Podczas prac rewitalizacyjnych w parku Radziwiłłowskim natrafiono na fundamenty dawnej kuchni zespołu pałacowego. Archeolodzy liczą, że odkopią fragmenty ceramiki produkowanej w Białej Podlaskiej za czasów Anny z Sanguszków Radziwiłłowej.
Odkryć dokonano podczas rekonstrukcji południowych fortyfikacji w parku Radziwiłłowskim. Na razie wiadomo, że to fundamenty dawnej kuchni zespołu zamkowego, która była oddzielnym budynkiem. Potwierdzają to również mapy Atlasu Targońskiego z XVIII wieku. Wykopaliska prowadzą pracownicy Muzeum Południowego Podlasia. Ale archeolog Mieczysław Bienia przyznaje, że za kilka dni będzie miał szerszą wiedzę. – Teraz chcemy odsłonić dawne radziwiłłowskie kuchnie i dokładnie je przebadać – tłumaczy.
Muzealnicy chcą określić, jakiej wielkości był to obiekt, czy był podpiwniczony, czy znajdowały się w nim piece i wreszcie, czy miał łącznik z zamkiem. Poza tym, archeolog liczy na to, że uda się odnaleźć fragmenty porcelany i innych przedmiotów, które wzbogaciłyby muzealne wystawy. – Nie ukrywamy, że liczymy na znaleziska ceramiki i fajansu produkowanego w naszym mieście za czasów Anny z Sanguszków Radziwiłłowej. Jak dotąd nie wiemy, jak ta ceramika wyglądała – przyznają archeolodzy.
Z kolei urzędnicy przekonują, że wykopaliska nie opóźnią prac rewitalizacyjnych. – Razem ze specjalistami z Muzeum Południowego Podlasia pracujemy nad takimi rozwiązaniami, abyśmy jako społeczność poznawali te odkrycia, historie Radziwiłłów i naszego miasta – zaznacza prezydent Michał Litwiniuk (PO).
Przypomnijmy, że w 2019 roku, również podczas prac rewitalizacyjnych, natrafiono na ciekawe znalezisko w kaplicy zamkowej. Przy zdejmowaniu starej posadzki ceglanej odkryto kryptę, w której – jak się okazało – w XVIII wieku spoczywały szczątki św. Józefata Kuncewicza. Był to arcybiskup unicki zamordowany w Witebsku przez prawosławnych mieszczan. Obecnie jego szczątki znajdują się w Watykanie.
Co się jeszcze zmieni w parku? Drewniana kładka połączy ten obszar z drogą rowerowo-rekreacyjną wzdłuż Krzny. Odsłonięte mają być też fundamenty nieistniającego dzisiaj pałacu Radziwiłłów. – Odtworzymy historyczny układ ścian zewnętrznych z basztami narożnymi. Prace zakładają także ukazanie układu wnętrza siedziby Radziwiłłów – zapowiadają władze miasta. Natomiast od szczytu Oficyny Zachodniej powstanie droga z kostki granitowej.
Założenie pałacowo-obronne Radziwiłłów było jedną z największych rezydencji magnackich XVII wieku. Otaczał je systemem obwarowań ziemnych szkoły staroholenderskiej, które teraz miasto rekonstruuje.