Ledwo zdążyłeś złożyć swoje zeznanie podatkowe, a już dostałeś wezwanie do urzędu.
Zeznania podatkowe, które wpływają do urzędu skargowego, poddawane są tzw. czynnościom sprawdzającym. Ma to na celu sprawdzenie, czy zeznanie złożyliśmy w terminie, a także czy wpłaciliśmy zadeklarowany podatek. Urząd stwierdza też, czy zeznanie jest poprawne pod względem formalnym (np. czy załączone rachunki zostały podpisane).
- W razie wątpliwości co do poprawności złożonej deklaracji naczelnik właściwego urzędu skarbowego może wezwać podatnika do udzielenia niezbędnych wyjaśnień lub uzupełnienia zeznania - mówi Wawrzyniec Sawa z Izby Skarbowej w Lublinie. - Wskazuje przy tym przyczyny podania w wątpliwość rzetelności danych zawartych w zeznaniu i wyznacza termin, w którym trzeba się stawić.
Trzymaj faktury
W tym samym okresie powinny być przechowywane księgi podatkowe i związane z ich prowadzeniem dokumenty. Termin przedawnienia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2007 upłynie z końcem 2013 r.
- Wzywamy podatnika zazwyczaj wtedy, gdy dane zawarte w zeznaniu budzą nasze wątpliwości - zaznacza Sławomir Wojtyna, naczelnik I US w Lublinie. - Ale nie ma się czego bać. Wystarczy po prostu trzymać wszystkie niezbędne dokumenty.
W wezwaniu zazwyczaj są wskazane dokumenty, jakie powinniśmy dostarczyć do urzędu, okoliczności, które mają być przedmiotem wyjaśnień lub błędy, które powinniśmy skorygować. Z przeprowadzonych w siedzibie organu podatkowego, z udziałem podatnika, czynności sprawdzających sporządzany jest protokół, podpisywany przez pracownika dokonującego tych czynności oraz podatnika.
Nie lekceważ wezwania
Zignorowanie wezwania nie powoduje bezpośrednich konsekwencji. Należy jednak się liczyć z możliwością wszczęcia kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego. Podatnik, który w trakcie kontroli lub postępowania podatkowego nie stawi się w urzędzie lub bezzasadnie odmówi złożenia wyjaśnień, może zostać ukarany karą porządkową do 2500 zł.