Tutaj, na chwilę mogą oderwać się od wojennych zmartwień. Dzieci ukraińskich uchodźców zaczęły już korzystać z zajęć w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
– Pierwsze dni już za nami. Dzieci mogły zapoznać się z naszymi robotami czy dronami, uczestniczyły też w lekcjach z kodowania. Dowiedziały się jak wykorzystać komputery do tworzenia muzyki – opowiada Ewa Filipiuk z bialskiej biblioteki, która oferuje te bezpłatne zajęcia. Skorzystał z nich m.in. Illia. – Tutaj jest miło, te panie się uśmiechają. Wreszcie mogłem porobić coś fajnego, bo mama bardzo się martwi i dużo płacze – opowiada chłopiec, który szczególnie zainteresował się robotyką.
– Były też zajęcia, na których dzieci mogły posadzić sezonowe rośliny – wymienia Filipiuk. W planach są jeszcze m.in. lekcje z języka angielskiego. – Cieszymy się, że to właśnie agenda biblioteki stała się miejscem, w którym dzieci z terenów objętych konfliktem zbrojnym mogą odkrywać swoje talenty oraz uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych – podkreśla dr Paweł Borek, dyrektor placówki.
„Miejska Strefa Kultury" jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach: 8-18, a w soboty do 15. Oprócz zajęć, dzieci mogą skorzystać z dostępnych komputerów, tabletów, czy klocków. W pomoc zaangażowali się tutaj studenci bialskich uczelni, również ci pochodzący z Ukrainy.
W piątek w miejskich kwaterunkach przebywało 122 uchodźców z Ukrainy. Stowarzyszenie Wspólny Świat do swoich obiektów przyjęło ponad 40 osób. Z kolei, w hotelu pracowniczym firmy Edwood przygotowanych jest 110 miejsc. Ale samorząd już myśli o kolejnym obiekcie na 70 miejsc. Na razie nie zdradza o jaką lokalizację chodzi.
– Planujemy też nieodpłatną naukę języka polskiego dla dzieci i osób dorosłych – zapowiada Gabriela Kuc–Stefaniuk, rzeczniczka magistratu. Takie lekcje wdrożył już Łuków. Zajęcia odbywają się w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Siedleckiej.
– Zajęcia są dedykowane dorosłym – zaznacza Tomasz Goławski, kierownik referatu promocji. Na lekcje można przychodzić w poniedziałki, środy i piątki o godz. 8. Zgłosiło się już 25 chętnych. – W przypadku dużego zainteresowania Ukraińców, liczba godzin lekcyjnych będzie sukcesywnie zwiększana – przyznaje urzędnik.
Wcześniej, trzeba się zgłosić do urzędu miasta, można również zadzwonić: 601 751 833 (pod wskazanym numerem można rozmawiać w języku ukraińskim).