Powiat łukowski bije smutne rekordy krajowe w rozprzestrzenianiu się gruźlicy. Choruje tam na nią około 50 osób na 100 tysięcy mieszkańców, przy średniej krajowej 26,6. Za kilka lat podobnie może być w Białej Podlaskiej. Zagrożenie mogą przynieść powstające na obrzeżach lotniska ośrodki dla uchodźców.
Bialscy lekarze obawiają się, że stworzenie na lotnisku w Białej Podlaskiej dwóch ośrodków dla obcokrajowców może negatywnie wpłynąć na szerzenie się gruźlicy także w tym mieście. Jan Węgrzyn, dyrektor generalny warszawskiego Urzędu do spraw Repatriacji i Cudzoziemców poinformował nas, że w 2007 roku zostaną oddane do użytku: zamknięty ośrodek deportacyjny Straży Granicznej oraz otwarty ośrodek dla cudzoziemców ubiegających się o prawo pobytu w naszym kraju. W sumie będą tam miejsca dla 450 osób. – W obecnie istniejących ośrodkach prowadzimy badania cudzoziemców na nosicielstwo chorób. Zapewniamy na to pieniądze. Ale liczymy też na pomoc lekarzy – wyjaśnia Węgrzyn.
Obecną sytuację może nieco złagodzić trwający do końca tego roku specjalny program profilaktyczny Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
– Pielęgniarki środowiskowe typują pacjentów do badań zapobiegawczych – mówi Irmina Melaniuk z bialskiego szpitala. – Wybrani mieszkańcy wypełniają szczegółowe ankiety. Wyselekcjonowani zostaną skierowani do poradni i objęci badaniami specjalistycznymi.
W Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej wykonywane są badania diagnostyczne, m.in. RTG klatki piersiowej oraz próby tuberkulinowe osób z grupy wysokiego ryzyka zagrożenia gruźlicą płuc. Informacje na temat ankiety i badań specjalistycznych można uzyskać pod numerem telefonu (0-82) 342-81-33 lub na miejscu w poradni.