Małgorzata Nikolska otrzymała podczas Dni Miasta Bialską Nagrodę Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej. Jest ona przyznawana osobom, których osiągnięcia mają istotne znaczenie dla kultury Białej Podlaskiej. Statuetkę wręczył w niedzielę prezydent Michał Litwiniuk.
Nikolska w 1979 roku podjęła pracę w Muzeum Okręgowym w Białej Podlaskiej (obecnie Muzeum Południowego Podlasia) jako kierownik Działu Sztuki. Następnie w latach 2006–2017 pełniła funkcję dyrektora tego muzeum. Dwa lata temu przystąpiła co prawda do konkursu na to stanowisko, ale wówczas wygrała go Violetta Jarząbowska.
W 1983 roku Małgorzata Nikolska była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki i odbyła studyjną praktykę muzealną w Moskwie i w Leningradzie poświęconą tematyce malarstwa ikonowego. W latach 2001–2013 prowadziła wykłady i ćwiczenia z historii architektury i sztuki na Wydziale Turystyki i Rekreacji AWF w Białej Podlaskiej. Zajmowała się także malarstwem współczesnym, organizując wystawy i plenery malarskie. Była wieloletnim komisarzem Ogólnopolskich Plenerów Malarskich w Janowie Podlaskim i w Zaborku. Obecnie współpracuje z czasopismem „Kraina Bugu".
– Podczas 38 lat pracy zawodowej w muzealnictwie Małgorzata Nikolska samodzielnie zrealizowała ponad 100 wystaw, w tym większość autorskich ekspozycji dotyczących różnych dziedzin sztuki. Najwięcej zainteresowania i pasji poświęciła kolekcji ikon rosyjskich, dbając o jej konserwację i popularyzację – przypomina Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik urzędu miasta. Bialskie muzeum posiada największą kolekcję ikon w Polsce, bo aż 1600 sztuk. Większość z nich trafiła do placówki dzięki darom od celników, którzy zatrzymywali ikony na przejściach granicznych podczas nielegalnych przemytów.
– W ciągu ostatnich lat swojej pracy dokonała wielu pozytywnych zmian również w siedzibie Muzeum. Pani Małgorzata Nikolska zainicjowała prace nad przygotowaniem projektu remontu i koncepcji modernizacji muzeum – dodaje rzecznik. W przeszłości Bialską Nagrodę Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej odebrali m.in. Roman Kłosowski, Ludwik Maciąg, Jan Gałecki czy Zespół Wokalny Chwilka.