Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

29 lipca 2015 r.
20:45

Czy Biała Podlaska ma na pewno 490 lat? Regionaliści mają wątpliwości

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 3 A A
W związku z obchodami 490-lecia nadania praw miejskich, urząd miasta przygotował logo.  Wielki baner ze znakiem graficznym i informacją na ten temat znajduje się  ścianie frontowej bialskiego magistratu/ fot. Archiwum
W związku z obchodami 490-lecia nadania praw miejskich, urząd miasta przygotował logo. Wielki baner ze znakiem graficznym i informacją na ten temat znajduje się ścianie frontowej bialskiego magistratu/ fot. Archiwum

We wrześniu Biała Podlaska obchodzić będzie 490. rocznicę nadania praw miejskich. Jednak miejscowi regionaliści ze stowarzyszenia Tłoka mają wątpliwości co do trafności wyboru tej daty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Chodzi o dbałość o prawdę historyczną – mówi regionalista i prezes Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego „Tłoka” Cezary Nowogrodzki. Tymczasem, miasto organizując obchody swojego 490-lecia powołuje się m.in. na dokument wystawiony bialskiemu kościołowi 7 marca 1525 r. przez Jerzego Ilinicza. „Ustalenie konkretnej daty nadania praw miejskich Białej Podlaskiej nie należy do łatwych zadań. Wszystko jednak wskazuje na dokument z 1525r., podpisany przez Jerzego Janowicza Illinicza. Stąd tegoroczne obchody 490. rocznicy miasta, których kulminacja odbędzie się podczas Dni Patrona we wrześniu” – czytamy na stronie internetowej urzędu miasta.

– Problem rocznicy obchodów można rozwiązać bardzo prosto. Wspominany dokument dotyczący fundacji kościoła w Białej z 7 marca 1525 r. sugeruje, że Biała jako miasto już wtedy funkcjonowała.  Należałoby więc zorganizować nie 490 rocznicę nadania praw miejskich, a 490 rocznicę najstarszej wzmianki o Białej jako mieście. Obchody pod takim hasłem nie wzbudzałyby wtedy żadnych zastrzeżeń od strony historycznej - uważa Cezary Nowogrodzki.

Jego zdaniem, data wystawienia dokumentu kościołowi wcale nie ma związku z datą nadania praw miejskich. Dowodzi tego na przykładach innych miejscowości.

– Łosice otrzymały przywilej na prawa magdeburskie w 1505 roku. Mamy ślady, że rozpoczęto też wtedy przygotowania do założenia parafii i budowy kościoła, ale właściwy dokument wystawiono dopiero w 1511 roku, czyli 6 lat po lokacji na prawie magdeburskim. Wohyń został założony w 1519 roku., potwierdzenie praw miejskich nastąpiło w 1522 r., ale kościół w mieście został zbudowany dopiero w 1537 r., czyli 18 lat po lokacji – punktuje Nowogrodzki.

- Mamy także ślady wskazujące, że nadanie praw miejskich mogło nastąpić wcześniej. Chociażby w pracy Michała Balińskiego i Tymoteusza Lipińskiego  „Starożytna Polska pod względem historycznym, jeograficznym i statystycznym” z 1886 roku odnajdziemy wzmiankę, że Biała jako miasto mogła funkcjonować już w 1520 roku – dodaje prezes stowarzyszenia Tłoka.

- Malkontentów zawsze będzie wielu. Dlatego po jednym sygnale nie będziemy zmieniać całej długo wypracowanej i przemyślanej koncepcji, która została zatwierdzona przez radę miasta – odpowiada na zarzuty Nowogrodzkiego rzecznik prezydenta Michał Trantau.

- Datę określili historycy na spotkaniu w Urzędzie Miasta. Oczywiście z dopiskiem, że nie da się w stu procentach określić jej dokładnie, jednak jest ona najbardziej prawdopodobna. Mamy zaufanie do naszych regionalistów - podkreśla Trantau i przesyła nam fragment protokołu ze styczniowego posiedzenia w Urzędzie Miasta „w sprawie ustalenia daty nadania praw miejskich Białej Podlaskiej”.

Oprócz urzędników, w spotkaniu uczestniczyli m.in. bialski regionalista Szczepan Kalinowski, historyk Paweł Borek z PSW , konserwator zabytków Jan Maraśkiewicz oraz Jerzy Flisiński, autor m.in. monografii „Biała na Podlasiu. Dzieje miasta i okolic do 1795 r.”, Tymczasem regionaliści ze stowarzyszenia Tłoka sugerują, by poszukać materiałów archiwalnych o historii miasta poza granicami Polski. – Takie materiały są i to całkiem pokaźne chociażby w Wilnie – precyzuje Nowogrodzki.

- Warto byłoby także przy okazji obecnych obchodów, zwrócić uwagę na informacje dotyczące historii na oficjalnej stronie miasta, bo te które znajdują się tam, w świetle obecnego stanu wiedzy pozostawiają naprawdę wiele do życzenia. Prawdziwa data lokacji naszego miasta pozostaje nieznana i miejmy nadzieję ciągle czeka na swojego odkrywcę – uważają członkowie stowarzyszenia Tłoka.

Obchody 490-lecia nadania praw miejskich dla Białej Podlaskiej będą połączone z Dniami Patrona i odbędą się 26 września.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium