Nowy budynek powstaje przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. Inwestycja ma być gotowa w sierpniu 2020 roku
Do dyspozycji pacjentów będą 54 łóżka oddziału onkologii klinicznej i 25 łóżek oddziału hematologicznego. Obecnie szpital dysponuje 29 łóżkami na oddziale. – Do sierpnia 2020 roku inwestycja będzie gotowa – zapowiada Dariusz Oleński, dyrektor placówki.
Na ponad 6 tys. mkw. powierzchni znajdą siędwie kondygnacje dla pacjentów onkologicznych i hematologicznych, a na parterze powstanie pracownia endoskopowa.
Bialska placówka zamierza wzorować się na japońskich standardach. – Pracownie endoskopową konsultujemy ze szpitalem św. Łukasza w Tokio. Bo japońska endoskopia jest najlepsza na świecie – podkreśla dyrektor Oleński. Ale pracownia leków cytostatycznych, czyli przeciwnowotworowych, również będzie nawiązywać do japońskich prototypów. – Chodzi o to, aby leki cytostatyczne przygotowywały roboty. Podglądamy takie rozwiązania również we Francji i we Włoszech.
Obecnie takie leki w bialskim szpitalu przygotowuje się tradycyjnie. Jak wynika z danych bialskiej placówki, liczba pacjentów z nowotworami stale wzrasta. – Szczególnie zauważamy duży wzrost zachorowań na raka jelita grubego, praktycznie jeden przypadek w tygodniu – przyznają lekarze. Ogólnie, w ciągu ostatnich 4 lat, liczba pacjentów hospitalizowanych na oddziale onkologicznym wzrosła czterokrotnie.
– To wynika z kilku rzeczy. Po pierwsze, zachorowalność na nowotwory bardzo rośnie. Po drugie: znaczna część pacjentów z naszego terenu przed laty musiała leczyć się w dużych ośrodkach klinicznych, ponieważ wówczas nasz oddział nie był w stanie leczyć takiej ilości chorych. Obecnie jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową opiekę onkologiczną – podkreśla Piotr Centkowski, ordynator oddziału onkologii klinicznej. – Budynek jest tak zaprojektowany, aby znajdowało się tam całe zaplecze diagnostyczne dla onkologii, bo nasze potrzeby diagnostyczne są duże.
Budowa właśnie ruszyła i ma potrwać do sierpnia 2020 roku. To inwestycja za 55 mln zł. Szpital z własnych środków przeznaczy na to 35 mln zł. – Nie udało nam się uzyskać dofinansowania z budżetu państwa, dlatego planujemy zaciągnąć jeszcze kredyt inwestycyjny z Banku Gospodarstwa Krajowego. Ale to jeszcze nie jest przesądzone, być może skorzystamy ze środków unijnych – przyznaje dyrektor placówki. W kolejnym etapie przy Bialskiej Onkologii ma powstać jeszcze Ośrodek Radioterapii.