![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Nie interesują nas obietnice. Żądamy pilnych działań”, „Protestujemy. Ronda oczekujemy” – pod takimi m.in. hasłami mieszkańcy protestowali na skrzyżowaniu ulic Nadstawnej i Lubelskiej w Biłgoraju. Apelowali o poprawę bezpieczeństwa i płynności ruchu w tym miejscu.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Od kilku lat mieszkańcy domagają się przebudowy tego skrzyżowania. W godzinach porannego i popołudniowego szczytu natężenie ruchu systematycznie wzrasta. W tym miejscu wielokrotnie dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń drogowych, a drobne stłuczki są niemalże codziennością. Ostatni wypadek z końca maja, w którym poszkodowana została nastoletnia rowerzystka, skłonił nas do zorganizowania manifestacji – wyjaśnia Leszek Grabowski, współorganizator protestu.
W ubiegły piątek mieszkańcy przez dziesięć minut przechodzili przez przejścia dla pieszych blokując ruch. Potem robili pięciominutową przerwę, żeby przepuścić auta i ponownie wchodzili na pasy. Zbierali też podpisy pod petycjami do burmistrza oraz starosty o jak najszybsze działania poprawiające bezpieczeństwo.
– Domagamy się budowy ronda. To najlepsze, bo niskokosztowe i bardzo skuteczne rozwiązanie – podkreśla Grabowski. – Nie pozwala na rozpędzanie się samochodami, co ma niebagatelny wpływ na niechronionych uczestników ruchu. Rondo udrożni też skrzyżowanie w godzinach szczytu komunikacyjnego, skutecznie spowolni prędkość pojazdów przez całą dobę.
Urzędnicy doskonale znają sprawę. – San jestem kierowcą i wiem, że na tym skrzyżowaniu są problemy. Oczywiście nie tej wagi, co w Lublinie i Warszawie, ale kierowcy mogą mieć poważne zastrzeżenia – przyznaje Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja. – Dlatego sprawą zajmujemy się od lat. Do niedawna ulica Lubelska znajdowała się w gestii Zarządu Dróg Wojewódzkich. Wielokrotnie wysyłaliśmy tam prośby o przebudowę. Za każdym razem zgody nie było.
1 stycznia ulica przeszła pod administrowanie Zarządu Dróg Powiatowych w Biłgoraju. – Dlatego na ostatniej sesji Rady Miasta podjęta została uchwała, na mocy której wyraziliśmy gotowość sfinansowania połowy inwestycji związanej z przebudową. Chcemy przeprowadzić konieczne prace wspólnie ze starostwem – tłumaczy Rosłan. – Rozmowy na ten temat trwają.
Na razie Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadził pomiary natężenia ruchu na skrzyżowaniu ul. Lubelskiej z ul. Nadstawną. – Najliczniejszą kategorią pojazdów są samochody osobowe. Głównie jest to ruch lokalny. Bardzo dużą liczbę uczestników ruchu stanowią piesi – relacjonuje Maria Góralska, dyrektor ZDP Biłgoraj. – Przeprowadzona diagnoza sytuacji wskazuje na potrzebę upłynnienia ruchu i bezpiecznego wjazdu na skrzyżowanie z ul. Nadstawnej. Drugim ważnym zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych poprzez spowolnienie ruchu na ul. Lubelskiej.
Urzędnicy rozważają wybudowanie „mini ronda” lub ustawienie sygnalizacji świetlnej. – Pomimo licznych zadań jeszcze w bieżącym roku postaramy się opracować materiały techniczno-kosztorysowe – zapewnia Góralska i podkreśla, że wszystkim zależy na poprawie bezpieczeństwa, co widać w konkretnych działaniach. – W ostatnich latach powstało 12 skrzyżowań typu rondo z pięknym wyposażeniem w rośliny ozdobne. Przebudowano też pięć skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Powstało 19,5 km ścieżek rowerowych i pasów dla rowerów.