Biznes

15 listopada 2023 r.
16:12

Czy na święta będziemy jeść karpia z probówki?

Autor: Zdjęcie autora KaNa
0 A A
Konferencja Lub Tech Smart Food 2023
Konferencja Lub Tech Smart Food 2023 (fot. KaNa)

Sztuczne mięso, ryba z drukarki i żelki wspierające zdrowie. To tylko niektóre z produktów przyszłości, które mogą zrewolucjonizować nasze talerze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzisiaj żywność nie służy już tylko do zaspakajania podstawowych potrzeb. To również element profilaktyki, który wspiera nasze długotrwałe życie, zapewniając przy tym korzyści ekonomiczne dla sprzedawców i kupujących. O szansach i wyzwaniach w tym obszarze debatowali naukowcy i przedsiębiorcy podczas konferencji Lub Tech Smart Food 2023.

- Jesteśmy na styku nauki i biznesu. Nie da się projektować żywności bez zaawansowanych badań, ale też wymagań rynku – mówi Adam Waśko, prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. - Badania idą za trendami, które są ważne dla młodego pokolenia. Jednym z nich jest poszukiwanie zamienników białka zwierzęcego, co się wiąże z aspektem zero waste i całego problemu środowiskowego.  Dla ludzi ważny jest również aspekt etyczny. Chcemy, aby produkowana żywność chroniła nasze zdrowie przez wiele lat. Cukrzyca, otyłość to są bolączki współczesnej cywilizacji i na to też trzeba odpowiadać – mówi.

Wśród obecnych trendów na rynku spożywczym są m.in. zamienniki białka zwierzęcego. Według naszego rozmówcy zmierza to w stronę produkowania żywności w laboratorium, czy drukowania jej w drukarce 3D. W niezbyt odległej przyszłości w naszym menu może zagościć chociażby karkówka z probówki. Mięso in vitro nie jest bowiem już czymś obcym u Japończyków, czy Amerykanów. W ostatnim czasie doganiają ich Niemcy, którzy chcą wprowadzić do sprzedaży parówki z wykorzystaniem mięsa z probówki. My na takie przysmaki musimy jeszcze poczekać.

- Innowacje nie są jednak dla nas czymś obcym  – zauważa A. Waśko. – Zaprojektowaliśmy na uczelni żelki, które mają chronić człowieka przed chorobami. To preparat polifenolowy, który składa się z roślin uprawianych przez naszą jednostkę. Obecnie wdrażamy je do sprzedaży.

Uczelnia rozwija również innowacyjne technologie w przemyśle mleczarskim. Nowe wyroby mleczne mają służyć zdrowiu, ale też odpowiadać na potrzeby różnych osób.

 - To mogą być produkty dla osób budujących mięśnie, dla aktywnych fizycznie, czy dla osób starszych, które mają problem z utratą mięśni. Dedykujemy je poszczególnym grupom. Mogą to być też produkty niskocukrowe, czy z pewnymi zamiennikami prozdrowotnymi, które będą nas chronić chociażby przed chorobami cywilizacyjnymi. U nas na uczelni to wszystko powstaje – mówi  prof. Bartosz Sołowiej, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Konferencja dotycząca nowych rozwiązań w branży spożywczej to okazja do rozmów i wymiany doświadczeń wśród różnych środowisk. Warto również pamiętać, że zdrowie oraz żywność funkcjonalna to specjalizacje Lublina wpisane do nowej Strategii Lublin 2030.

Jak mówi Marzena Strok-Sadło z Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości w Urzędzie Miasta Lublin:

- Mamy w regionie ogromny potencjał instytutów badawczych, ale też firm, które pracują nad nowymi rozwiązaniami. Dla wielu naukowców to potencjalny obszar współpracy. Chcemy przekazać wiedzę, ale też motywować do rozwoju w tych obszarach. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, zginął we wczorajszym wypadku w Werbkowicach. Jak podaje policja - zderzył się czołowo z pojazdem wojskowym.

Pożar domu

Sąsiad uratował starszą kobietę z pożaru domu. Trwa zbiórka na odbudowę

Gdyby nie odważny sąsiad, pani Stanisława mogłaby spłonąć w pożarze swojego dobytku. Wójt gminy w specjalny sposób podziękował panu Januszowi, a przyjaciele uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Dzień Babci nie był szczęśliwy dla seniorek z Lublina. Kobiety uwierzyły w historie o ataku na konto bankowe i wypadku wnuczki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium