Stres, pustka w głowie, do tego upał. Nie ma czego zazdrościć zdającym. Wczoraj przy temperaturze siegającej 30 stopni Celsjusza pocili się tworząc wypracowania, dzisiaj, ci co wybrali matematykę, łamią długopisy na karkołomnych obliczeniach.
Zgodnie z przyjętym regulaminem w trakcie pisania nie można przeszkadzać zdającym. Dlatego posiłki, o ile są przez rodziców przygotowywane, muszą się znaleźć na sali przed rozpoczęciem egzaminu.
W jednej z bialskich szkół arbiturienci oklaskami zareagowali po odczytaniu tematów egzaminu. - Wszystko przebiega bez zakłóceń - informowała wczoraj przed południem Jadwiga Droździel, dyrektor bialskiej delegatury lubelskiego KO. - Maturzyści piszą, a my trzymamy kciuki, aby wyniki były jak najlepsze - dodała.
Ogółem na liście przystępujących do matury i egzaminu dojrzałości na tym terenie znajduje się 3839 nazwisk. W tym są absolwenci liceów ogólnokształcących, średnich szkół zawodowych i 530 dorosłych. Na nową maturę zdecydowało się 27 osób. Zdają na odrębnych zasadach niż ich koledzy przystępujący do tradycyjnego egzaminu dojrzałości, w swoich szkołach, pod okiem osób wytypowanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie. Nowością są na przykład odczytywane elektronicznie kody kreskowe, inne dla każdej szkoły. Umieszcza się je na wszystkich pracach.
- Witam was w tym historycznym dniu, jako prekursorów nowej matury, na egzaminie z języka polskiego - takimi słowami zwrócił się do 9 zdających Andrzej Kasprzyk, przewodniczący komisji z Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej.
W dziewięciu szkołach pojawili się wizytatorzy nadzorujący przebieg pięciogodzinnego egzaminu pisemnego z ramienia kuratorium. Mają za zadanie informować swój organ o wszelkich naruszeniach obowiązujących przepisów.
W drugim dniu pisemnych, starych i nowych matur odbywają się egzaminy z kilku przedmiotów. W bialskim rejonie są to: matematyka, historia, fizyka, biologia, chemia i języki obce. Oprócz angielskiego, francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego jest na tej liście hiszpański. Tylko, a może aż 3 absolwentów IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej zdecydowało się wykazać umiejętności z tego języka.