Nasz czytelnik narzeka na mały wybór stacji radiowych odbieranych w Białej Podlaskiej. – KRRiT od dłuższego czasu tłumaczy się, że wolnych częstotliwości już nie ma, co jest nieprawdą – uważa bialczanin. Z kolei, KRRiT przypomina że częstotliwości radiowe nie są dobrem nieograniczonym.
Zdaniem mieszkańca liczba odbieranych stacji radiowych w Białej Podlaskiej jest mała, w porównaniu do miast podobnej wielkości.
– Warto przypomnieć, że 10 lat temu częstotliwość 99,2 MHz została przekazana białoruskiemu radiu Racja, które kieruje swój program do mniejszości białoruskiej. Z założenia radio miało być lokalne dla mieszkańców miasta i okolic– zauważa czytelnik. Tą samą częstotliwością zainteresowane wówczas były inne stacje : RMF Maxxx, Radio ESKA, Radio Złote Przeboje czy Radio Biper. Nasz czytelnik zauważył też że w marcu ukazała się wolna częstotliwość dla Białej Podlaskiej – 95,8 MHz.
– Miałem nadzieję, że w końcu jakaś rozpoznawalna stacja uruchomi swój nadajnik. Niestety 30 września ukazało się ogłoszenie wspólne dla Białej Podlaskiej, Lublina, Bielska Podlaskiego, Siemiatycz i Sokółki. Konkurs dotyczy stacji radiowej o profilu społeczno –religijnym– relacjonuje bialczanin. W jego ocenie, ogłoszenie skrojone jest pod Radio Orthodoxia z Białegostoku. To radio, które nadaje tylko 5 godzin dziennie.
Poza tym, w zakresie pomiędzy 93,1 MHz a 98,3 MHz wciąż jest wiele miejsca wolnego. – Płacimy ten sam abonament, a mieszkańców traktuje się jak odbiorców drugiej kategorii– ubolewa nasz czytelnik. Z drugiej strony, KRRiT zapowiedziała że w Białej Podlaskiej na 99,7 MHz ma zagrać "Polskie Radio 24". – Porównując nasze miasto do Siedlec, Nowego Sącza, Zamościa, Jeleniej Góry, Łomży, Krosna czy Inowrocławia to jesteśmy po prostu dziurą radiową. Uważam, że to niesprawiedliwe– zaznacza bialczanin.
Z kolei, KRRiT tłumaczy że zainteresowani podjęciem lub rozszerzeniem działalności radiowej na danym obszarze mogą składać wnioski o dobór nowych lub zagospodarowanie istniejących częstotliwości.
– Częstotliwości radiowe nie są dobrem nieograniczonym, a każdorazowo dobór częstotliwości poprzedzony jest analizą Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej dotyczącą faktycznej możliwości doboru częstotliwości w danej lokalizacji i negatywnego wpływu na inne częstotliwości radiowe – zaznacza Teresa Brykczyńska rzecznik prasowy KRRiT. Jak to wygląda w przypadku Białej Podlaskiej?
–Zainteresowanie przedmiotową lokalizacją i rozszerzeniem działalności wyrażała Prawosławna Diecezja Białostocko –Gdańska i na jej wniosek została dobrana częstotliwość. Podobną aplikację złożyła również Grupa Radiowa Agory. Aplikacja wpłynęła w kwietniu tego roku – odpowiada Brykczyńska i dodaje że program RMF FM już nadaje w Białej Podlaskiej.