Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

13 grudnia 2022 r.
19:36

Biała Podlaska: Wojsko potrzebuje obwodnicy i… miejskiego ciepła

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A
Jednostka potrzebuje obwodnicy. Obecnie ciężki wojskowy sprzęt porusza się m.in. ulicą Łomaską
Jednostka potrzebuje obwodnicy. Obecnie ciężki wojskowy sprzęt porusza się m.in. ulicą Łomaską (fot. Ewelina Burda)

Ministerstwo Obrony Narodowej ma dołożyć do budowy wschodniej obwodnicy Białej Podlaskiej. A radni Zjednoczonej Prawicy pytają, czy miasto jest gotowe na taką inwestycję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W związku z obecnością wojska na dawnym lotnisku, resort uznał obwodnicę za „drogę o znaczeniu obronnym”. – Chodzi o pierwszy etap, od wyjazdu z jednostki, poprzez wiadukt aż do alei Solidarności. Pieniądze są zagwarantowane – przekazał na piątkowej konferencji poseł Dariusz Stefaniuk (PiS) z Białej Podlaskiej, jednocześnie były prezydent tego miasta.

„Ministerstwo Obrony Narodowej po przeprowadzeniu szczegółowej analizy potwierdziło, że wskazane drogi staną się w przyszłości istotnym elementem komunikacyjnym dla Sił Zbrojnych RP, co stanowi podstawę do umieszczenia nowych dróg lub ich odcinków w „Wykazie dróg o znaczeniu obronnym” – potwierdzało nam biuro prasowe resortu już w 2020 roku. MON od 2019 roku przekazuje corocznie pieniądze (w kwocie 500 mln zł) do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

– Obecnie, rozmowy toczą się w Ministerstwie Infrastruktury. Dzisiaj, rolą miasta jest wynegocjowanie warunków umowy z tym resortem– tłumaczy poseł.

Tymczasem, Dariusz Litwiniuk, szef klubu Zjednoczonej Prawicy przyznaje, że radni nie dostali żadnej informacji w tej sprawie od prezydenta miasta. – Choćby na prezentacji przyszłorocznego budżetu, w dziale inwestycji nie znalazła się żadna pozycja o budowie obwodnicy. Tymczasem, to priorytet, wojsko szybko się rozwija i potrzebuje dobrej komunikacji –zwraca uwagę radny.

Jego zdaniem, miasto powinno być już przygotowane do zadania od strony formalno–prawnej. – Tak, by szybko ruszyć z inwestycją, skoro dofinansowanie jest zagwarantowane. Poza tym, minęły już 2 lata, odkąd MON przejął ten teren– stwierdza Litwiniuk (ZP).

Władze miasta potwierdzają jedynie, że uzgodnienia z resortem trwają.  – Dwukrotnie odbyliśmy już rozmowy i do czasu wprowadzenia stosownych zapisów do budżetu miasta zostaliśmy zobligowani do zachowania poufności – odpowiada prezydent Michał Litwiniuk (PO).

Obecnie jedyne połączenie drogi krajowej nr 2 z terenem lotniska jest bardzo utrudnione i prowadzi ulicą Łomaską.

Wojsko liczy na miejskie ciepło

Okazuje się, że wojsko ma jeszcze inne potrzeby. – Jednostka wymaga podpięcia do miejskiej sieci ciepłowniczej, tymczasem bialskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie sprostało temu i nie podłączyło istniejących już budynków– dziwi się poseł PiS. Garnizon korzysta obecnie ze swojej kotłowni przenośnej. – Przecież miejska spółka mogłaby zarobić na sprzedaży ciepła. A tak traci i wojsko i PEC. Jednostka będzie potrzebowała ok. 9 MW energii do ogrzewania– dodaje Stefaniuk.

Z kolei, prezes PEC Sebastian Paszkowski odpiera zarzuty parlamentarzysty. – Nasza spółka nigdy nie odmówiła przyłączenia kompleksu wojskowego do miejskiej sieci ciepłowniczej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rozpatrzyliśmy każdy wniosek i udzieliliśmy odpowiedzi w odpowiednim trybie– tłumaczy Paszkowski, zapewniając, że cały proces trwa już od 2021 roku.

Wówczas, we wrześniu zawarta została umowa przyłączeniowa. – Wynika z niej, że PEC zbuduje sieć ciepłowniczą do komory pomiarowej zlokalizowanej tuż za granicą terenu, gdzie stacjonuje wojsko– precyzuje szef PEC. Natomiast tzw. sieci rozdzielcze wojsko bierze na swój koszt. Inwestycja ma być zrealizowana w 2024 roku.

Miejska spółka ma już wymaganą dokumentację i pozwolenia na pierwszy etap przedsięwzięcia. – Faza projektowa drugiego etapu jest w trakcie uzgodnień– zaznacza Paszkowski.

We wrześniu PEC ogłosiło przetarg na budowę sieci (pierwszy etap). Wykonawcą będzie firma Heatco z Katowic, która ma na to czas do końca lipca przyszłego roku.

Jednak na początku rozmów z wojskiem, pojawiły się pewne przeszkody. – Mianowicie wojsko wystąpiło do nas o określenie możliwości przyłączenia jednego z budynków koszarowych, ale na tamtym etapie przyłączenie do naszej sieci, z uwagi na zbyt dużą odległość, nie było możliwe – przyznaje prezes PEC. – Otrzymaliśmy wtedy informację, że wojskowi zastosują tymczasowe rozwiązanie w postaci lokalnej kotłowni, a budynek zostanie przyłączony do sieci ciepłowniczej w trakcie realizacji całości przedsięwzięcia– tłumaczy na koniec Paszkowski.

Docelowo, w bialskim garnizonie ma służyć 2,5 tys. żołnierzy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Dobra atmosfera, komfort, organizacja leczenia i opieka personelu. Zamojski szpital najlepszy z regionu i na wysokim miejscu w kraju zdaniem pacjentów onkologicznych.

Leszek Możdżer solo w CSK
jazz
11 lutego 2025, 19:00

Leszek Możdżer solo w CSK

Leszek Możdżer to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. To pianista światowej klasy, który nie boi się eksperymentować, wyróżniający się przy tym oryginalnym brzmieniem i własnym językiem muzycznym. Artysta wystąpi z koncertem solo 11 lutego (wtorek) w Centrum Spotkania Kultur.

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Poszukujesz komputera, który sprosta wymaganiom dzisiejszych technologii, ale nie chcesz wydawać fortuny? Rozwiązaniem mogą być komputery poleasingowe. Są to urządzenia, które wracają na rynek po okresie leasingu, często w doskonałym stanie i za dużo niższą cenę niż nowe. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainteresować się używanymi komputerami i jak mogą one zaspokoić Twoje potrzeby.

Elementy infrastruktury magazynowej i możliwości automatyki oraz automatyzacji

Elementy infrastruktury magazynowej i możliwości automatyki oraz automatyzacji

Efektywne zarządzanie magazynem stało się kluczowym elementem sukcesu wielu przedsiębiorstw. W miarę rozwoju technologii, infrastruktura magazynowa znacząco się zmienia, wprowadzając innowacyjne rozwiązania automatyzacji, które poprawiają efektywność i redukują koszty operacyjne. W artykule przyjrzymy się, jakie elementy infrastruktury magazynowej są kluczowe oraz jakie możliwości automatyzacji i automatyki mogą być zastosowane, aby zoptymalizować działanie magazynów.

Ostatnie posiedzenie komisji statutowych

Radni nie chcą już transmisji komisji. A nawet Rzecznik Praw Obywatelskich je popiera

Komisja już poparła, teraz sprawą zajmą się radni na sesji. Wszystko wskazuje na to, że po niespełna roku mieszkańcy Białej Podlaskiej stracą możliwość oglądania transmisji komisji w internecie. A nawet Rzecznik Praw Obywatelskich popiera takie rozwiązanie.

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Czas na 33. finał WOŚP
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Czas na 33. finał WOŚP

W niedzielę na ulicach całej Polski wszędzie będzie widać czerwone serduszka. Wszystkim może się wydawać, że to tylko jeden dzień, jednak przygotowania trwają już od zeszłego roku. Co czeka nas podczas wielkiego finału WOŚP?

Maszeruje WOT już od roku

Maszeruje WOT już od roku

Ośrodek Reprezentacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej z centralną siedzibą w Radomiu działa już od roku. Godziny spędzone na próbach orkiestry czy treningach musztry w przypadku kompanii, procentują efektownymi występami. Żołnierze tej formacji często prezentują się w Lubelskiem.

Będzie słonecznie! - Weekendowa prognoza pogody
POGODA
film

Będzie słonecznie! - Weekendowa prognoza pogody

Posłuchaj jakie temperatury czekają nas w ten weekend. Prognozę pogody przedstawia Gabriela Szewczyk.

W ostatniej kolejce Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe ze Ślepskiem Malow Suwałki

Bogdanka LUK Lublin gra z GKS Katowice, powtórka mile widziana

GKS Katowice będzie przeciwnikiem Bogdanki LUK Lublin w spotkaniu 22. kolejki. Pierwszy gwizdek w hali Globus, w sobotę, o godzinie 20.30.

Wścieklizna nie odpuszcza. Drugi przypadek choroby od początku roku

Wścieklizna nie odpuszcza. Drugi przypadek choroby od początku roku

Wykryto drugie ognisko wścieklizny w województwie lubelskim. Bezpański kot zaatakował inne zwierzęta oraz właściciela gospodarstwa.

Imprezy klubowe w weekend (24 –25 stycznia)
impreza
24 stycznia 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (24 –25 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Tym bardziej teraz, gdy mamy karnawał. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

LOTTO spełnia marzenia!

LOTTO spełnia marzenia!

Pula wypłaconych wygranych w 2024 roku na Lubelszczyźnie przekroczyła 200 MILIONÓW zł. Zapraszamy do punktów LOTTO i na www.lotto.pl, a także do gry przez aplikację!

Mariusz Banach o połączeniu SP19 i SP25: Nie mamy trudniejszych decyzji w samorządach, jak te o likwidacji szkół
film

Mariusz Banach o połączeniu SP19 i SP25: Nie mamy trudniejszych decyzji w samorządach, jak te o likwidacji szkół

Gościem programu Dzień Wschodzi jest Mariusz Banach, zastępca prezydenta miasta Lublin ds. oświaty i wychowania. Z wiceprezydentem rozmawiamy o tym, jak miasto finansuje szkoły i dlaczego koszty edukacji rosną. Jak wytłumaczyć budowanie nowych szkół w mieście w sytuacji, kiedy w innych częściach miasta szkoły są łączone i likwidowane? Na te i inne pytania odpowie nasz gość.

Po blisko tygodniu Bernardyńska otwarta dla ruchu. Jest jednak "ale"
galeria

Po blisko tygodniu Bernardyńska otwarta dla ruchu. Jest jednak "ale"

Lubelski Ratusz poinformował, że wraca ruch kołowy i pieszy na ulicy Bernardyńskiej. Jest jednak ograniczenie.

Karol Kowalewski ma szansę wywalczyć pierwsze trofeum jako trener Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS gra dzisiaj z Zagłębiem Sosnowiec w półfinale Pekao SA Pucharu Polski

W czwartek, w Sosnowcu rozpoczął się finałowy turniej Peako SA Pucharu Polski koszykarek. Polski Cukier AZS UMCS Lublin dzisiaj o godz. 18 zmierzy się z MB Zagłębiem Sosnowiec.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium