Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II rozpoczyna nabór na nowy kierunek – inżynierię geologiczną. Uczelnia zapewnia, że to zawód z dużymi perspektywami.
To na tym wydziale jesienią ruszą inżynierskie, stacjonarne studia dla przyszłych geologów. Uczelnia nie określiła jeszcze, jakie będą limity przyjęć.
Wiadomo za to, że studia będą kształciły w zakresie trzech specjalności: geologii inżynierskiej, hydrogeologii oraz poszukiwania i eksploatacji złóż. Przyszli absolwenci powinni znaleźć pracę np. w firmach, które prowadzą rozpoznanie geologiczne na potrzeby eksploatacji złóż ropy, gazu i węgla kamiennego.
Dodatkowo uczelnia przekonuje, że z punktu widzenia gospodarki, geologia jest jedną z ważniejszych dziedzin nauki. Obecnie nabiera szczególnego znaczenia w związku z poszukiwaniami gazu łupkowego. Jego zasoby trzeba udokumentować i przygotować do eksploatacji. Duże inwestycje wymagają dokumentacji geologiczno-inżynierskiej lub geotechnicznej.
Tłumaczy, że specjaliści-geolodzy mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w specjalistycznych krajowych i zagranicznych firmach górniczych, laboratoriach badawczych i ośrodkach naukowych. W przyszłej pracy mogą też zajmować się wydawaniem pozwoleń na eksploatację kopalin, składowanie odpadów oraz na wykonywanie prac inżynieryjnych pod duże inwestycje.
Studenci nowego kierunku będą korzystać m.in. z Centrum Badań nad Innowacjami i z laboratoriów Naukowo-Badawczych Instytutu Budownictwa i Informatyki. W przyszłości posłużą im także laboratoria budowanego właśnie Regionanego Centrum Badań środowiska, rolnictwa i technologii innowacyjnych EKO-AGRO-TECH
Na razie PSW oferuje na nowym kierunku studia pierwszego stopnia, ale niewykluczone, że z czasem poszerzy ofertę.
– Będziemy dalej prowadzili działania zmierzające do uruchomienia studiów uzupełniających. Myślę, że to może nastąpić w perspektywie dwóch, trzech lat – mówi Dorota Karwacka z Sekcji Promocji i Kształcenia Ustawicznego PSW.