Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

7 kwietnia 2022 r.
12:15

Szukali skarbów w polu, namierzyła ich policja. W mieszkaniu mieli m.in. denar Marka Aureliusza

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
31 2 A A
Wszystkie znalezione u młodych ludzi przedmioty są na razie dowodami w sprawie, ale archeolog miał już okazję je obejrzeć
Wszystkie znalezione u młodych ludzi przedmioty są na razie dowodami w sprawie, ale archeolog miał już okazję je obejrzeć (fot. Wiesław Koman/UOZ)

Policjanci z Potoku Górnego jeszcze prowadzą postępowanie wyjaśniające, ale archeolodzy już zacierają ręce. Bo przedmioty, które mieli w swoich domach dwaj młodzi mieszkańcy powiatu biłgorajskiego mogą porzyczynić się do rozpoczęcia nowych badań naukowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Była noc w drugiej połowie lutego, gdy policjanci zauważyli w miejscowości Lipiny Górne Lewki (gm. Potok Górny) dwóch mężczyzn chodzących po polach z wykrywaczami metali. – Obaj zostali zatrzymani, to mieszkańcy powiatu biłgorajskiego w wieku 21 i 22 lat – informuje Joanna Pilarska z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju. Dodaje, że młodzieńcy nie mieli pozwolenia na prowadzenie poszukiwań z użyciem wykrywacza metali, a tego wymaga ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Karą za złamanie przepisów może być grzywna albo nawet 2 lata więzienia. Na razie nie wiadomo, czy ci poszukiwacze ją poniosą. – Postępowanie w tej sprawie jeszcze trwa – zastrzega Pilarska.

Działalność i zdobycze mieszkańców powiatu biłgorajskiego już zainteresowały archeologów. Lubelski Urząd Ochrony Zabytków przekazał, że w momencie zatrzymania młodzi ludzie mieli przy sobie kilkanaście metalowych przedmiotów, m.in. bilon z okresu PRL, ale w domach znacznie więcej, ok. 600 różnych przedmiotów pochodzących z poszukiwań.

– Wartość tego odkrycia jest duża, zwłaszcza pod względem naukowym. Bo przedmioty te zostały znalezione w regionie, gdzie dotąd tego rodzaju znalezisk było niewiele, a badania prowadzono rzadko – mówi Wiesław Koman z zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

To on jeździł kilka dni temu do policyjnego posterunku w Potoku Górnym, aby obejrzeć i ocenić przedmioty znalezione u poszukiwaczy. Zdaniem archeologa, na szczególną uwagę zasługują, m.in. srebrny ort z 1754 r., czyli 18 groszy z czasów Augusta III Sasa, półtorak (2 grosze) z okresu rządów Stanisława Augusta Poniatowskiego, denar Marka Aureliusza datowany na ok. 170 r. n.e. czy 120 miedzianych „boratynek”, szelągów Jana Kazimierza z poł. XVII w.

Wiesławowi Komanowi w oczy rzuciły się też np. żydowska pieczęć, najpewniej z przełomu XIX i XX wieku, ale również miedziane, brązowe i srebrne pierścionki i obrączki, których używano najprawdopodobniej w okresie od XVIII do XX wieku.

Na razie wszystko to, wraz z zabezpieczonymi przez policję innymi znaleziskami, np. kulami muszkietowymi, pociskami karabinowymi, ale też carską klamrą pasa wojskowego, znajduje się w policyjnych depozytach, bo to dowody w sprawie.

– Czekam z niecierpliwością na zakończenie postępowania, by móc jeszcze dokładniej przyjrzeć się wszystkim tym przedmiotom. Być może znajdą się wśród nich inne „perełki” – mówi Wiesław Koman. Chciałby też porozmawiać z poszukiwaczami, aby ustalić, w jakich konkretnie rejonach i miejscowościach wydobywali z ziemi te przedmioty. – Był tam m.in. orzełek, który nosili żołnierze I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Byłoby znakomicie dowiedzieć się, gdzie go znaleziono – dodaje Koman. Mówi, że te ustalenia z pewnością pomogłoby w wyznaczeniu miejsc stanowisk archeologicznych i prowadzeniu badań w przyszłości.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julian Kot w ostatnich tygodniach prezentuje bardzo wysoką formę

Kolarze Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w wyścigu Tour of Estonia

Wyścig w Estonii składał się z dwóch etapów, a na starcie stanęło kilka naprawdę mocnych ekip. W tym gronie wystarczy wymienić chociażby Uno-X Mobility czy Team Novo Nordisk. Nie zabrakło również drużyn z Polski na czele z Mazowsze Serce Polski, obecnie chyba najmocniejszą drużyną krajowego peletonu.

Remont może potrwać aż do września

Most w remoncie. Ani przejazdu, ani przejścia

Prace ruszyły jakiś czas temu, a od poniedziałku remontowany most przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju jest już całkowicie zamknięty dla ruchu. To oznacza utrudnienia zarówno dla zmotoryzowanych, jak i pieszych.

Hrubieszów. 5 osób rannych w wypadku.

Hrubieszów. 5 osób rannych w wypadku.

We wtorek przed południem doszło do czołowego zderzenia dwóch aut ciężarowych. Na miejscu zdarzenia interweniował śmigłowiec LPR.

Czym się różni ERP do CRM?

Czym się różni ERP do CRM?

Coraz częściej w bieżącej działalności firmy decydują się na wdrożenie systemów informatycznych, których zadaniem jest agregowanie, porządkowanie i analiza danych oraz automatyzacja wykonywanych procesów. Większość firm informatycznych projektuje zarówno systemy ERP, jak i systemy CRM. Który z nich warto wybrać? Czym się różni ERP od CRM?

Wiceprezesi puławskich Azotów powołani

Wiceprezesi puławskich Azotów powołani

Katarzyna Stasiak i Wojciech Kozak powołani na wiceprezesów grupy kapitałowej Zakładów Azotowych w Puławach. Decyzję w sprawie uzupełnienia składu zarządu spółki podjęła wczoraj rada nadzorcza chemicznego koncernu.

Jak zachęcić do siebie klienta - poznaj 10 sposobów

Jak zachęcić do siebie klienta - poznaj 10 sposobów

Przyciągnięcie i utrzymanie klientów są dla niektórych przedsiębiorstw zmorą. Bez względu na branżę, zdobycie zaufania i lojalności klientów może decydować o przetrwaniu i rozwoju firmy. Oto 10 skutecznych sposobów, które pomogą Ci przyciągnąć więcej klientów.

Jakub Guz poprowadzi siatkarzy świdnickiej Avii w kolejnym sezonie

Trener PZL Leonardo Avii Świdnik zostaje na kolejny rok

W drużynie siatkarzy ze Świdnika nie dojdzie przed nowym sezonem do zmiany trenera. Jakub Guz nadal będzie prowadził PZL Leonardo Avię,

Leon B. był wójtem Sułowa przez dwie ostatnie kadencje. Startował w ostatnich wyborach samorządowych, przeszedł do drugiej tury, ale ostatecznie przegrał

Były wójt na ławie oskarżonych. Żona razem z nim

Leon B. pomógł firmie żony wygrać przetarg w gminie, którą zarządzał. Nadużył w ten sposób uprawnień i dokonał oszustwa – uznali śledczy z Prokuratury Okręgowej w Zamościu i skierowali do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu wójtowi Sułowa. Oskarżyli też Grażynę B. oraz dwie inne osoby, które małżeństwu pomagały.

Jak wybrać idealny biustonosz push-up? Praktyczny poradnik

Jak wybrać idealny biustonosz push-up? Praktyczny poradnik

Biustonosz push-up potrafi skutecznie wymodelować i podkreślić atuty damskiej sylwetki. Dodając wyraźnego kształtu piersiom i uwodzicielskiej pełni, odmieni wizerunek każdej kobiety. Jednak aby w pełni wykorzystać możliwości tego stanika, należy umiejętnie dobrać odpowiedni model. W dzisiejszym praktycznym poradniku odkryjemy, jak wybrać idealny biustonosz push-up, który uwidoczni naturalną urodę, a także zapewni odpowiednie podtrzymanie biustu

 Burmistrz Jakub Jakubowski i Anna Szymkowiak z z fundacji Akceptacja i Stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii

Nowa władza w mieście wyrzuciła Samorządową Kartę Praw Rodzin

Radzyń Podlaski uchylił Samorządową Kartę Praw Rodzin. Nowy burmistrz liczy, że tym sposobem odblokuje szansę na unijne dotacje. – Nasze działania odniosły skutek i miasto staje się strefą wolną od nienawiści- komentują organizacje LGBT.

Prof. Marcin Szewczak
Dzień Wschodzi
film

Nowa twarz w samorządzie województwa lubelskiego - rozmowa z prof. Marcinem Szewczakiem

W najnowszym odcinku naszego programu Dzień Wschodzi, dzisiaj gościmy – profesora Marcina Szewczaka, członka zarządu województwa lubelskiego. Odpowiedzialny jest za instytucje kultury oraz gospodarkę. O pierwszych wrażeniach z pełnienia nowej funkcji oraz wyzwaniach, jakie stawia przed nim zarząd województwa.

Kibice Padwy liczą na sprawienie sensacji w rewanżowym meczu w Lubinie z Zagłębiem

Padwa Zamość gra dzisiaj rewanż z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę

W spotkaniu rewanżowym barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się na wyjeździe z Zagłębiem Lubin. Początek wtorkowego meczu o godzinie 18.

Podinsp. Leszek Wierzejski

Nowy szeryf w Łukowie

Nowym szefem łukowskich policjantów został podinsp. Leszek Wierzejski. Obowiązki przejął od mł. insp. Leszka Misiaka, który 7 lat dowodził jednostką.

Prawie 10 tysięcy kibiców cieszyło się z awansu Motoru Lublin do baraży [zdjęcia]
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Prawie 10 tysięcy kibiców cieszyło się z awansu Motoru Lublin do baraży [zdjęcia]

Dokładnie 9872 widzów oglądało niedzielne spotkanie Motoru Lublin z Podbeskidziem Bielsko-Biała. I było co świętować, bo drużyna Mateusza Stolarskiego zrobiła swoje. Zdobyła trzy punkty i przypieczętowała awans do baraży z czwartego miejsca. Dzięki temu już w czwartek o godz. 17.30 kolejny mecz na Arenie. Tym razem derbowy z Górnikiem Łęczna.

Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny.
DZIEŃ DZIECKA

1 czerwca weź dziecko do Kozłówki. PRL wróci za darmo

W Dzień Dziecka (1.06) goście Muzeum Zamoyskich w Kozłówce będą mogli przenieść się do świata beztroski z dawnych lat. Nie zabraknie również warsztatów kulinarnych i czytania bajek

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!