Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

13 czerwca 2016 r.
7:34

Szkolenia paralotniowe. "Stamtąd zmienia się postrzeganie świata"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

Nie tylko szybowce, ale również paralotnie latają nad lotniskiem w Białej Podlaskiej. Od środy trwało tam kilkudniowe szkolenie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwszy paralotniowy kurs na bialskim lotnisku zorganizowała warszawska firma Cloudbase. – Tu jest wspaniałe lotnisko, ogromna przestrzeń, można się ustawić w każdą stronę, w zależności od kierunku i siły wiatru. Poza tym dobra infrastruktura i przyjaźnie nastawione władze miasta, które są przychylne wszelkim działaniom lotniczym. Dlatego tu jesteśmy – wyjaśnia instruktor Adam Rdzanek.

Komplet potrzebnego sprzętu to: paralotnia, uprząż, spadochron ratunkowy, kask, krótkofalówka, wariometr, GPS i ubiór adekwatny do warunków w jakich wykonuje się loty. Wszystko waży ok. 20 kilogramów i mieści się w dużym plecaku.

– Skrzydło paralotni zbudowane jest z zaawansowanej technologicznie tkaniny, która ma wysoką wytrzymałość przy bardzo niskiej wadze. Do tego dochodzą linki specjalnie produkowane dla paralotni, uprząż paralotniowa i kilka innych elementów, które tworzą najlżejszy statek powietrzny na jakim może latać człowiek – opowiada instruktor.

Za kurs podstawowy trzeba zapłacić około 1200 zł. – Warto spróbować. To adrenalina, zmienia się też postrzeganie świata, bo tam na górze wszystko na ziemi wydaje się takie małe. Udało mi się wzbić na 200 metrów – mówi Przemysław Samosiuk, który nigdy wcześniej nie miał do czynienia z lataniem.

– W kurs mamy wliczone 20 lotów, ale chciałoby się więcej – żartuje kolejny uczestnik Wojciech Filipiuk. – To są emocje, można poobserwować teren z innej perspektywy. Latać można swobodnie nawet do kilku godzin, to zależy od prądów wznoszących, my unosimy się w powietrzu około 3 minut – precyzuje bialczanin.

Kontrola i bezpieczeństwo

– Podczas lotu mieliśmy cały czas łączność przez krótkofalówki, instruktorzy udzielali nam wskazówek – mówi Wojciech Filipiuk. – Próbowałem kiedyś latać w tandemie i przyznam, że miałem wątpliwości czy sam będę w stanie kontrolować paralotnię. Ale kurs jednak daje pewność, że to bezpieczny sport – mówi z kolei Łukasz Jezior z Białej Podlaskiej. – Zachęcam, aby spróbować, wystarczy być sprawnym fizycznie – dodaje.

Po kursie podstawowym uczestnicy mają na swoim koncie 20 lotów, wiedzą też jak startować i lądować paralotnią. – Właściwie to jej konstrukcja powoduje, że ta sama stabilizuje się w locie. Jeśli jej nie przeszkadzamy, to ona sama sobie będzie leciała, a uczeń bardziej robi za balast niż za pilota. W trakcie szkolenia zmieniamy ten stan rzeczy. Naszym celem jest przekazanie umiejętności pozwalających na decydowanie o tym co robi paralotnia i przejęcie odpowiedzialności za wykonanie lotu – podkreśla Adam Rdzanek.

W związku z tym, że szkolenie odbywało się na płaskim terenie, kursanci startowali w powietrze przy użyciu wyciągarki. – Organizujemy też szkolenia w górach np. w Alpach, wtedy startuje się ze zbocza – mówi instruktor.

Po pierwszym etapie szkolenia, można przystąpić do bardziej zaawansowanego, po którym przystępuje się do egzaminu na Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotni. To uprawnienie pozwalające do samodzielnego latania.

Przypomnijmy, że na lotnisku w Białej Podlaskiej można się też zapisać na szkolenia szybowcowe, które organizuje ośrodek BB Aero z Rybnika.

Pozostałe informacje

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium