W tym tygodniu oddano do użytku kilka zmodernizowanych odcinków dróg. W sumie około 15 kilometrów. Największa zmiana jest w Adamowie, bo tam teraz jest rondo.
– Jestem bardzo zadowolona z tej drogi. Teraz człowiek może przejść suchą nogą chodnikiem – mówi mieszkająca w Rakowiskach Anna Guźdź.
Nową szosą jeździ się już od wtorku. Uroczyste przecięcie wstęgi zgromadziło wielu gości, a na sam moment otwarcia drogi chwilowo wstrzymano nawet ruch.
– W pięć miesięcy bialskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych wykonało ponad 1,1 km odcinka nowej trasy ze ścieżką rowerową i chodnikiem – mówi Wiesław Panasiuk, wójt bialskiej gminy. Odcinek jest oświetlony, a wokół niego uporządkowano zieleń.
Inwestycja warta 2,4 mln złotych była możliwa dzięki dotacji z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, która pokryła połowę wydatków.
Także od wtorku oficjalnie lepiej podróżuje się przez Krzywdę i Adamów, gdzie oddano do użytku dwa zmodernizowane odcinki dróg na trasie Stanin–Krzywda–Adamów–Krzówka. W Adamowie drogowcy wybudowali rondo, ułożyli nową nawierzchnię na 4 km drogi do Konorzatki i zrobili kanalizacje deszczową.
W Krzywdzie modernizacja dotyczyła około 2 km drogi. Piesi zyskali na 2 km chodnika. Jest to pierwsza w powiecie łukowskim inwestycja zrealizowana w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008–2011. Kosztowała prawie 6 mln zł.
– Po 300 tys. zł zapłaciły gmina i powiat łukowski, a 600 tys. resort spraw wewnętrznych. Otwieraliśmy obydwa przebudowane odcinki i cieszyliśmy się z nich razem z naszymi gośćmi – mówi Jerzy Kędra, wójt Krzywdy.
Wczoraj zaś uroczyście oddano do użytku przebudowaną drogę gminną łącząca trasę krajową K-2 z portem PKP Małaszewicze i Wolnym Obszarem Celnym. To odcinek długości 1,6 km, po którym mogą się poruszać ciężkie pojazdy, które teraz sprawniej dotrą do terminali przeładunkowych i obszaru celnego.
Droga, która kosztowała niemal 5,3 mln złotych, będzie w przyszłości dojazdem do projektowanego Centrum Logistycznego i Granicznego Punktu Odpraw Weterynaryjnych i Fitosanitarnych. Inwestycje po połowie sfinansowali: budżet państwa i gmina Terespol.