Uchwała wejdzie w życie – ogłaszają sukces swojej propozycji dla przedsiębiorców radni Zjednoczonej Prawicy. Wojewoda opublikował ją w Dzienniku Urzędowym. Ale jego rzeczniczka tłumaczy, że dopiero teraz jest czas na ocenę prawną.
Projekt uchwały przygotowany przez radnych prawicy wzbudził wiele wątpliwości radców prawnych bialskiego magistratu. Na marcowej sesji prezydent Michał Litwiniuk apelował, by radni wycofali projekt z porządku obrad. – Mamy jednoznaczną opinię prawną odnośnie niepoprawności formalnej projektu uchwały – stwierdził wówczas prezydent. – Projekt uchwały przeczy ustawie „covidowej”. Treść odnosi się do innych regulacji prawnych. A tego nie można mieszać – tłumaczyła mecenas Lidia Łysakowska. W propozycji prawicy chodziło o umorzenie opłat za czynsze przedsiębiorcom, którzy przez pandemię stracili płynność finansową.
– Uchwała została zaakceptowana przez wojewodę i wejdzie w życie – chwalą się teraz radni Zjednoczonej Prawicy. – Czy państwo myślicie, że złożylibyśmy projekt uchwały, którego nie bylibyśmy pewni? To zbyt poważny dokument, aby nie skonsultować go z zespołem prawników – podkreśla Dariusz Litwiniuk, przewodniczący klubu ZP. – Patrząc na sytuację biznesu w mieście, odnosimy wrażenie że władze Białej Podlaskiej pozostawiły przedsiębiorców samych sobie. Ustawa „covidowa” daje duże możliwości, z których prezydent Michał Litwiniuk nie korzysta. Po raz kolejny musieliśmy go wyręczyć w działaniu – uważa z kolei radny Henryk Grodecki (ZP).
Ale entuzjazm prawicy studzi rzeczniczka wojewody lubelskiego. – Uchwała została doręczona organowi nadzoru 6 kwietnia. Od tej daty rozpoczyna się bieg trzydziestodniowego terminu na ocenę prawną – tłumaczy Agnieszka Strzępka. Dopiero 6 maja będzie zatem wiadomo, czy uchwała ma moc prawną. W podobnym tonie wypowiada się prezydent Białej Podlaskiej.
– Wojewoda opublikował uchwałę, ale nie oznacza to jeszcze, że nie ma do niej uwag, bo wciąż pozostają 2 tygodnie na ich zgłoszenie. Będziemy na nie czekali. Samo działanie nadzorcze wojewodów jest też kontrolowane przez Najwyższą Izbę Kontroli, której zdarzyło się już wytknąć błędy urzędom wojewódzkim w tym zakresie – podkreśla prezydent Michał Litwiniuk (PO). – Naprędce przygotowana inicjatywa części radnych Klubu Zjednoczonej Prawicy zawiera wiele błędów, naraża miasto na ryzyko działania w oparciu o uchwałę, którą ktoś może skutecznie zaskarżyć do sądu administracyjnego – dodaje prezydent, zwracając uwagę, że „projektodawcy kierowali się dobrymi intencjami, za co podziękował im na sesji”.
– Natomiast przypomniałem, że te cele realizuję już od ubiegłego roku, działając na podstawie przepisów niebudzących wątpliwości. Taką samą pomoc przedsiębiorcom zadeklarowałem również w bieżącym roku wobec ponownie przez rząd zapowiadanego lockdownu – stwierdza Litwiniuk. Podkreśla też, że w ubiegłym roku Biała Podlaska jako jeden z pierwszych samorządów w Polsce, przygotowała pakiet wspierający przedsiębiorców. – Natomiast obecnie przeforsowanie na forum Rady Miasta nieprzygotowanych przepisów, wybiórczo traktujących przedsiębiorców, pomijających ich niektóre grupy, jest niedobrą praktyką psucia prawa i naruszania powagi rady – uważa prezydent.
Za uchwałą na marcowej zagłosowało 11 radnych prawicy i jeden radny Białej Samorządowej, a 8 osób (głównie z Koalicji Obywatelskiej) się wstrzymało. – Głosowałem „za” uchwałą, bo uważam, że każda forma pomocy bialskim przedsiębiorcom zasługuje na uwagę – tłumaczy Bogusław Broniewicz (Biała Samorządowa), przewodniczący rady miasta.
Na tej samej sesji radni przyjęli także prezydencki projekt uchwały w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu przez pandemię. Prognozowany skutek finansowy dla budżetu miasta to kwota do pół miliona złotych. W ubiegłym roku prezydent zwolnił 36 podatników, zarówno osób fizycznych, jak i prawnych, z podatku od nieruchomości.