Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

6 marca 2024 r.
12:14

Bez "gumkowania historii". Kiedyś zastępca Stefaniuka - teraz walczy o prezydenturę

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
(fot. Ewelina Burda)

Przez cztery lata pilnował miejskich inwestycji jako zastępca prezydenta Dariusza Stefaniuka (PiS). Teraz, Adam Chodziński, po wystąpieniu z klubu Zjednoczonej Prawicy, chce rządzić miastem jako bezpartyjny prezydent. W tym wyścigu ustawiło się już w sumie czterech kandydatów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodziński jako ostatni z nich ruszył oficjalnie z kampanią wyborczą, chociaż jego banery wiszą w mieście już od kilku tygodni. To rozpoznawalna twarz w Białej Podlaskiej, bo w polityce istnieje już od kilkunastu lat. To jego trzecia próba ubiegania się o fotel prezydenta miasta. W 2010 roku był kandydatem Platformy Obywatelskiej.

– Ludzie chcą mieć wybór, dlatego startujemy. Nie jestem tu po to, by się zachłysnąć władzą, ale by demokracją się dzielić – przekonuje. W tej kadencji Chodziński zasiada w radzie miasta. Kilka miesięcy temu wystąpił z klubu Zjednoczonej Prawicy i jeszcze z dwójką radnych zawiązał klub radnych niezależnych.

Gdy w latach 2014-2018 pilnował inwestycji za czasów prezydenta Dariusza Stefaniuka (PiS), drugim zastępcą był Michał Litwiniuk, obecny prezydent miasta, który stara się teraz o reelekcję. – Nad wieloma inwestycjami, które dokończył obecny prezydent, pracowałem w poprzedniej kadencji. To choćby most w parku, nowy układ komunikacyjny na tym terenie, brama koszarska czy remont amfiteatru. Proces inwestycyjny wiązał się z licznymi spotkaniami i pracą nad fiszkami oraz wnioskami do urzędu marszałkowskiego - przypomina kandydat, który teraz pracuje jako zastępca kanclerza na Akademii Bialskiej.

Jeszcze niedawno był dyrektorem szpitala w Białej Podlaskiej, ale marszałek województwa go odwołał z uwagi na „utratę zaufania”. – Nie mam się czego wstydzić, jeśli chodzi o poprzednią kadencję. Potrzeba było na przykład 2 lat by ruszyć z budową ścieżek rowerowych. Pamiętam, jak podpisałem ponad 100 aktów notarialnych, bo proces inwestycyjny trwa – zauważa. Dlatego w ocenie Chodzińskiego, nie można „gumkować historii”. – Nie pozwolę, by prezydent manipulował i wprowadzał w błąd mieszańców- podkreśla.

Doświadczenie uważa za swoją mocną stronę. – Jestem w stanie w poniedziałek o godz. 7.30 stawić się w urzędzie i zacząć pracę. Naczelnicy wydziałów ratusza mają ogromną wiedzę i im się też należy wolność w zabieraniu głosu- zaznacza bezpartyjny radny. W swoim programie wyborczym proponuje m.in. bezpłatną komunikację miejską, strefę płatnego parkowania w centrum, powołanie prezydenckiej rady przedsiębiorczości czy wykorzystanie potencjału budowanej autostrady A2.

Z jego komitetu do rady kandyduje m.in. Marcin Dudziński, współzałożyciel stowarzyszenia Orzechówek. Ostatnio zasłynął, gdy walczył o powtórkę głosowania w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. – Czas wziąć sprawy w swoje ręce. Społeczność mojego osiedla mnie namawiała – przyznaje Dudziński.

W kilku edycjach budżetu obywatelskiego udało mu się wspólnie z radnymi przygotować zwycięskie projekty na osiedlu Orzechowa. -  Zrobiliśmy mnóstwo rzeczy, inwestycji, miejsc rekreacji, inicjatyw prospołecznych.  Społeczność osiedla staje się rodziną. Dlatego kandyduję, by mieć realny wpływ na te działania – tłumaczy.  

Oprócz Adama Chodzińskiego, w wyborach na prezydenta startują: Bogusław Broniewicz z Białej Samorządowej, Dariusz Litwiniuk z PiS i Michał Litwiniuk, obecny prezydent. Chociaż należy do PO, to kandyduje z własnego komitetu.

  • Kandydaci do Rady Miasta z komitetu Adama Chodzińskiego:  

Okręg 1:

  1. Marcin Dudziński
  2. Ewa Pawłowicz
  3. Jakub Lewczuk
  4. Marlena Bliźniuk
  5. Michał Chuda
  6. Urszula Saczuk
  7. Wojciech Maksymiuk

Okręg 2

  1. Anna Korolczuk
  2. Adam Chodziński
  3. Sylwia Sołtysiak
  4. Adam Sawczuk
  5. Kinga Gurycz
  6. Łukasz Mazuryk
  7. Katarzyna Kondraciuk

Okręg 3

  1. Anna Korszeń
  2. Wojciech Andrzejuk
  3. Beata Wawryniuk
  4. Przemek Borkowski
  5. Magdalena Borysiuk
  6. Piotr Wetoszka
  7. Agnieszka Borkowska

Okreg 4

  1. Ryszard Więcierzewski
  2. Bożena Grąszko
  3. Michał Sroka
  4. Zofia Zielińska
  5. Robert Chiluk
  6. Weronika Olesiejuk
  7. Rafał Olczuk
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte
galeria

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ulicy Poturzyńskiej 1 jest nową miejską placówką z zakresu pomocy społecznej. Inwestycja została dofinansowana kwotą 3,15 mln zł w ramach Programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Całość kosztów to niemal 4 mln zł.

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa
Lubycza Królewska

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa

Miał w domu mefedron, susz roślinny i próbował przekupić policjantów. Może trafić za kratki na kilka lat.

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium