Można już oficjalnie korzystać ze szlaku kajakowego Bug–Krzna. W weekend w Sławatyczach otwarto go bardzo uroczyście i przetestowano. Uczestnicy inauguracyjnego spływu bawili się w Lisznej.
Wyprawa jest podzielona na etapy: Sławatycze–Jabłeczna, drugi Jabłeczna–Szostaki i ostatni Szostaki–Liszna w gminie Sławatycze.
Pierwsza, piątkowa, wyprawa miała specjalna oprawę, począwszy od mszy, odsłonięcia pierwszej tablicy szlaku przez ekumeniczne błogosławieństwo dla kajakarzy – po imprezę integracyjną połączoną z kiermaszem produktów kulinarnych, występami kapeli ludowej i koncertem artystów z Flandrii Zachodniej (reprezentanta zagranicznego partnera projektu).
– Po dniach ciężkiej pracy przychodzi ten dzień, ta chwila, kiedy wsiadamy do kajaka, odpychamy się od brzegu i płyniemy przed siebie. Zanurzeni w ciszy oszałamiającej nadbużańskiej przyrody mijamy kolejne kilometry jedynej, tak dużej nieuregulowanej rzeki w Polsce. Płyniemy Bugiem, granicą Uni Europejskiej (graniczącej z Ukrainą i Białorusią), w terenie zakwalifikowanym do NATURY 2000 – kuszą do odbycia takiej wyprawy organizatorzy spływu na swojej stronie www.kajaki.nadbugiem.pl. I zapraszają w niemal każdą sobotę i niedzielę lata.
Koszt takiego wypoczynku to wydatek od 35 do 100 złotych od osoby w zależności od długości trasy, trwania imprezy i liczby uczestników.
To pierwsza inicjatywa partnerska wynikająca z umowy współpracy zawartej między Województwem Lubelskim a prowincją Flandrii Zachodniej (oraz Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną, Bialskopodlaską Lokalną Grupę Działania, Polski Ośrodek Informacji Turystycznej w Brukseli, Stowarzyszenie "De BOOT” oraz Stowarzyszenie Europejskie Centrum Integracji i Współpracy Samorządowej "Dom Europy”). Projekt realizowany był od 1 stycznia 2010 i właśnie dobiega końca. Celem projektu było stymulowanie rozwoju turystyki na terenach nadbużańskich, a także międzynarodowa wymiana doświadczeń i wiedzy w zakresie sposobów organizacji usług turystycznych na terenach wiejskich.