Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

31 sierpnia 2018 r.
8:15

Rowerem do Brześcia? Na razie jest z tym problem

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Spotkanie w tej sprawie odbyło się w Terespolu/ fot. Ł. Dragun
Spotkanie w tej sprawie odbyło się w Terespolu/ fot. Ł. Dragun

Rowerem do Brześcia? O przekraczanie granicy przez indywidualnych rowerzystów zabiegają stowarzyszenie na rzecz rozwoju miejscowości Łobaczew Duży i okolic oraz partnerska organizacja społeczna "Brześć dla rowerów" z Białorusi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Chcemy otwarcia granic dla rowerów i umożliwienia przekraczania granicy, nie tylko w zorganizowanych grupach rowerowych, ale również indywidualnie – mówi Łukasz Dragun przedstawiciel stowarzyszenia i radny gminy Terespol, który zorganizował spotkanie na ten temat na drogowym przejściu granicznym w Terespolu.

– To krok do przodu w tej ważnej dla nas sprawie. Komendant placówki SG w Terespolu ppłk Piotr Dumicz poinformował, że indywidualny ruch rowerowy jest możliwy. Podobne stanowisko zajął Kierownik Drogowego Oddziału Celnego w Terespolu. Problem pojawia się po stronie białoruskich służb granicznych – przyznaje Dragun.

Ale pomoc w tej kwestii zadeklarowała Konsul Republiki Białorusi w Białej Podlaskiej Alla Arlovskaja. – Pani konsul zwróci się do służb granicznych Białorusi o zajęcie oficjalnego stanowiska w tej sprawie i następnie będzie zabiegała, aby rowerzyści mogli przekraczać granicę– podkreśla organizator spotkania. – Naszym zdaniem fakt że rowerzyści indywidualni nie mogą przekraczać granicy, to naruszanie konwencji wiedeńskiej – uważa z kolei  Uladzimir Krasko dyrektor instytucji „Brześć dla rowerów!" i przypomina że w 2012 roku strona białoruska zgadzała się na przejazd przez granicę rowerem, ale ostrzegała, że będzie z tym problem po stronie polskiej.

– A teraz jest problem po obu stronach– stwierdza Krasko. Jedyną możliwością jest przejazd z rowerem pociągiem. – Ale procedura jest bardziej skomplikowana, bo trzeba kupić dodatkowy bilet i część roweru trzeba rozmontować – wyjaśnia Dragun.

Z problemem spotkał się Jakub Sowa, który w przeszłości prowadził klub rowerowy w Białej Podlaskiej. – To była losowość procedury, czasem się udało, czasem dopiero na granicy mimo potrzebnych zezwoleń, grupa rowerowa była cofana. Sytuacja zazwyczaj wygląda tak, że polscy rowerzyści mają problem ze stroną białoruską, a rowerzyści z Białorusi z polską odprawą. Brak precyzyjnych regulacji w temacie przekraczania granicy na rowerach w Terespolu skutkuje niestety dezinformacją wśród turystów, którzy przyjeżdżając do nas nie wiedzą w końcu jakie są przepisy, bo słyszeli gdzieś, że ktoś tam przyjechał normalnie granicę, a ktoś inny nie. Nie służy to na pewno rozwojowi turystyki w regionie brzeskim, ani w powiecie bialskim – ocenia Sowa. Jego zdaniem, temat warto nagłośnić. – Zwłaszcza teraz, kiedy Białoruś uruchomiła strefę bezwizową do miasta Brześcia i kilku rejonów obwodu brzeskiego– dodaje rowerzysta.

Kolejne spotkanie obie organizacje planują zorganizować po drugiej stronie granicy, w Brześciu.

 

Most na Bugu

Tymczasem Andrzej Bittel wiceminister infrastruktury poinformował właśnie że strona polska prowadzi rozmowy z Białorusią w sprawie budowy dodatkowego mostu kolejowego przez Bug. Taki most miałby powstać pomiędzy Terespolem a Brześciem. Wszystko aby poprawić kolejową przepustowość. Obecnie strona białoruska analizuje propozycję Polski.

Pozostałe informacje

Nietrzeźwy 21-latek jeżdżąc Audi uszkodził BMW. Potem próbował uciekać

Nietrzeźwy 21-latek jeżdżąc Audi uszkodził BMW. Potem próbował uciekać

Czy kierowca miał zakaz prowadzenia pojazdów? Miał. Miał też prawie 2 promile.

Paradise Lost
21 czerwca 2025, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy pierwszą gwiazdę Rock The Square Festiwal

Paradise Lost zagra 21 czerwca na Placu Teatralnym w Lublinie. Brytyjska grupa to niekwestionowana gwiazda światowego metalu.

Van Gogh w Filharmonii Lubelskiej
spektakl
22 lutego 2025, 19:00

Van Gogh w Filharmonii Lubelskiej

Największe dzieła jednego z najwybitniejszych malarzy, a do tego choreografia, która łączy elementy tradycyjnego i nowoczesnego widowiska tanecznego, to niektóre z elementów spektaklu baletowego „Van Gogh”, który odbędzie się 22 lutego w Filharmonii Lubelskiej.

ilustracyjne

Gmina łączy siły z województwem, żeby wybudować ścieżkę rowerową

Przy budowie ścieżki rowerowej gmina połączy siły z województwem lubelskim. Najpierw powstanie projekt, a później Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosi przetarg na budowę.

Noc Kultury 2024

Noc Kultury: Mają już 116 pomysłów na tegoroczną edycję

Cieszy nas, że tak wielu osobom zależy na wspólnym kształtowaniu tej jedynej i niepowtarzalnej nocy w roku – mówią dyrektorki festiwalu. Co już wiadomo o tegorocznej Nocy Kultury?

Słońce i zimna woda. Powiatowe morsowanie w Janowicach
galeria

Słońce i zimna woda. Powiatowe morsowanie w Janowicach

Kilkadziesiąt osób weszło w niedziele do wody. "Morsuj zdrowo powiatowo" to nazwa pierwszej edycji wydarzenia organizowanego w Janowicach przez starostwo w Puławach.

Ten lek działa na wszystkie typy grypy. Kiedy będzie dostępny w aptekach?

Ten lek działa na wszystkie typy grypy. Kiedy będzie dostępny w aptekach?

Teraz na grypę w Polsce choruje 300 tys. osób. Jednak pacjenci w wielu miejscach w Polsce mają problem ze zrealizowaniem recepty na Oseltamiwir. Nowe dostawy preparatu mają dotrzeć do aptek w piątek.

Civilization VII
GRAMY
film

Civilization VII: Premiera dla tych, którzy chcą wszystkim rządzić (wideo)

Oczekiwania: masa zawartości, masa frajdy i jeszcze jedna tura. Rzeczywistość: drogo, mało, a recenzje są na razie mocno „mieszane”. Dziś premiera gry Civilization VII.

Młodzieżowiec zamienił Chełmiankę na Świdniczankę

Młodzieżowiec zamienił Chełmiankę na Świdniczankę

Zgodnie z zapowiedziami Oliwier Konojacki zamienia jednego trzecioligowca z naszego regionu na innego. 19-latek na zasadzie wypożyczenia przenosi się z Chełmianki do Świdniczanki.

Badanie piersi. Blisko i za darmo

Badanie piersi. Blisko i za darmo

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet. Im szybciej postawiona zostanie diagnoza, tym mniej radykalne i skuteczniejsze leczenie. Zobacz, gdzie możesz zrobić badania profilaktyczne w regionie.

Sygnał do tej pory wygrał trzy z czterech zimowych sparingów

Sygnał Lublin w zimie pracuje nad defensywą. „Obrona to nasza pięta achillesowa”

Sygnał zakończył pierwszą rundę w IV lidze na jedenastym miejscu w tabeli. Zazwyczaj to byłaby bezpieczna lokata, ale nie w tym sezonie. Reorganizacja rozgrywek i lokaty w strefie spadkowej Lewartu i Świdniczanki oznaczają, że czwartoligowców wiosną czeka zażarta walka o utrzymanie.

Chciał kupować taniej. Wpadł z klejem i kodami kreskowymi

Chciał kupować taniej. Wpadł z klejem i kodami kreskowymi

Powycinane kody kreskowe i klej w sztyfcie - taki "pomysł na zakupy" miał 31-letni mieszkaniec powiatu tomaszowskiego.

Jeden telefon może uratować życie. Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
ZDJĘCIA
galeria

Jeden telefon może uratować życie. Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Ten numer każdy zna, ale nie każdy wie, jak powinno się go używać prawidłowo. Aż 60 proc. połączeń to żarty lub głuchy telefon. A jeden telefon może uratować życie

2 Lubelska Brygada OT wdraża program GP-R K9 od 2022 roku.
NA TROPIE

K9: Szybkie trójki w akcji, czyli przygotowanie do najważniejszego egzaminu

Kiepskie warunki pogodowe, trudny teren i poszukiwanie zaginionej. Wszystko w ramach przygotowań do państwowego egzaminu psów ratowniczych. Tak ćwiczyła Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza K9 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Lublin upamiętni Polaków deportowanych na Sybir

Lublin upamiętni Polaków deportowanych na Sybir

W środę - 12 lutego - w Lublinie zaplanowano uroczystości upamiętniające masowe deportacje Polaków na Sybir. Obchodom towarzyszyć będą wystawy, wykłady oraz wydarzenia edukacyjne.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium