W 2013 roku służba celna w Tomaszowie Lubelskim zatrzymała podrobioną odzież. W poniedziałek kurtki i chustki trafiły do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej oraz Domu Pomocy Społecznej w Kalince (gm. Jabłoń).
W sumie to 99 kurtek zimowych i 120 damskich chustek. – Zostały ujawnione w 2013 roku przez celników w Tomaszowie Lubelskim. Na towarze umieszczony był zastrzeżony znak towarowy bez zgody właściciela - mówi inspektor Piotr Gajek, zastępca dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej.
W związku z naruszeniem przepisów prawa własności przemysłowej sąd postanowił o przepadku towaru na rzecz skarbu państwa. – Natomiast właściciel znaku towarowego wyraził zgodę na nieodpłatne przekazanie towaru na rzecz jednostek świadczących pomoc potrzebującym – podkreśla inspektor Gajek. – Warunkiem było usunięcie znaku towarowego – dodaje zastępca dyrektor bialskiej Izby Celnej.
Z kurtek i chustek skorzystają podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Kalince oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej.
– Dla nas przypada 120 damskich chust oraz 54 kurtki. Bardzo się przydadzą, bo zwykle naszym podopiecznym kupujemy ubrania bardzo tanie albo używane. Bo większość osób nie ma zbyt wysokich dochodów-przyznaje Andrzej Kośmider dyrektor placówki w Kalince. W sumie, dom otacza opieką 92 niepełnosprawnych.
– Kurtki przydadzą się podczas naszych wyjazdów. Bo to ułatwi nam dopilnowanie grupy, jeżeli będą mieli jednakowe kurtki, wszystkich będzie można ogarnąć – tłumaczy Kośmider. Z kolei bialski MOPS otrzyma 45 kurtek. – Trafią do osób, które korzystają ze świadczeń pomocy społecznej i są w trudnej sytuacji finansowej- potwierdza Bożena Szyc, zastępca dyrektora MOPS.- Czasami we wnioskach o świadczenie, ludzie piszą, że potrzebują jakąś odzież. Zawsze musimy to zweryfikować, przeprowadzić wywiad środowiskowy- dodaje Szyc.
– Zbliża się okres zimowy. Liczę, że kurtki posłużą bezpośrednio, tym którzy ich potrzebują, a nie stać ich na kupno odzieży – mówi z kolei prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk. – To nie jest jednorazowa akcja, miasto współpracuje z Izbą Celną już od lat. Wcześniej również miejskie jednostki pozyskiwały w ten sposób towary, które służyły potrzebującym – przypomina prezydent.
Rzeczywiście, ostatni raz w grudniu 2012 roku Izba Celna w Białej Podlaskiej przekazała Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej blisko 800 dziecięcych sweterków, które kilka lat wcześniej zatrzymano na granicy polsko-ukraińskiej w Hrebennem. – Dosyć często zatrzymujemy tego typu towar, w tym roku ujawniliśmy już blisko 15 tys. sztuk podrabianych towarów – przyznaje inspektor Piotr Gajek. – Natomiast nieodpłatne przekazanie na rzecz potrzebujących odbywa się w tym roku po raz pierwszy-dodaje zastępca dyrektora.
W sumie, od stycznia tego roku celnicy w Białej Podlaskiej skonfiskowali ponad 4,2 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Ujawnili też blisko 13,6 tys. litrów alkoholu. Zatrzymali ponad 650 kilogramów bursztynu. W pierwszym półroczu tego roku dzięki Izbie Celnej w Białej Podlaskiej do budżetu państwa trafiło 1 mld 392 mln zł.