Muzeum Południowego Podlasia zbiera pieniądze na konserwację dzieł Bazylego Albiczuka. W jaki sposób? Za pomocą platformy crowdfundingowej "PolakPotrafi”.
Chodzi o blisko 50 tys. zł, dzięki którym blisko 50 prac podlaskiego Nikifora, bo tak zwykło się mówić o Albiczuku, doczekałoby się konserwacji. - Byłaby to pierwsza tak kompleksowa konserwacja jego prac - przyznaje Mikszta. Muzeum Południowego Podlasia posiada największą kolekcję prac artysty samouka, który urodził się i przez całe życie tworzył w Dąbrowicy Małej (gm. Piszczac).
- W tym roku mija 20. rocznica jego śmierci. Przy tej okazji muzeum przygotowuje wystawę wraz z katalogiem. Poddane konserwacji prace są częścią tej wystawy - precyzuje pani etnograf.
Podlaski Nikifor zasłynął jako malarz ogrodów i twórca swojego niezwykłego ogrodu. - Znaliśmy się czterdzieści lat. Obserwowałem jak tworzył swoje obrazy, siedział wtedy w ogrodzie, czasami radził się, które kwiaty warto namalować. Czasy mu nie sprzyjały, żył biednie. Mieszkał sam, bardzo skromnie. Chodził po polach, zbierał dzikie kwiaty które sadził na swojej działce, rosło tam na pewno ponad 200 gatunków. By dorobić, imał się wielu zajęć. Dopiero gdy dostał wojskową emeryturę, zaczął żyć inaczej. Wybudował dom i wokół niego pielęgnował swój raj czyli ogród - tak o swoim bliskim przyjacielu Albiczuku opowiadał nam podczas Wasylówki Paweł Krat. Wasylówkę co roku organizują mieszkańcy jego rodzimej wsi, m.in. po to by upamiętnić dorobek artysty.
- To będzie przewodnik po ogrodzie artysty, po "wiejskim” ogrodzie, który znika z otaczającego nas krajobrazu kulturowego - zapowiada Agnieszka Mikszta.
Oprócz obrazów, w muzeum znajdzie się pawilon z siatki ogrodzeniowej na metalowej konstrukcji. Wewnątrz którego stworzony zostanie ogród sznurkowy, który z kolei składał się będzie z gatunków roślin, które występują na obrazach Albiczuka.
W zamian za wsparcie projektu na platformie "PolakPotrafi”, muzeum rozdaje nagrody, m.in. weekendowy pobyt w pensjonacie Zaborek czy możliwość wejścia na muzealną wieżę. - Każda przekazana przez Was złotówka staje się częścią czegoś ważnego: poprawia kondycję niedofinansowanego muzealnictwa. W sposób realny możecie przyczynić się do ratowania dziedzictwa kulturowego - zachęca bialska placówka.
Swoją cegiełkę można przekazać wchodząc na stronę: www.polakpotrafi.pl/projekt/ogrody-albiczuka