Każdej osobie, która pracowała legalnie w Holandii, przysługuje zwrot nadpłaty podatkowej.
Chodzi i o podatek, i o składkę
- Mówiąc więc o zwrocie holenderskiego podatku, tak naprawdę chodzi o zwrot podatku i ubezpieczenia społecznego - precyzuje Katarzyna Minkiewicz, specjalista ds. rozliczeń podatkowych z zagranicą.
Holenderski system podatkowy pozwala każdemu, kto uzyskał zarobki w Holandii, na składanie zeznania podatkowego w tym kraju. Dzięki temu mamy możliwość odzyskania znacznej części (często 100 proc.) podatku zapłaconego w Holandii.
Tę możliwość ma również nasz współmałżonek. Jeżeli partner osoby, która pracowała w Holandii, sam nie miał własnych dochodów lub były one niewysokie, to może się on ubiegać o wypłatę kwoty tzw. "Heffingskorting” . Za rok 2007 kwota ta wynosi 2043 euro. Fakt, że taka osoba nie uzyskała dochodów na terenie Holandii, a nawet nigdy nie była w tym kraju, nie stanowi żadnej przeszkody.
Rozlicz się za 2003 rok
Wszyscy pracodawcy holenderscy na zakończenie roku podatkowego oraz po zakończeniu umowy o pracę zobowiązani są wystawić pracownikowi dokument podatkowy - Jaaropgaaf lub Jaaropgave, potwierdzający wysokość zarobków, odprowadzonych podatków oraz wysokość składek na ubezpieczenie społeczne.
- Jaaropogaaf stanowi podstawę do zwrotu podatku oraz oficjalne potwierdzenie zapłaconych podatków. Aby złożyć zeznanie podatkowe oprócz Jaaropgaafu należy także posiadać SOFI-Nummer - obecnie BSN numer, czyli identyfikator podatkowo-ubezpieczeniowy (odpowiednik polskiego NIP) - dodaje Minkiewicz.
Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń do eksperta
Prosimy dzwonić w godz. 11 – 12 pod nasz bezpłatny numer 0 800 303 983.