorii publicznych uczelni zawodowych. – Przez ostatnie 10 lat, już po raz czwarty jesteśmy najlepsi. Nigdy nie schodziliśmy jednak z podium – przyznaje rektor prof. Jerzy Nitychoruk.
Z tej okazji, w piątek zaprosił studentów i wykładowców przed gmach główny, gdzie czekał tort, a później były też lody. Ale najpierw przemówienia.
– To nie jest przypadek, że nasza uczelnia została tak dobrze oceniona. To jest ciężka, odpowiedzialna praca całego środowiska – podkreśla rektor.
W rankingu pod uwagę wzięto siłę naukową, potencjał dydaktyczny, współpracę z gospodarką oraz umiędzynarodowienie. W przypadku PSW wysoko oceniono na przykład parametryzację, dobór kierunków studiów podyplomowych do wymagań rynku lokalnego pracy czy liczbę studentów z zagranicy.
– Obecnie studiuje u nas ok. 400 obcokrajowców, głównie z Białorusi czy Ukrainy, ale też z Afryki czy Indii – precyzuje prof. Nitychoruk.
Ci ostatni studiują w języku angielskim pielęgniarstwo lub turystykę i rekreację. Uczelnia kilka lat temu dostała na ten projekt ponad 2,5 mln zł unijnego dofinansowania. Żadna inna szkoła zawodowa nie może pochwalić się tak dużym odsetkiem studentów zagranicznych.
Natomiast Białorusini do PSW mają stosunkowo blisko, bo tylko kilkadziesiąt kilometrów. – Ale studenci z Białorusi mają teraz problem, bo mogą przekroczyć swoją granicę tylko raz na pół roku, dlatego przygotowujemy zajęcia oraz praktyki tak, aby były spięte w czasie – deklaruje rektor.
Nadia pochodzi z Ukrainy i na bialskiej uczelni studiuje turystykę i rekreację. Już trzeci rok. – Za chwilę czeka mnie obrona pracy licencjackiej. Później chcę tu kontynuować magisterkę. A po studiach chcę zostać w Polsce, nie ma opcji by wracać – przyznaje studentka. Mieszka w akademiku z koleżankami z Białorusi. – To jest najlepszy akademik jaki na oczy widziałam. Jakość jak w czterogwiazdkowym hotelu w Turcji –przyznaje młoda dziewczyna. Studia na bialskiej uczelni polecili jej znajomi.
Na PSW można wybierać spośród kilkunastu kierunków studiów. – Jako dyrektor mogę powiedzieć, że absolwenci kierunków medycznych są bardzo oczekiwani w naszym szpitalu. To świetne wykształcone osoby, prosimy o więcej takich przyszłych pracowników – przyznaje Adam Chodziński, dyrektor bialskiego szpitala, a jednocześnie przewodniczący rady uczelni.
Obecnie, dobiega końca budowa drugiego akademika uczelni. Miejsce znajdzie tu ponad 80 studentów. PSW dostała na ten cel ponad 10 mln zł ministerialnej dotacji. Budowa ma się zakończyć w sierpniu.
Jeśli chodzi o lubelskie placówki, to Uniwersytet Medyczny pozostaje najwyżej sklasyfikowaną uczelnią z Lublina w Rankingu Szkół Wyższych "Perspektywy 2021". Do trzeciej dziesiątki wskoczyła Politechnika Lubelska, awansując z 31. na 27. miejsce. Natomiast, na 43. pozycji ex aequo uplasowały się Katolicki Uniwersytet Lubelski i Uniwersytet Marii Curie–Skłodowskiej. Dla pierwszej z tych uczelni oznacza to awans o dwa "oczka".