![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Byłe lotnisko wojskowe to ponad 320 hektarów terenu](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2019/2019-03/6256936a8ac937b5c7c6794eb21070ae_org_830.jpg)
Na początku stycznia Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło, że jest zainteresowane przejęciem lotniska w Białej Podlaskiej. Obecnie sprawa czeka na zaopiniowanie przez Agencję Mienia Wojskowego.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Z wstępnych informacji MON wynika, że miałby tutaj stacjonować garnizon wojska.
– Wszystko toczy się zgodnie z procedurą. 7 marca do lubelskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego wpłynęło pismo z Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Lublinie z prośbą o opinię dotyczącą możliwości, warunków oraz terminu przekazania działek będących przedmiotem zainteresowania nowoformowanej 18 Dywizji Zmechanizowanej – mówi Małgorzata Weber, rzecznik Agencji Mienia Wojskowego. – Po zaopiniowaniu przez AMW i określeniu warunków oraz terminu, Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Lublinie będzie mógł sporządzić wniosek o uzyskanie zgody ministra obrony narodowej na przejęcie nieruchomości w trwały zarząd MON – dodaje rzeczniczka.
Z kolei gen. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach dodaje, że w Białej Podlaskiej ma stacjonować garnizon dla sił lądowych i terytorialnych. To nowe pododdziały 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, które mają wejść w skład nowotworzonej 18 Dywizji Zmechanizowanej.
– Myślimy o dużym garnizonie, ok. 1500 żołnierzy, jednostki bojowe. Chcemy zagospodarować teren po byłym lotnisku, bo nie mówimy o jednostce lotniczej, a o jednostce Wojsk Lądowych. Tutaj są już bardzo zaawansowane plany. Będziemy się skłaniać do tego, aby budować nowe obiekty, ponieważ jest taniej i szybciej niż na przykład rozbudowywać stare obiekty – tłumaczy generał Gromadziński.
Byłe lotnisko wojskowe to ponad 320 hektarów terenu. Ok. 40 hektarów pozostaje w rękach Agencji Mienia Wojskowego, w tym 24 hektary wchodzą w skład bialskiej podstrefy ekonomicznej, która łącznie zajmuje 94 hektary. Jak dotąd miastu udało się sprzedać tylko 3,4-hektarowy teren bialskiej firmie Edwood.
– Oczekujemy na konkretyzację ze strony MON – przyznaje prezydent Michał Litwiniuk.
Miasto zamierzało w tym roku uzbrajać podstrefę w media i budować tu drogę wewnętrzną. Ale plany MON to zastopowały. Wiadomo jednak, że firma Edwood zainteresowana jest nabyciem kolejnej działki przy lotnisku do celów inwestycyjnych.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)