Warszawska gmina żydowska w ramach odzyskiwania mienia po miejscach kultu przejęła plac Szkolny Dwór w centrum Białej Podlaskiej. Władze miejskie uzgodniły, że nadal będzie tam ogólnodostępny parking.
– Kilka tygodni temu nieruchomość została formalnie przejęta – informuje Ludwik Rozdzialik, naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta.
Co dalej z placem? Urząd Miasta wysłał do Warszawy projekt umowy dotyczący zagospodarowania tego terenu. Chce, by plac pozostał parkingiem. Takie ma przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego.
Prezydent Białej Podlaskiej Andrzej Czapski informuje że na razie gmina żydowska wydzierżawi plac miastu. Koszt dzierżawy ma wynieść tyle, ile wysokość podatku od nieruchomości – w ten sposób obie strony wyjdą na zero.
Kiedy te plany miałyby być realizowane spytaliśmy w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Gmina potwierdza, że rozważa budowę pawilonu handlowego. Ale na razie sprawa jest "w zawieszeniu”. – Szukamy inwestora, ale nie jest to łatwe zadanie – mówi Piotr Rytka-Zandberg, dyrektor do spraw restytucji i zarządzania nieruchomościami.
Wiadomo, że nie jest to prosta sprawa i wymaga porozumienia z miastem. Konieczne byłoby bowiem wcześniejsze doprowadzenie centralnego ogrzewania do mieszkań komunalnych przy ul. Moniuszki, aby było możliwie wyburzenie ciągu niewielkich i szpetnych komórek na opał.
Zdzisława Sajna z zakładu fryzjerskiego przy Szkolnym Dworze przyznaje, że słyszała o zapowiedziach wywłaszczenia lokatorów z komórek-budynków gospodarczych. – Kierowcy przyjeżdżający na dziurawy parking narzekają, że to źle wygląda. Może wreszcie ktoś zadba o lepszą nawierzchnię placu.