Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

13 kwietnia 2022 r.
12:18

Nie żyje ks. Tadeusz Sochan, twórca Festiwalu Pieśni Maryjnej. "Wychodził do ludzi, był blisko"

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 0 A A
Parafianie wspominają zmarłego proboszcza jako dobrego człowieka. Zapamiętali go też jako muzyka. Ks. Tadeusza Sochan pięknie grał na skrzypcach, co często udowadniał podczas spotkań z wiernymi
Parafianie wspominają zmarłego proboszcza jako dobrego człowieka. Zapamiętali go też jako muzyka. Ks. Tadeusza Sochan pięknie grał na skrzypcach, co często udowadniał podczas spotkań z wiernymi (fot. Tadeusz Sochan/Facebook)

Wszystkich traktował równo – wspominają parafianie. Był wrażliwy i przyjacielski – mówią o nim kapłani. W wieku 76 lat zmarł ks. Tadeusz Sochan, wieloletni, legendarny wręcz proboszcz parafii w Górecku Kościelnym, twórca organizowanego tam przez lata Festiwalu Pieśni Maryjnej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wiadomość o śmierci księdza szybko dotarła do jego parafian z Górecka Kościelnego, gdzie był proboszczem przez 17 lat, zanim w 2016 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Tomaszowie Lubelskim (wcześniej kierował parafiami w Honiatyczach i Łaszczówce). – Jest smutek i żal wśród wszystkich, którzy księdza znali – przyznaje Joanna Marzec, sołtys Górecka Starego i parafianka kościoła w Górecku Kościelnym.

Wspomina zmarłego kapłana jako człowieka bardzo ciepłego i otwartego. – On wszystkich traktował równo. Przemawiał do nas nie tylko z ambony, ale też wychodził do ludzi, był blisko – dodaje.

Chwali też księdza za organizację maryjnego festiwalu, który rozsławił maleńką wioskę, ale przede wszystkim dał okolicznym mieszkańcom okazję do spotkania z wieloma sławnymi osobami. – Ksiądz miał mnóstwo kontaktów i odwiedzało go wielu znakomitych gości, nie tylko na festiwalach, a myśmy mieli okazję zobaczyć ich na własne oczy. To ważne, bo wcześniej tylko w telewizji można było takich ludzi oglądać – opowiada Joanna Marzec.

– Miałem okazję poznać księdza Tadeusza przed laty. Byłem młodym kapłanem w Tomaszowie Lubelskim, a on proboszczem w Łaszczówce. Był to niezmiernie wrażliwy i przyjacielski człowiek, cenił sobie bardzo gościnność i otwartość – wspomina zmarłego ks. Michał Maciołek, kanclerz kurii w Zamościu.

Ks. Tadeusz Sochan urodził się w 1946 roku w Grabowicy pod Suścem. Święcenia przyjął w 1984 roku w kościele O. Kapucynów na Poczekajce w Lublinie. Był wielokrotnie doceniany. Od ministra kultury otrzymał Złotą Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, tygodnik "Niedziela" odznaczył go medalem „MaterVerbi”, a marszałek województwa tytułem „Vice-Ambasadora Województwa Lubelskiego za rok 2004”, zaś z okazji X Festiwalu Pieśni Maryjnej tytułem „Zasłużonego dla Lubelszczyzny”. Prezydent Lech Kaczyński przyznał ks. Sochanowi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Duchowny otrzymał także nagrodę Fundacji "Polcul" z Australii, a od króla Cyganów i Rady Starszych na Festiwalu Kultury Romów w Glinojecku „Złoty Tabor” promocję kultury cygańskiej.

Duchowny zmarł we wtorek, 12 kwietnia, w szpitalu w Chełmie. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w poświąteczną środę w samo południe w kościele pw. św. Jana Nepomucena w Suścu. Nabożeństwu przewodniczyć będzie biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński. Później ks. Tadeusz Sochach spocznie na miejscowym cmentarzu.

Joanna Marzec żałuje, że pogrzeb odbędzie się daleko, bo pewnie pojedzie na niego tylko jakaś reprezentacja. Ale uzgodniła już z obecnym proboszczem, że w intencji księdza Tadeusza zostanie odprawiona gregorianka w Górecku Kościelnym. – Śmierć człowieka to ból, ale tak sobie myślę, że moment, w którym Pan Bóg powołał księdza do siebie jest symboliczny. To przecież Wielkanoc, czas zmartwychwstania Jezusa – ocenia Joanna Marzec.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

4 owczarki pogryzły chłopca

4 owczarki pogryzły chłopca

Podczas zabawy cztery podrastające owczarki niemieckie rzuciły się na 11-letniego chłopca. Pogryzione dziecko odwieziono do szpitala. Wcześniej dzieci wielokrotnie bawiły się młodymi psami

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium