Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przeciwdziała popadaniu uczniów (głównie z nadpobudliwością) w nałogi, m.in. stosuje metodę EEG Biofeedback. Opracowali ją amerykańscy naukowcy z ośrodka szkolenia astronautów NASA.
Pracujące w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej specjalistki podkreślają, że zanim dojdzie do patologii z używkami, najpierw pojawia się problem braku komunikacji w rodzinie.
– Rodzice twierdzą, że mają mało czasu i nie mogą zajmować się dziećmi – wyjaśnia Anna Humin, psycholog. Inna psycholog Zofia Śledź dodaje, że młodzież ma głód akceptacji. – Ucieka w nałogi, jedyny kontakt znajduje w grupie rówieśników – mówi.
Poradnia od lat uczy rodziców prawidłowej komunikacji z dziećmi. Prowadzi "Szkołę dla rodziców”. Korzystająca z niej pani Marta przyznaje, że dzięki spotkaniom ze specjalistkami potrafi zauważyć nieprawidłowości w podejściu do dziecka. – Zyskałam otwartość na drugą osobę. Znajduję fajne i pozytywne cechy w swojej córce, za które ją chwalę, ale też postrzegam mankamenty, które razem staramy się szybko usunąć – wyjawia pani Marta.
Dzięki temu można prowadzić profilaktykę, która pozwala zwiększyć szybkość myślenia, kreatywność i pamięć oraz poprawiać nastrój i samoocenę. Korzystają z niej tak znane osoby, jak Doda i Adam Małysz.
Specjalistki przyznają, że dobre efekty terapeutyczne uzyskuje się z dziećmi z nadpobudliwością, które mają niejednokrotnie problemy z alkoholem lub narkotykami. Kiedy uczeń korzysta z EEG Biofeedbacku, pogłębia koncentrację. Na ekranie odpowiednio porusza się samochód wyścigowy, samolot lub piłka. Może temu towarzyszyć przyjemny dźwięk.
– Istotnie EEG Biofeedback obniża fale mózgowe, które mogą wpływać na złe zachowania młodych pacjentów. Podwyższa te, które wpływają na rozwój, kreatywność i wiarę w siebie oraz koncentrację – wyjaśnia Barbara Wieluńska, pedagog z bialskiej PPP. Dodaje, że z nowoczesnej aparatury od ponad roku skorzystało 95 pacjentów.