Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

28 marca 2016 r.
10:05

To już pięć lat terespolskiej prochowni…

Autor: Zdjęcie autora eb
Prochownia w Terespolu/ Fot. Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii
Prochownia w Terespolu/ Fot. Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii

Prochownia w Terespolu obchodzi 5-lecie swojego istnienia. Zabytkowym obiektem opiekuje się Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii Terespola i Okolic.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Prochownia to położony w centrum miasta betonowy obiekt, wybudowany ponad 100 lat temu przez cara Rosji w ramach pierścienia obronnego twierdzy brzeskiej- opowiada Kazimierz Michalak z Koła  Miłośników Fortyfikacji.

To blisko 1 tys. mkw powierzchni, wewnątrz 8 sal, korytarz oraz galeria wentylacyjna. Wcześniej była tu m.in. hodowla grzybów. Obiekt trzeba było uporządkować, zarówno wewnątrz jak i na zewnętrz. Podjęła się tego grupa hobbystów, głównie emerytów z Koła Miłośników Fortyfikacji.

- Porządkowanie zajęło nam ok. 2 lat i trwa  w mniejszym stopniu do dzisiaj – przyznaje Michalak. - Aby osuszyć zabytek trzeba było m.in. uruchomić pancerne i skorodowane a do tego zamykane bardzo nietypowym mechanizmem okna i drzwi – dodaje członek koła. Hobbyści nawiązali współpracę z konserwatorem zabytków. – Pod jego kuratelą wykonaliśmy repliki 7 drzwi pancernych i dwie dwuskrzydłowych drzwi wejściowych – precyzuje Kazimierz Michalak. 

Początkowo, grupa zamierzała powstrzymać tylko dalszą degradację prochowni. - Z czasem, gdy wnętrze nabierało bardziej przyjaznego wyglądu, zrodził się pomysł urządzenia tam izby pamięci – opowiada pan Kazimierz.

To się udało. Dzisiaj, są tu wystawy stałe i okolicznościowe. Ale nie tylko. Wiele eksponatów pozyskali sami członkowie koła. Jednym z bardziej znaczących  było wypatrzenie a następnie wydobycie z rzeki Bug części wysadzonego przez Niemców w czasie II wojny światowej pociągu towarowego. Dzisiaj jego części znajdują się w Sali kolejowej prochowni. 

- W tej sali głównym eksponatem jest makieta stacji Terespol w skali 1:87 z okresu lat 1919-1939. Makieta powstała przy udziale środków z Muzeum Historii Polski. Sami ją zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy- zaznacza członek koła. Poza tym, dzięki zewnętrznym dotacjom, udało się zrealizować film i foldery reklamowe o prochowni. 

- Obecnie tak urządzona prochownia  pełni rolę instytucji kulturalnej, gdzie znajduje się mini-muzeum, odbywają lekcje tzw. „zielonej szkoły”. Jest także przystanią rajdów rowerowych i miejscem uroczystości patriotycznych miasta- zaznacza pan Kazimierz. On i pozostali członkowie koła są jednocześnie przewodnikami dla zwiedzających wystawy. Robią to na zasadzie wolontariatu.

W maju ubiegłego roku Minister Kultury wyróżnił sześciu członków koła srebrną odznaką „za opiekę nad zabytkami”. Hobbyści już mają plany na kolejne projekty w prochowni.  - Wybudujemy przenośną makietę osiedla kolejowego w Terespolu z końca XX w. w skali TT (1:120), rozbudujemy salę lotniczą o nowe eksponaty. W przygotowaniu mamy wystawę też wystawę pt. Terespol w latach 20-60 –tych XX wieku- zapowiada pan Kazimierz.

W 2015roku, burmistrz Terespola przekazał obiekt pod zarząd Miejskiego Ośrodka Kultury. To nie zmieniło statusu i roli Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii. - To swoisty fenomen w skali regionalnej. Założyciele, to głownie emeryci, którzy swoją społeczną pracą dopięli celu. Dzisiaj miasto ma się czym poszczycić – podkreśla Łukasz Pogorzelski z MOK.

Aby zwiedzić prochownię, wcześniej najlepiej skontaktować się z członkami koła, e-mailowo prochownia.terespol@o2.pl lub telefonicznie 798 091 475 lub 792 755 898.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Rewanżu za 2:6 nie było. Motor Lublin - Cracovia (zapis relacji na żywo)

Motor liczył na rewanż za porażkę z jesieni. Cracovia drugi raz okazała się jednak lepsza od beniaminka z Lublina. Tym razem 1:0. Kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał na początku drugiej połowy.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

Ubiegłoroczna aukcja Pride of Poland

"To jest poniżej hipokryzji". Sprawa janowskiej stadniny w Sejmie

- To jest poniżej hipokryzji, co pan rozpowiada - tak w Sejmie wicemarszałkini Dorota Niedziela (KO) odniosła się do wypowiedzi polityków PiS dotyczących sytuacji w państwowych stadninach koni. Poseł Kazimierz Choma (PiS) dopytywał co zrobi resort rolnictwa, by „powstrzymać upadek hodowli koni”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium