Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

1 sierpnia 2019 r.
20:27

Pielgrzymi już w drodze. Przed nimi 14 dni drogi i ponad 400 km

Autor: Zdjęcie autora eb
0 0 A A

W czwartek prawie dwustu pielgrzymów z Białej Podlaskiej i okolic wyruszyło pieszo do Częstochowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Są podzielni na trzy grupy. – Te dwa tygodnie to rekolekcje w drodze. A ta droga jest czymś, co ma nas zmienić – mówi brat Sebastian Piasek, przewodnik grupy „kapucyńskiej”. Na Jasną Górę idzie już ósmy raz. – Podczas pielgrzymowania człowiek dostrzega, że jesteśmy w drodze, że nasze życie ma jakiś cel.

Kapucyn przyznaje, że największym trudem jest sama droga.

– Każdy ma swoje fizyczne bolączki i każdy niesie swój problem, który musi wewnętrznie przetrawić, przerobić. Do tego służy pielgrzymka – tłumaczy brat Piasek.

Podczas tegorocznej pielgrzymki pątnicy rozważać będą Ducha Świętego i sakramenty święte. – Pielgrzymka z Białej jest jedną z najdłuższych w Polsce, bo idziemy prawie 430 kilometrów – przypomina przewodnik grupy.

– Idę drugi raz i nastawienie mam jak zawsze pozytywne. Trzeba przygotować się na ból, bo nie jest lekko, ale wszystko jest wynagrodzone – podkreśla Mateusz z Terespola. – Czuje się tu rodzinny klimat, braterstwo i dobroć ludzi.

Pani Agnieszka pierwszy raz wyrusza na Jasną Górę. Wcześniej przeszła jednak trasę Camino de Santiago.

– Towarzyszy mi entuzjazm i radość, że mogę iść z innymi. Mam kilka intencji, z którymi idę.

A pani Beata to pielęgniarka, która na trasie dba o zdrowie pątników. – Idę z nimi ósmy raz. Nie trzeba mnie specjalnie zachęcać – opowiada. – Pomoc jest stale potrzebna, zdarzają sie kontuzje, a pęcherze są prawie u każdego. Każda pielgrzymka jest inna, ale rodzinna atmosfera jest zawsze.

W ubiegłym roku z całego Podlasia na Jasną Górę wchodziło ponad 3 tys. pielgrzymów.

– Najstarsza osobą w naszej grupie był 91-latek i dał radę. W tym roku najmłodsza jest 2-miesięczna Janinka, która została poczęta na pielgrzymce rok temu. Takie owoce pielgrzymka też przynosi – przyznaje brat Sebastian Piasek. – Część dziewczyn modli się o męża i to wyprasza. Naprawdę – przekonuje kapucyn.

Pątnicy średnio pokonują codziennie ok. 30 kilometrów. Każdy dzień rozpoczynają mszą świętą. Ci, którzy nie mogli wyruszyć, mogą przyłączyć się do tzw. Duchowej Pielgrzymki. Od 1 do 15 sierpnia trzeba m.in. uczestniczyć we mszy świętej i przystępować do komunii świętej, codziennie odmawiać różaniec i apel jasnogórski.

15 sierpnia na Jasnej Górze pielgrzymi wezmą udział w uroczystościach Wniebowzięcia NMP.

Lubelska pielgrzymka

W sobotę w drogę na Jasną Górę wyruszą uczestnicy 41.Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki.

Potrzebne rzeczy warto zapakować w dwa plecaki – większy – z głównym bagażem i drugi mniejszy. – Który jest bagażem do maszerowania w ciągu dnia – podpowiada ks. Mirosław Ładniak, przewodnik pieszej pielgrzymki. – Trzeba mieć w nim kubek, łyżkę, widelec i oczywiście różaniec. To są rzeczy, które są nam najbardziej potrzebne na szlaku. Oczywiście można wziąć także płaszcz przeciwdeszczowy i co bardzo ważne – nakrycie głowy, które jest obowiązkowe. 

Należy pamiętać również o dobrych, rozchodzonych butach i skarpetach – ze względu na „chorobę asfaltową”. Buty nigdy nie powinny być nowe.

Pielgrzymi wyruszą z Lublina w sobotę po mszy świętej, która będzie sprawowana na placu katedralnym. Rozpocznie się o godz. 8.30.

aa 

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Czołowe zderzenie w Łaziskach. Trzy osoby w szpitalu

Czołowe zderzenie w Łaziskach. Trzy osoby w szpitalu

W sobotę wieczorem w Kolonii Łaziskach w powiecie opolskim zderzyły się dwa samochody. Droga wojewódzka nr 747 przez kilka godzin była zablokowana.

Ostatnie posiedzenie komisji statutowej

Komu przeszkadzają transmisje komisji? Urzędnik chciał zrzucić winę na szefa klubu PiS

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy nie odsłuchają już w internecie dyskusji radnych Białej Podlaskiej na posiedzeniach komisji. – Wcześniej dyskusje na komisjach były bardziej merytoryczne - stwierdza Justyna Gorczyca, zastępczyni prezydenta.

Laura Miskiniene to liderka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w niedzielę zagra w Poznaniu. Nowy trener w poniedziałek

W niedzielę Polski Cukier AZS UMCS zmierzy się na wyjeździe z Eneą AZS Politechnika Poznań. Drużynę rywalek prowadzi doskonale znany w Lublinie Wojciech Szawarski. Z kolei gospodynie przystąpią do zawodów pod wodzą tymczasowego trenera Marka Lebiedzińskiego. W sobotę niespodziewanie klub poinformował o rozstaniu z Krzysztofem Szewczykiem.

Sylwester w stylu latino
foto
galeria

Sylwester w stylu latino

Tak imprezowano w sylwestrową noc w El Cubano. Nie zabrakło latynoskich hitów, szampana, baloników oraz tańców do białego rana. Zobaczcie naszą fotogalerię z tej wyjątkowej imprezy.

Telewizja, która łączy pokolenia – 40 lat TVP Lublin na antenie

Telewizja, która łączy pokolenia – 40 lat TVP Lublin na antenie

12 stycznia 1985 roku to ważna data dla lubelskiego oddziału TVP. Tego dnia wyemitowano pierwsze wydanie „Panoramy Lubelskiej”. Świat się zmienia, postęp technologiczny przyspiesza, ale jubileusz pozwala nam cofnąć się w czasie.

Poloneza zatańczyli dzisiaj absolwenci ZS nr 5 z ul. Elsnera w Lublinie
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli dzisiaj absolwenci ZS nr 5 z ul. Elsnera w Lublinie

Dzisiaj wieczorem uroczystym polonezem swój bal maturalny otworzyli uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Lublinie. Impreza została zorganizowana w lubelskim hotelu Luxor & Atelia.

Trzy wyrównane sety i coś się nagle zacięło. Bogdanka LUK Lublin przegrywa po tie-breaku w Rzeszowie

Trzy wyrównane sety i coś się nagle zacięło. Bogdanka LUK Lublin przegrywa po tie-breaku w Rzeszowie

Trzy bardzo zaciekłe sety, potem totalna dominacja gospodarzy i wielkie nerwy w piątym secie. Bogdanka LUK Lublin prowadziła na wyjeździe z Asseco Resovią 2:1, ale finalnie wraca do domu bogatsza o zaledwie jeden punkt

Krzysztof Kubica zagrał jedynie w pięciu meczach Motoru Lublin

Motor Lublin skrócił wypożyczenie pomocnika

Krzysztof Kubica nie poleciał z Motorem na zgrupowanie do Turcji. W sobotę klub z Lublina poinformował, że wypożyczenie zawodnika zostało skrócone i 24-latek będzie szukał nowego pracodawcy.

Skoki narciarskie. Paweł Wąsek z pierwszym w karierze mistrzostwem Polski

Skoki narciarskie. Paweł Wąsek z pierwszym w karierze mistrzostwem Polski

Paweł Wąsek mistrzem Polski w skokach narciarskich w sezonie 2024/2025. 25-latek zajął pierwsze miejsce podczas konkursu na Wielkiej Krokwi w Zakopanem zdecydowanie wyprzedzając wracającego do rywalizacji na skoczniach Kamila Stocha i Jakuba Wolnego

Śnieg nie przeszkadzał lubelskim biegaczom. Sobota jak co tydzień w Saskim
zdjęcia
galeria

Śnieg nie przeszkadzał lubelskim biegaczom. Sobota jak co tydzień w Saskim

W Lublinie nie brakuje miłośników biegania, a niektóre grupy robią to regularnie - bez względu na warunki atmosferyczne. Jedna z nich to "parkrun Ogród Saski", która spotyka się co sobotę, punkt o 9. Jej członkowie biegali również dzisiaj, podczas intensywnych opadów białego puchu.

Jak na narty to do Kazimierza. Pogoda i frekwencja dopisały
galeria

Jak na narty to do Kazimierza. Pogoda i frekwencja dopisały

Opady śniegu i niska temperatura to idealne warunki do jazdy na nartach i snowboardzie. Sporym zainteresowaniem cieszą się lokalne stoki działające na Lubelszczyźnie, jak ten w Kazimierzu Dolnym.

Budują ekspresową S19 - drugą nitkę obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej
zdjęcia
galeria

Budują ekspresową S19 - drugą nitkę obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pokazała nowe zdjęcia z budowy drugiego etapu obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej w ciągu drogi S19. W tym tygodniu betonowano przeprawę przez rzekę Wieprz.

Trzeci bieg z cyklu City Trail za nami. Zawodnicy z Ostrowca Świętokrzyskiego rządzili w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Trzeci bieg z cyklu City Trail za nami. Zawodnicy z Ostrowca Świętokrzyskiego rządzili w Lublinie

Zimowa aura nie odstraszyła biegaczy. W sobotę nad Zalewem Zemborzyckim można było zmierzyć się w ramach trzeciego biegu Lublin City Trail. Tym razem rywalizację wśród panów wygrał Rafał Gontarczyk z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Z lewej nowa tablica poświęcona odzyskaniu praw miejskich, którą umieszczono na budynku Urzędu Miejskiego. Po prawej grafika przygotowana przez Domicjana Grabowskiego

Kurów znów z burmistrzem. Pamiątkowa tablica i grafika z okazji odzyskania praw

Liczący ponad 2,6 tys. mieszkańców Kurów od nowego roku, po 153 latach przerwy, ponownie jest miastem. Z okazji odzyskania praw Ratusz zyskał symboliczną tablice, radni przyjęli specjalną uchwałę odbierając jednocześnie gratulacje od samorządowców z całego powiatu puławskiego i województwa lubelskiego.

Sylwester z Trzydziestką
foto
galeria

Sylwester z Trzydziestką

Sylwester w Klubie 30, to była niezapomniana noc. Impreza trwała do białego rana, a na parkiecie prawdziwy ogień. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii, w której zobaczycie jak się bawiono podczas tej wyjątkowej nocy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium