6,4 mln paczek papierosów i 18,3 tys. litrów alkoholu przechwycili funkcjonariusze Izby Celnej w Białej Podlaskiej w 2015 roku.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Ostatni rok podsumował w środę nowy dyrektor bialskiej izby mł. insp. Waldemar Chaba, pełniący tę funkcję od miesiąca. – Izba Celna w Białej Podlaskiej to największa izba w Polsce. Dlatego przejście tutaj traktuję jako awans – nie ukrywa Chaba.
W sumie, w bialskiej izbie służbę pełni 1846 funkcjonariuszy. Na brak pracy nie narzekają. W 2015 roku celnicy odprawiali ok. 810 tys. ciężarówek i 4,4 mln samochodów osobowych.
Jeżeli chodzi o zwalczanie przestępczości, to 1/3 zarekwirowanych przez polską Służbę Celną papierosów to właśnie zasługa bialskiej izby. – Blisko 67 proc. zatrzymanych papierosów próbowano przemycić do naszego kraju w samochodach osobowych i autobusach, natomiast 25 proc. stanowił przemyt z wykorzystaniem wagonów kolejowych – mówi mł. insp. Waldemar Chaba.
A pomysły przemytnicy mają różne, pakują papierosy nawet do tortu, ramy od roweru, czy zatapiają w smole. Oprócz papierosów i alkoholu, bialscy funkcjonariusze skonfiskowali aż 900 kilogramów bursztynu. To wzrost o 430 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Do tego jeszcze 7 kg narkotyków i środków odurzających. Zdarzały się też „ciekawostki”. – W styczniu celnicy w Dorohusku udaremnili przemyt ponad 54 kg galu, bardzo rzadkiego pierwiastka. Również na tym przejściu, celnicy zatrzymali pająka z rodziny ptaszników, podlegającego ochronie – przywołuje rzecznik izby podkom. Marzena Siemieniuk.
– W sumie do końca trzeciego kwartału 2015 roku za pośrednictwem Izby Celnej w Białej Podlaskiej do budżetu państwa trafiło ponad 2 mld zł – precyzuje Siemieniuk. Najwięcej, bo blisko 1,5 mld zł pochodziło z tytułu podatku akcyzowego.
Izba Celna systematycznie wprowadza elektroniczne ułatwienia dla przekraczających granicę. – Od 5 października w oddziale celnym w Koroszczynie realizujemy pilotaż usługi eBooking Truck, która umożliwia elektroniczną rezerwację terminu odprawy celnej. Do tej pory skorzystało z tego blisko 1,6 tys. ciężarówek – podkreśla rzecznik.
Natomiast do listopada tego roku ma zostać uruchomiony skaner do prześwietlenia wagonów towarowych. Swoim zasięgiem obejmie trzy tory. Infrastruktura stoi już w pobliżu przejścia granicznego z Białorusią w Terespolu.
Wyzwaniem dla celników będą też Światowe Dni Młodzieży. – Jesteśmy na to przygotowani. Na ten okres wstrzymane są urlopy dla naszych oddziałów celnych. Zakładamy, że doświadczenia z Euro 2012 pozwolą nam płynnie przeprowadzić tę operację – stwierdza dyrektor Chaba.
Jego zdaniem, nowy rząd wzmacnia znaczenie służby celnej. – Świadczy o tym choćby powołanie specjalnego pełnomocnika, który ma nadzorować wszystkie przejścia graniczne. Poza tym, obecnie trwa ocena potrzeb etatyzacyjnych w służbie. Jeszcze trudno powiedzieć, czy w tym roku będzie nabór do bialskiej izby celnej – przyznaje jej szef. A zainteresowanie jest spore. Przy okazji naborów, na jedno miejsce przypada tu zwykle 20 chętnych.