Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

7 kwietnia 2022 r.
12:15

Szukali skarbów w polu, namierzyła ich policja. W mieszkaniu mieli m.in. denar Marka Aureliusza

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
31 2 A A
Wszystkie znalezione u młodych ludzi przedmioty są na razie dowodami w sprawie, ale archeolog miał już okazję je obejrzeć
Wszystkie znalezione u młodych ludzi przedmioty są na razie dowodami w sprawie, ale archeolog miał już okazję je obejrzeć (fot. Wiesław Koman/UOZ)

Policjanci z Potoku Górnego jeszcze prowadzą postępowanie wyjaśniające, ale archeolodzy już zacierają ręce. Bo przedmioty, które mieli w swoich domach dwaj młodzi mieszkańcy powiatu biłgorajskiego mogą porzyczynić się do rozpoczęcia nowych badań naukowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Była noc w drugiej połowie lutego, gdy policjanci zauważyli w miejscowości Lipiny Górne Lewki (gm. Potok Górny) dwóch mężczyzn chodzących po polach z wykrywaczami metali. – Obaj zostali zatrzymani, to mieszkańcy powiatu biłgorajskiego w wieku 21 i 22 lat – informuje Joanna Pilarska z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju. Dodaje, że młodzieńcy nie mieli pozwolenia na prowadzenie poszukiwań z użyciem wykrywacza metali, a tego wymaga ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Karą za złamanie przepisów może być grzywna albo nawet 2 lata więzienia. Na razie nie wiadomo, czy ci poszukiwacze ją poniosą. – Postępowanie w tej sprawie jeszcze trwa – zastrzega Pilarska.

Działalność i zdobycze mieszkańców powiatu biłgorajskiego już zainteresowały archeologów. Lubelski Urząd Ochrony Zabytków przekazał, że w momencie zatrzymania młodzi ludzie mieli przy sobie kilkanaście metalowych przedmiotów, m.in. bilon z okresu PRL, ale w domach znacznie więcej, ok. 600 różnych przedmiotów pochodzących z poszukiwań.

– Wartość tego odkrycia jest duża, zwłaszcza pod względem naukowym. Bo przedmioty te zostały znalezione w regionie, gdzie dotąd tego rodzaju znalezisk było niewiele, a badania prowadzono rzadko – mówi Wiesław Koman z zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

To on jeździł kilka dni temu do policyjnego posterunku w Potoku Górnym, aby obejrzeć i ocenić przedmioty znalezione u poszukiwaczy. Zdaniem archeologa, na szczególną uwagę zasługują, m.in. srebrny ort z 1754 r., czyli 18 groszy z czasów Augusta III Sasa, półtorak (2 grosze) z okresu rządów Stanisława Augusta Poniatowskiego, denar Marka Aureliusza datowany na ok. 170 r. n.e. czy 120 miedzianych „boratynek”, szelągów Jana Kazimierza z poł. XVII w.

Wiesławowi Komanowi w oczy rzuciły się też np. żydowska pieczęć, najpewniej z przełomu XIX i XX wieku, ale również miedziane, brązowe i srebrne pierścionki i obrączki, których używano najprawdopodobniej w okresie od XVIII do XX wieku.

Na razie wszystko to, wraz z zabezpieczonymi przez policję innymi znaleziskami, np. kulami muszkietowymi, pociskami karabinowymi, ale też carską klamrą pasa wojskowego, znajduje się w policyjnych depozytach, bo to dowody w sprawie.

– Czekam z niecierpliwością na zakończenie postępowania, by móc jeszcze dokładniej przyjrzeć się wszystkim tym przedmiotom. Być może znajdą się wśród nich inne „perełki” – mówi Wiesław Koman. Chciałby też porozmawiać z poszukiwaczami, aby ustalić, w jakich konkretnie rejonach i miejscowościach wydobywali z ziemi te przedmioty. – Był tam m.in. orzełek, który nosili żołnierze I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Byłoby znakomicie dowiedzieć się, gdzie go znaleziono – dodaje Koman. Mówi, że te ustalenia z pewnością pomogłoby w wyznaczeniu miejsc stanowisk archeologicznych i prowadzeniu badań w przyszłości.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana
Kraj

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana

Dzisiaj w Stalowej Woli zawarta została umowa na zakup 250 wozów towarzyszących do samobieżnych haubic K9 oraz 96 haubic Krab wraz z wozami towarzyszącymi. Do tego dochodzi pakiet szkoleniowy i logistyczny. - To historyczny moment, inwestycja w bezpieczeństwo - ocenił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Radny miejski Konrad Wcisło zwrócił się do prezydenta Lublina z prośbą o zmianę organizacji ruchu na ul. Podzamcze. W odpowiedzi zastępca prezydenta Tomasz Fulara poinformował, że miasto nie planuje wprowadzenia proponowanych modyfikacji.

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Podejrzany za kratkami spędzi całą zimę. Mieszkaniec Kraśnika został aresztowany na trzy miesiące po tym, jak znieważył policjantkę, straszył wysadzeniem komisariatu i groził śmiercią innemu z funkcjonariuszy. Wcześniej używał przemocy wobec bliskiej osoby.

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium