Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

10 kwietnia 2019 r.
13:38

Operacja Czysta Rzeka. Ponad 1000 osób będzie sprzątało Bug

Rozmowa z Danielem Parolem, redaktorem naczelnym czasopisma „Kraina Bugu”, organizatorem akcji Operacja Czysta Rzeka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Dlaczego to robicie?

– Chodzisz po lasach, widzisz co się dzieje, nie wkurza cię to?

• Nikt do tej pory Bugu nie sprzątał?

– Na całej długości nigdy, to pierwsza w historii tak skoordynowana akcja. I która się coraz bardziej rozlewa. Już wiem, że będzie sprzątana Wisła, Czarna Hańcza, Narew, Biebrza, Wieprz, Krzna czy Tyśmienica. Mamy też telefony z innych części Polski, jak choćby znad Pilicy czy Warty. Zobaczymy czy tam powstaną sztaby, czas na ich rejestrację jest do 15 kwietnia.

• Skąd zainteresowanie sprzątaniem cudzych śmieci?

– Nasza społeczność w mediach społecznościowych to ponad 20 tys. ludzi. Pomyślałem, że skoro nas lubią, tu przyjeżdżają, czują się z tym terenem związani, to może także chcieliby coś dla tej rzeki zrobić. A majówka to czas gdy wiele osób, także lokalnych mieszkańców, spędza nad Bugiem. I to się jakoś tak rozpoczęło.

Natomiast już teraz widzę, że problem nie jest zebranie ludzi - bo po 10 dniach zgłoszeń mamy już ponad 40 sztabów. Problemem jest to, co dalej z tymi śmieciami zrobić. Niewykluczone, że za część, której nie przyjmą gminy, będziemy musieli zapłacić.
Taka historia: kolega robił zdjęcia nad Bugiem, przy okazji posprzątał. Śmieci wrzucił do samochodu i pojechał w kierunku Siedlec, bo tam mieszka. Po drodze worki zaczęły przeciekać, zaczęło śmierdzieć, więc zatrzymał się i wyrzucił je do osiedlowych kontenerów. Trzy dni później była u niego policja.

• Dlaczego?

– Ktoś zrobił zdjęcia i zgłosił to. Gmina, na terenie której wrzucił śmieci, wytoczyła mu proces. Ze sprzątania tłumaczył się przed sądem. Na szczęście po tym jak okazało się, że było to sprzątanie obywatelskie, gmina odstąpiła od procesu.

Nam jeszcze żaden włodarz nie odmówił, wręcz przeciwnie są bardzo pozytywnie nastawieni do akcji. Ale na stałe żadna gmina kontenera na brzegu rzeki nie postawi. Dlaczego? Bo za jego opróżnianie będzie musiała płacić.

Problem w tym, że na takie rzeczy nie ma żadnych funduszy rządowych, wojewódzkich, żadnych grantów. Nie wychodzimy na ulice z zielonymi flagami, ale chcemy zwrócić uwagę na problem. My nie jesteśmy od oceniania, karania, my jesteśmy od sprzątania.

• Będziecie segregować?

– Z pewnością. Już to robimy. Ale chcielibyśmy pójść krok dalej. Obecnie przemieszczamy śmieci z punktu A do B (znad rzeki do śmietniska). Chcielibyśmy w jakiś sposób wykorzystać to co znajdujemy i dać temu drugie życie. W tym roku może jedynie szkło uda nam się zagospodarować. Reszta trafi na wysypiska, na PSZOK-i. Gdy zaczęliśmy rozmawiać z ludźmi od recyklingu to okazało się, że nikt tych śmieci nie chce! To ekonomicznie nieopłacalne. Ciągle się zastanawiam co można zrobić, by te surowce odzyskiwać. Polar? Namioty dla bezdomnych? Jakaś inna technologia, która ekonomicznie może się nie opłaca, ale społecznie już tak? Ale to pieśń przyszłości.

• Macie ludzi?

– Mamy. Na tym polega nasza akcja, że aktywizujemy i zbieramy społeczność. Każdy, kto chce dołączyć, ma dwie możliwości. Jedna z nich to założenie sztabu, który wskazuje odcinek jaki ma zamiar posprzątać, a my organizujemy operatora, który śmieci zabierze i przekazujemy rękawice, worki, chwytaki do zbierania. Nagłośnimy też akcję tak, by dołączyli do niego ludzie z zewnątrz.

Lokalni liderzy wreszcie będą mieli szansę coś zrobić. Chodzi też o to, że jeśli ludzie z sąsiedztwa zobaczą, że ktoś z Polski specjalnie do zbierania śmieci przyjeżdża, to może sami się zaczną zastanawiać i następnym razem nic do rzeki czy lasu nie wyrzucą.
Druga opcja to możliwość dołączenia do istniejących sztabów jako wolontariusz. 17 kwietnia na naszej stronie internetowej pojawi się lista sztabów i do wybranego będzie można się dopisać.

• Ilu jest już chętnych do sprzątania?

– Rejestracja sztabów ruszyła 27 marca i potrwa do połowy kwietnia. Szacowaliśmy, że w pierwszej edycji tej akcji udział weźmie 200-300 osób. Na dzień dzisiejszy jestem już jednak pewny, że będzie to około 1000 osób.

• To kiedy to wielkie sprzątanie?

– Finał Operacji Czysta Rzeka 2 maja. Od godz. 10 do 15 czyścimy rzekę, brzegi i wszystko co w okolicy. Na lądzie, z kajaka, z łodzi. Potem wszyscy przenosimy się do Janowa Podlaskiego. Tam do północy, lub nawet rana, spotkania, wystawy, muzyka. Zagrają cztery zespoły w tym na finał Jacek Kleyff z Orkiestrą Na Zdrowie. Będzie akcja „Książka za worek śmieci”, a także mnóstwo atrakcji dla dzieci - bajki muzyczne czy gry terenowe, a także warsztaty dla dorosłych ze upcyclingu i recyclingu.

W tym roku będziemy gościć Młodą Akademię Sztuk Pięknych z Warszawy, która przygotowała kilka niespodzianek. Do akcji włączyła się OSP z Janowa Podlaskiego także będzie pokaz ratownictwa wodnego czy kurs udzielania pierwszej pomocy. Zapraszamy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium