Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

7 maja 2020 r.
15:29

Ocalą kilkusetletnie dęby w gm. Sławatycze. Turyści je fotografują, a pielgrzymi zostawiają na pniach święte obrazki

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
84 2 A A
(fot. KajakowaPrzygoda.pl)

Gmina Sławatycze w powiecie bialskim ocali 40 dębów szypułkowych, które rosną przy klasztorze Św. Onufrego w Jabłecznej. Samorząd pozyskał na ten cel dotację.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To jest taka perełka, jeżeli chodzi o pomniki przyrody w tej części regionu – mówi Arkadiusz Misztal, wójt gminy Sławatycze.

Drzewa mają kilkaset lat i zostały najprawdopodobniej posadzone przez dawnych namiestników klasztoru. Zarejestrowane jako pomniki przyrody rosną na łąkach przy klasztorze. Niektóre mierzą trzydzieści metrów wysokości i nawet osiem w obwodzie.

– Pozyskaliśmy środki m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Lublinie. To jest dotacja w wysokości 10 tys. zł i drugie tyle dołożymy jako gmina – zaznacza wójt.

Wcześniej dębów było więcej.

– Dokładnie 44. Ale niestety przez lata zostały zniszczone przez różne sytuacje, na przykład burze i pioruny – przyznaje Misztal, który wspólnie z przeorem klasztoru wpadł na pomysł, aby ocalić te, które pozostały. – Tak aby te piękne dęby mogły cieszyć kolejne pokolenia. Przecież to jest unikatowe na skalę Polski – podkreśla wójt.

Gmina zabezpieczy je przed dalszą degradacją. – Zdejmiemy z nich próchno, zabezpieczymy gałęzie, które się rozłamują, a także ochronimy przed bobrami, bo już zaczynają żerować na tych drzewach położonych bliżej stawów –wylicza wójt.

Gmina chce też przyciągnąć w ten sposób turystów. – Przyjezdni już doceniają te drzewa, za każdym razem robią sobie zdjęcia – dodaje Misztal. - A pielgrzymi, którzy przybywają do klasztoru, zostawiają na pniach święte obrazy.

Klasztor w Jabłecznej jest uważany za najstarszy zabytek prawosławia na ziemiach polskich. Jego początki sięgają końca XV wieku. XVI–wieczne ikony w klasztorze wymagają renowacji. Dotację na ten cel przyznał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Ikona Św. Onufrego nie była poddawana renowacji od 150 lat.

– Zauważaliśmy ślady pleśni. Trzeba szybko reagować, bo zjada ona strukturę malarską do tego stopnia, że później nie da się tego odtworzyć. Na szczęście w ikonie nie ma jeszcze ubytków – przyznaje hieromnich Piotr Dawidziuk. Ale dotacja pokryje połowę potrzebnych kosztów. Dlatego namiestnik zwraca się z prośbą o wsparcie do wiernych i pielgrzymów.

Wpłat można dokonywać na konto:
PKO BP o/Biała Podlaska
Nr: 79 1020 1260 0000 0402 0012 1095
IBAN: BPKO PL PW, Z dopiskiem: IKONA

(fot. KajakowaPrzygoda.pl)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium