Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

23 maja 2017 r.
15:37

Jak powołano Komitet Rewitalizacji. "Panowie nie zgłosili ani jednego pomysłu"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

Stowarzyszenie Biała Samorządowa wskazuje na nieprawidłowości przy powołaniu Komitetu Rewitalizacji w Białej Podlaskiej. A urząd miasta podaje kryteria naboru.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zasady wyznaczania członków i działania komitetu określa uchwała rady miasta z lutego tego roku. Taki komitet ma być ciałem opiniodawczym i doradczym w związku z opracowywanym w mieście Programem Rewitalizacji. 15-osobowy komitet zgodnie z uchwałą ma mieć w swoich szeregach przedstawicieli sektora społecznego, publicznego i gospodarczego.

– Chcemy aktywnie włączać się w działania służące rozwojowi miasta, dlatego jako stowarzyszenie zgłosiliśmy naszego członka Jana Polkowskiego, doświadczonego samorządowca, w przeszłości zastępcę prezydenta miasta i pracownika spółki ZGL – mówi Bogusław Broniewicz, szef Białej Samorządowej.

Kandydaturę stowarzyszenie zgłosiło w marcu, w pierwszym naborze. – Okazało się, że kandydatura nie została zaakceptowana ze względu na zgłoszenia większej liczby kandydatów niż skład docelowy komitetu – relacjonuje Broniewicz.

Podobne odpowiedzi otrzymali, niezwiązani z Białą Samorządową m.in. Grzegorz Siemakowicz i Marek Kuprianiuk (ze  Związku Młodzieży Wiejskiej). – Naszym zdaniem komitet został powołany niezgodnie z uchwałą rady miasta. Według jakiego klucza dobierano kandydatów? Skoro dostaliśmy uzasadnienie o nadmiarze chętnych, dlaczego nabór ogłaszano aż trzy razy. Uchwała przewiduje dwa nabory. Poza tym, przy ostatnim naborze prezydent zmienił wymagania i właściwie każdy mógł zgłosić swoją własną kandydaturę – tłumaczy Broniewicz.

25 kwietnia zarządzeniem prezydent powołał Komitet Rewitalizacji, a kandydaci 10 maja otrzymali pisma odmowne. – Chciałem mieć możliwość kontroli społecznej na rewitalizację w naszym mieście. Jako historyk z wykształcenia uważam że obiekty zabytkowe powinny być przywracane do życia, a nie wyburzane – tłumaczy Grzegorz Siemakowicz. – Spełniłem wszystkie wymogi, jako osoba prywatna zebrałem kilkadziesiąt podpisów poparcia – dodaje.

Tymczasem, na specjalnej stronie internetowej poświęconej programowi rewitalizacji możemy przeczytać że „nabór na członków Komitetu Rewitalizacji trwał od 27 lutego do 18 kwietnia i w tym czasie był dwukrotnie wznawiany. Po raz pierwszy, z powodu nie zgłoszenia się odpowiedniej liczby kandydatów. Drugie wznowienie naboru wynikało z rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody lubelskiego, w którym wskazano na potrzebę rozszerzenia katalogu podmiotów uprawnionych do zgłaszania kandydatów zgodnie z ustawą z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji.

– Nie jest więc prawdą, że nabór był ogłaszany trzy razy z powodu braku chętnych – podkreśla Michał Romanowski, naczelnik wydziału polityki gospodarczej, rozwoju i promocji w Urzędzie Miasta, który odpowiada za komitet. – Prezydent po otrzymaniu listy zgłoszonych kandydatów, powołał 15 członków komitetu, co stanowi maksymalną liczbę przewidzianą uchwałą, z zachowaniem odpowiedniego podziału reprezentantów z sektora publicznego, społecznego oraz gospodarczego – zaznacza Romanowski.

Jednym z głównych kryteriów, które brano pod uwagę było zaangażowanie kandydatów w prace nad Gminnym Programem Rewitalizacji. – Niestety, żadna z wymienionych osób nie uczestniczyła w ani jednym spotkaniu konsultacyjnym czy warsztacie organizowanym przez Urząd Miasta. W sumie, w ciągu ostatnich miesięcy, było to kilkanaście spotkań i tyle samo okazji żeby włączyć się w prace na rzecz rewitalizacji i rozwoju Białej Podlaskiej. Panowie nie zgłosili ani jednego pomysłu na działania prowadzące do poprawy warunków życia mieszkańców najbardziej zdegradowanych części naszego miasta, nie wnieśli również ani jednej uwagi czy opinii do konsultowanych projektów uchwał – tłumaczy naczelnik.

Niemniej jednak, Biała Samorządowa złożyła skargę do przewodniczącego rady miasta na nieprawidłowe wykonanie uchwały przez prezydenta. – Chcemy aby sprawa nie przepadła na radzie miasta – zaznacza Paweł Polkowski z Białej Samorządowej.

Pierwsze posiedzenie komitetu rewitalizacji odbyło się 18 maja. Jego członkowie pracują w nim społecznie. – Tych, którzy zgłosili chęć udziału w Komitecie Rewitalizacji a nie zostali wybrani, a także wszystkich chętnych zapraszamy na posiedzenia Komitetu, które mają charakter otwarty i mogą w nich uczestniczyć wszyscy zainteresowani – podkreśla Michał Trantau, rzecznik prezydenta.

Lista kandydatów do komitetu rewitalizacji którzy przesłali swoje zgłoszenia:

Adam Artymiuk

Zbigniew Bielecki

Wojciech Chilewicz

Marta Cybulska-Demczuk

Marek Goździołko

Marek Kuprianiuk

Jolanta Oleszczuk

Jan Polkowski

Bernadeta Puczka

Adrian Rabczuk

Wioleta Raszuk

Krzysztof Sacewicz

Grzegorz Siemakowicz

Paweł Siłakiewicz

Karol Sudewicz

Kinga Szymańska

Ostateczny skład Komitetu Rewitalizacji:

Adam Chodziński – przedstawiciel Urzędu Miasta Biała Podlaska, Zastępca Prezydenta Miasta;

Bogumiła Zieńczuk – przedstawiciel Urzędu Miasta Biała Podlaska, Wydział Polityki Społecznej, Kultury i Sportu;

Ewa Borkowska – przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej;

Joanna Syryjczyk-Saczuk – przedstawiciel Urzędu Miasta Biała Podlaska, Wydział Polityki Gospodarczej, Rozwoju i Promocji;

Bernadeta Puczka – przedstawiciel Zakładu Gospodarki Lokalowej Sp. z o.o.

w Białej Podlaskiej;

Karol Sudewicz – przedstawiciel Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy;

Wioleta Raszuk – przedstawiciel sektora społecznego;

Marta Cybulska-Demczuk – przedstawiciel sektora społecznego;

Wojciech Chilewicz – przedstawiciel sektora społecznego;

Adam Artymiuk – przedstawiciel sektora społecznego;

Kinga Szymańska – przedstawiciel sektora społecznego;

Jolanta Oleszczuk – przedstawiciel sektora gospodarczego;

Marek Goździołko – przedstawiciel sektora gospodarczego;

Krzysztof Sacewicz – przedstawiciel sektora gospodarczego;

Adrian Rabczuk – przedstawiciel sektora gospodarczego.

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium