Bilard, fitness, a może biblioteka? Z tych nowych form spędzania czasu wolnego mogą od kilku dni korzystać cudzoziemcy w ośrodku strzeżonym w Białej Podlaskiej.
- Ich wyposażenie zostało sfinansowane w ramach Europejskiego Funduszu Powrotów Imigrantów oraz Europejskiego Funduszu na Rzecz Uchodźców - mówi Dariusz Sienicki rzecznik prasowy Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Bo to właśnie Straż Graniczna prowadzi ten i pięć innych takich ośrodków w Polsce. Do placówki strzeżonej trafiają ci, którzy przekraczają granicę w sposób niezgodny z prawem i przebywają w Polsce nielegalnie. Są tu też cudzoziemcy, którzy nadużywają procedur uchodźczych lub nie mają ustalonej tożsamości. Bialski ośrodek sprofilowany jest na rodziny. -
Organizacja czasu pobytu cudzoziemców w ośrodku to jedno z naszych zadań. Otwarcie skrzydła rekreacyjnego pozwoli na jego efektywniejszą realizację - przyznaje ppłk Wojciech Rogowski, komendant placówki straży granicznej w Białej Podlaskiej. - Wcześniej te pomieszczenia zajmowali cudzoziemcy, ale w związku z mniejszym obłożeniem ośrodka, od jakiegoś czasu nie były wykorzystywane - dodaje ppłk Rogowski. Cudzoziemcy, co prawda terenu ośrodka nie mogą opuszczać, ale ich poruszanie w obrębie placówki jest dowolne. - Podczas otwarcia nowego skrzydła, szczególnym zainteresowaniem cieszyła się sala bilardowa oraz fitness - zaznacza Sienicki.
Wizerunek strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców zmienia się już od kilku lat. - Przemiany w ich funkcjonowaniu zapoczątkował na przełomie 2012/2013 roku ówczesny minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki. Chodzi m.in. o odchodzenie od skojarzenia ośrodków z miejscem odosobnienia, z więziennym reżimem.
Minister zalecił m.in. rozbudowę zespołów do obsługi wychowawczo-opiekuńczej - przypomina komendant. W maju 2014 roku, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Stowarzyszenie Interwencji Prawnej przygotowały raport, z którego wynika, że ośrodki strzeżone zmieniają się na lepsze, ale wciąż wiele jest do zrobienia. Pozytywnie wypadły m.in. zajęcia kulturalno-oświatowe, sportowe i inne formy spędzania wolnego czasu, które cudzoziemcom oferuje bialski ośrodek. Według autorów raportu, poprawił się też poziom znajomości języków obcych pracowników tej placówki.
Dobrze oceniono formy pomocy psychologicznej skierowane do cudzoziemców. W podsumowaniu, organizacje pozarządowe zaleciły m.in., by w ośrodkach zamkniętych usuwać kraty oraz nie umieszczać dzieci ani ofiar tortur w detencji.
Efekty już są, bo obecnie, MSW pracuje nad rozporządzeniem, które przewiduje " odejście od wymogu montowania metalowych krat w oknach w pokojach mieszkalnych cudzoziemców”. "Demontaż krat i wymiana okien w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców ma się zakończyć do końca 2017 r.” -zapowiada resort na swojej stronie internetowej.
Obecnie, na terenie ośrodków strzeżonych w Polsce przebywa ponad 230 cudzoziemców. Ośrodek strzeżony dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej mieści się przy ul. ul. Dokudowskiej, obok ośrodka recepcyjnego.