Do karmienia piersią przekonuje bialczanki stowarzyszenie Dbamy o Mamy. Spotkania na ten temat odbywają się w ramach akcji Mlekoteka.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
– Promujemy naturalne karmienie. Poza tym, jest to integracja dla młodych mam, wymiana doświadczeń – mówi Aleksandra Karaś, jedna z dwóch w województwie lubelskim dyplomowanych promotorek karmienia piersią. Należy do stowarzyszenia Dbamy o Mamy i prowadzi bloga bialskamama.pl. – Mamy karmiące potrzebują wsparcia zwłaszcza teraz, gdy powszechne staje się karmienie mieszanką. Jest ogólnodostępna, do tego prosta instrukcja obsługi, wystarczy wymieszać z wodą. To ułatwienie dla zabieganych mam. Ale naturalne mleko matki to idealny pokarm dla niemowląt –przekonuje pani Aleksandra. Sama ma 2,5-letnią córkę którą karmi jeszcze piersią.
Dlaczego warto? – Mleko matki jest stworzone specjalnie dla dziecka. To nie tylko najlepsze składniki odżywcze. To przeciwciała i komórki macierzyste, hormony i enzymy oraz najlepiej przyswajalne witaminy i minerały. Karmienie piersią to również wzmocnienie więzi między matką i dzieckiem, lepszy rozwój emocjonalny, fizyczny, intelektualny, poznawczy dla dziecka. Dla mamy karmiącej piersią to szybszy powrót do formy po porodzie, mniejsze ryzyko depresji, bo działa oksytocyna, hormon szczęścia. To również mniejsze ryzyko wielu chorób zarówno u mamy jak i u dziecka – podkreśla Karaś.
Co miesiąc prowadzi spotkania grupy wsparcia dla matek karmiących. – W Białej Podlaskiej nie ma żadnego certyfikowanego doradcy laktacyjnego. Ja jestem promotorką karmienia piersią, nie mam wykształcenia medycznego. Udzielam wsparcia i porad odnośnie fizjologii laktacji , także podczas wizyt indywidualnych. Sprawdzam czy dziecko jest dobrze przystawione do piersi – opowiada członkini stowarzyszenia Dbamy o Mamy.
W środę w ramach Mlekoteki młode mamy wzięły udział w sesji zdjęciowej. Później mogły podzielić się swoimi "opowieściami laktacyjnymi" w kawiarni Rabarbar. – Niedawno urodziłam. Takie spotkania są potrzebne choćby po to, aby na chwilę wyrwać się z domu do ludzi. To wymiana doświadczeń, a przy okazji dzieci mają towarzystwo – przyznaje młoda mama Agata Czernicka.
Z kolei Wioleta Daniluk, mama 2-miesięcznej córeczki od dawna uczestniczy w akcjach stowarzyszenia. – Gdy jest czas i dziecko pozwala, to przychodzę na spotkania. Bardzo to popieram i cieszę się że ktoś o nas dba. Przed porodem brałam udział w "Aktywnej Mamie" na AWF – opowiada pani Wioleta. – To się przydaje. Bo młoda mama potrzebuje wsparcia i informacji, tak naprawdę o wszystkim – śmieje się bialczanka.
W działania stowarzyszenia Dbamy o Mamy angażuje się też Renata Stefaniuk, żona prezydenta Białej Podlaskiej i mama dwóch córek. – Taka edukacja jest ważna. Mam nadzieję, że będzie nas więcej w stowarzyszeniu. To piękna rzecz nie tylko na skalę naszego miasta, ale również Polski. W pełni się z tym identyfikuję. Sama niedawno skończyłam karmić piersią swoje dziecko. To piękne doświadczenie – podkreśla Renata Stefaniuk.
6 czerwca bialskie mamy będą mogły wziąć udział m.in. w warsztatach z psycholog i doulą Joanną Burdzicką-Wołowik.
– Doula to piastunka kobiety w ciąży. Pomaga przejść przez ten czas. Może uczestniczyć w porodzie. Nie jest położną. Ale zna techniki masażu. Poród z doulą jest szybszy i łatwiejszy – tłumaczy Aleksandra Karaś. Początek spotkania o godz. 12 w kawiarni Rabarbar przy ul. Brzeskiej. Później warsztaty z brafittingu. – Dowiemy się jak prawidłowo dobrać odpowiedni biustonosz, także ten do karmienia piersią – zapowiada Karaś. A na koniec projekcja filmu edukacyjnego „Breast is Best, czyli o piersiach inaczej”.
Natomiast w niedzielę stowarzyszenie Dbamy o Mamy zaprasza rodziców na bezpłatne warsztaty z pierwszej pomocy u dzieci i niemowląt. Będzie można dowiedzieć się jak zachować się w sytuacjach zagrożenia i udzielić pomocy przedmedycznej, np. w przypadku zachłyśnięcia, oparzenia czy utraty przytomności. Warsztaty poprowadzi ratownik medyczny dr Paweł Różański z AWF. Początek o godz. 14.
Mleko mamy rządzi
Z przygotowanego w 2015 roku w ramach kampanii "Mleko Mamy Rządzi" raportu wynika, że aż 98 proc. polskich mam zaczyna karmić swoje dzieci piersią po porodzie. Ale liczba ta spada już po pierwszym miesiącu. Po 6 tygodniu piersią karmi tylko 46 proc. W raporcie czytamy, że „w opinii środowiska medycznego stan karmienia piersią w Polsce jest niezadowalający, biorąc pod uwagę szereg korzyści zdrowotnych, ekonomicznych i społecznych". Z czego to wynika? Zdaniem autorów badania z braku wiedzy na temat laktacji na odpowiednim poziomie wśród personelu medycznego, z powszechnego dokarmiania substytutami mleka kobiecego oraz z niskiej dostępności do systemu profesjonalnej pomocy laktacyjnej po opuszczeniu szpitala.
Zdaniem Aleksandry Karaś, autorki bloga bialskamama.pl karmienie dzieci mlekiem matki:
- Stanowi idealne pożywienie dla dziecka
- W 100 proc. zaspokaja pragnienie , bo 87,5 proc. składu mleka stanowi woda i to w najczystszej postaci, ponieważ jest przefiltrowana przez organizm matki
- Korzystnie wpływa na rozwój ośrodkowego układu nerwowego
- Korzystnie wpływa na rozwój narządu wzroku
- Korzystnie wpływa na rozwój funkcji poznawczych
- Korzystnie wpływa na rozwój fizyczny
- Korzystnie wpływa na rozwój emocjonalny
- Wspiera funkcje ochronne organizmu (zawiera mnóstwo przeciwciał oraz prebiotyki)
- Wspiera rozwój intelektualny – badania dowodzą, że dzieci karmione mlekiem kobiecym mają większy iloraz inteligencji niż dzieci karmione mlekiem modyfikowanym,
- Stymuluje wzrost dziecka – mleko mamy zawiera czynniki wzrostu tkanek.
Z dyplomowaną promotorką karmienia piersią Aleksandrą Karaś można skontaktować się e-mailowo bialskamama@gmail.com lub telefonicznie: 504-068-042.