Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

22 lutego 2017 r.
19:32

Są chętni na hangar w Białej Podlaskiej. Zabytki czeka wyprowadzka

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

Agencja Mienia Wojskowego nie chce już użyczać hangaru na lotnisku Fundacji Polskie Legendy Lotnictwa. Zamierza ogłosić przetarg na wynajem obiektu.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z hangaru, który jest własnością AMW, od marca ubiegłego roku korzysta Fundacja Polskie Legendy Lotnictwa. Zgromadziła tam kilkanaście statków powietrznych.

We wrześniu umowa wygasła. Od tego czasu fundacja korzysta z hangaru bezumownie. W lutym została wezwana do wydania nieruchomości.

– W hangarze stoją zabytkowe samoloty m.in. Iskra oraz Lim. Jakikolwiek demontaż tych maszyn oznacza ich destrukcję – mówi Marek Masalski, prezes fundacji. – A jeżeli transport to wyłącznie powietrznie. Ale do tego potrzeba przeglądu, bo to dość wiekowe silniki odrzutowe. Trzeba też dokonać oblotu technicznego, do czego pilot musi mieć specjalne uprawnienia. Cała ta operacja to w przypadku Lima ok. 100 tys. zł, a Iskry ok. 50 tys. zł – wylicza.

Nie wszystkie maszyny należą do fundacji. Jak udało nam się ustalić, Lim to własność niemieckiego biznesmena. Inne maszyny należą m.in. do Fundacji Polskie Orły, firmy VolfCraft, aeroklublu PLL Lotczy, Bialskiego Klubu Lotniczego.

– Mamy tu osiem motolotni i ultralekkie samoloty. Rozmawiałem z AMW i raczej nie mamy obaw, że zostaniemy bez miejsca – mówi Waldemar Gronostajski z Bialskiego Klubu Lotniczego.

– Gdyby fundacja wywiązywała się z warunków umowy użyczenia, tego problemu zapewne by nie miała – komentuje.

– Powierzchnię hangarową użyczaliśmy bezpłatnie, bo umowa użyczenia z AMW zakazywała nam podnajmów. Ale płaciliśmy za wodę czy prąd – zapewnia prezes fundacji.

AMW chce ogłosić przetarg na użytkowanie tego hangaru. – Na pewno do niego przystąpimy. Ale aby go ogłaszać, nie trzeba czyścić hangaru – apeluje Masalski. Fundacja liczy na to, że AMW zmieni jednak zdanie.

– Nieruchomość od 10 marca 2016 r. użytkowana była przez Fundację Polskie Legendy Lotnictwa. Umowa użyczenia ta wygasła we wrześniu 2016 r. – stwierdza Maciej Macios z zespołu ds. public relations Agencji Mienia Wojskowego. – Wcześniej, od lutego 2013 r. do końca grudnia 2015 r. budynek użytkował inny podmiot - Fundacja Legendy Lotnictwa, która nie wywiązywała się ze zobowiązań, m.in. zalegała z opłatami za media i podatek od nieruchomości. Problem zapłaty tego podatku dotyczy też Fundacji Polskie Legendy Lotnictwa, która od września korzysta z hangaru bezumownie.

W ostatnim dniu obowiązywania umowy fundacja zdążyła jeszcze poinformować AMW, że jest zainteresowana dalszym użytkowaniem hangaru na dotychczasowych zasadach.

– Mając na względzie zainteresowanie wynajmem hangaru przez innych kontrahentów oddział AMW w Lublinie poinformnował o braku takiej możliwości. 7 lutego skierowaliśmy do fundacji pismo z ostatecznym wezwaniem do wydania nieruchomości – dodaje Macios.

Agencja planuje wynająć hangar w drodze przetargu ustnego nieograniczonego.

Bialskie lotnisko to ponad 327 hektarów terenu. Ok. 40 hektarów pozostaje w rękach Agencji Mienia Wojskowego. Z kolei na 94 hektarach tego terenu powstała podstrefa ekonomiczna.

Pozostałe informacje

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi
galeria
film

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi

W Lublinie powstało Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, nowoczesna placówka medyczna specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy oraz problemów otorynolaryngologicznych.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium