Miasto chce poznać opinie mieszkańców, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych w sprawie planowanych zmian m.in. w liczbie zezwoleń na sprzedaż alkoholu.
Ma to związek z nowelizacją ustaw o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz o bezpieczeństwie imprez masowych. Władze Białej Podlaskiej szykują projekt uchwały w tej sprawie, ale najpierw zorganizują konsultacje społeczne. Jakie zmiany brane są pod uwagę? Po pierwsze miasto chce ustalić maksymalna liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Obecnie obowiązująca uchwała z 2007 roku ustala tylko limit sprzedaży napojów powyżej 4,5 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa) i wynosi on 70 dla lokali gastronomicznych i 60 dla sklepów i stacji paliw.
A w przygotowanym projekcie uchwały mowa o 170 zezwoleniach w przypadku piwa i napojów do 4,5 proc. zawartości alkoholu. A dalej, 120 – dla napojów od 4,5 proc. do 18 proc. zawartości alkoholu, 125 – powyżej 18 proc. zawartości alkoholu. Poza tym, 150 to maksymalna liczba zezwoleń na alkohol przeznaczony do spożycia w miejscu sprzedaży i 290 – do spożycia poza miejscem sprzedaży. –Według mnie jest wystarczająca ilość punktów: puby, bary, restauracje, sklepy, markety, stacje benzynowe. Jest tego od groma– uważa nasza czytelniczka
Inaczej widzą to władze miasta. – Liczba punktów sprzedaży dla sklepów jest wykorzystana w 100 proc. i nie jest wystarczająca ponieważ zainteresowanie sprzedażą napojów alkoholowych wykazuje jeszcze ok. 20 przedsiębiorców – zaznacza w uzasadnieniu do projektu uchwały prezydent Dariusz Stefaniuk. Proponuje też aby zezwolić na spożywanie alkoholu podczas miejskich imprez plenerowych w miejscach do tego wyznaczonych. Natomiast miasto nie planuje ograniczać sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00–6:00, co umożliwia nowelizacja ustawy. Tymczasem, decyzję o ograniczeniu nocnej sprzedaży alkoholu jako pierwsi podjęli radni Puław.
" Uchwała nie wpłynie zasadniczo na zwiększenie dostępności alkoholu , natomiast przyczyni się do podwyższenia konkurencyjności małych i średnich firm prowadzących działalność handlową i gastronomiczną" – czytamy w uzasadnieniu prezydenta. Miasto będzie mogło liczyć na wzrost przychodów do budżetu z tytułu opłat za zezwolenia.
Konsultacje społeczne odbędą się w dniach 17–25 maja. Wtedy można wysyłać opinie na adres urzędu miasta. Dodatkowo, 21 maja o godz. 15:30 w bialskim magistracie zaplanowano otwarte spotkanie z mieszkańcami na ten temat, 22 maja o tej samej godzinie z przedsiębiorcami a 23 maja z organizacjami pozarządowymi.