Czytelnik alarmuje, że w Parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej wycinają drzewa. Magistrat tłumaczy, że kolidują one z odbudową fortyfikacji.
Tylko piły słychać, wycinają nam drzewa w parku – alarmuje czytelnik. Okazuje się, że wycinka ruszyła w piątek.
– Usuwanie drzew w parku Radziwiłłowskim od strony ulicy Warszawskiej związane jest z odbudową fortyfikacji ziemnych bastionu północnego i układu komunikacyjnego – tłumaczy Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik magistratu.
Decyzję na wycinkę wydał konserwator zabytków. Planowane są jednak nasadzenia zastępcze. – Nowe drzewa będą posadzone niezwłocznie po zakończeniu prac ziemnych w części północnej zespołu zamkowego. Nasadzenia będą dostosowane do układu fortyfikacji – podkreśla rzecznik.
Pod topór idą samosiewy z okresu międzywojennego i powojennego, niezwiązane z historycznym układem kompozycyjnym. – Znaczna część drzew wykazuje zły stan zdrowotny zapewnia – Kuc-Stefaniuk. W sumie wyciętych będzie tu 73 drzew, a nowych nasadzeń będzie 27.
Opinie mieszkańców w tej sprawie są podzielone. – Tragedia! Rozumiem chęć odtworzenia czegoś historycznego, ale jakim kosztem? Parku, który i tak jest niewielki jak na miasto tej rangi i wielkości. Klimat się zmienia, mamy coraz dłuższe fale upałów i długotrwałe susze. Nie będzie żadnej przyjemności z wypoczywania w tym parku, bo wszędzie będzie nieznośne słońce i za grosz cienia – uważa pan Łukasz.
– Zasadą rewaloryzacji obiektów zabytkowych jest przywrócenie stanu z danej epoki. W praktyce zawsze szuka się kompromisów, ale pozostawienie większości samosiewów na XVII-wiecznej budowli ziemnej byłoby niestety bardzo rażącym błędem – zaznacza z kolei pan Rafał.
Kilka drzew w parku usunięto również w ubiegłym roku, bo także kolidowały z prowadzonymi tu pracami. Największą jednak wycinkę przeprowadzono tu w 2012 roku, kiedy pod topór poszło 200 drzew, samosiejek, jak wówczas zapewniano.
Przypomnijmy, że na terenie parku Radziwiłłowskiego większość prac jest już na finiszu. Amfiteatr z zadaszeniem ma być gotowy jesienią. Cała rewaloryzacja tego terenu to koszt 25 mln zł, z czego 16 mln zł to unijne dofinansowanie.