Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

24 października 2018 r.
12:39

Po kontroli w woj. lubelskim: Produkty "tradycyjne" i "domowe"? Wyszło na jaw, czym są naszpikowane

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 24 A A

Nie najlepiej wypadła kontrola żywności oznakowanej jako „naturalna”, „tradycyjna” czy też „domowa”. Takie nazwy sugerują klientowi, że kupuje coś lepszego od produktów wytwarzanych przemysłowo. Nierzadko nazwa jest tylko wabikiem, a produkt naszpikowany jest chemią.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nikt nie zmusza producentów do sięgania po nazwy „domowe” lub „tradycyjne”, ale jeśli już zdecydują się na te określenia, muszą być one szczere i nie mogą wprowadzać klientów w błąd.

– Taka nazwa sugeruje, że produkt był wytwarzany w tradycyjny sposób, łącznie z tym, że do wyrobu nie były używane chemiczne konserwanty i polepszacze smaku – mówi Łukasz Drzewiecki, rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Lublinie. – Tego typu substancje nie powinny się znaleźć w produktach oznaczonych tymi określeniami.

Ostatnia kontrola inspekcji wykazała, że z uczciwością producentów jest lepiej niż było, ale wciąż jest nie jest dobrze. W składzie „śledzików chłopskich” były niezbyt chłopskie słodziki i konserwanty, a „wiejski” salceson miał miastowe dodatki: smak wzmacniał glutaminian monosodowy, o świeżość dbały przeciwutleniacze, zaś kolor salcesonu był poprawiany karmelem amoniakalno-siarczynowym.

Śledziki i salceson wpadły w oko kontrolerów w jednym z lubelskich hipermarketów, zaś w lubartowskim supermarkecie fałszywą wiejskością kusiła kiełbasa pełna chemicznych dodatków i zagęszczona mąką ziemniaczaną. Żeby było jasne: wszystkie te dodatki są dozwolone, legalne, tylko zawierający je produkt nie powinien udawać „wiejskiego”.

Podobnych wpadek było więcej: pieczeń „domowa” z dekstrozą, mleczanem i glutaminianem, kiełbasa „chłopska” barwiona karotenami, czy miks tłuszczowy do smarowania pieczywa zwany „wiejskim” mimo zawartości „diglicerydów kwasów tłuszczowych estryfikowanych kwasem cytrynowym”. Sprzedawana luzem szynka „domowa” miała w składzie „przetworzone glony morskie”, których nijak nie da się nazwać domowymi ani wieprzowymi, a do tego „stabilizowane komórki krwi”.

– Mamy tu do czynienia z niewłaściwą jakością handlową produktu – wyjaśnia Drzewiecki. – Podlega to karze w wysokości do pięciokrotności korzyści, która mogła być uzyskana w takim przypadku.

Osobną kategorią są produkty nazwane „tradycyjnymi”. Takim słowem mogą być oznaczane tylko wyroby wpisane na „listę produktów tradycyjnych” przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tymczasem na sklepowych półkach inspektorzy znaleźli szynkę i baleron, które nie były wpisane na tę listę i nie miałyby szansy się na niej znaleźć ze względu na różne chemiczne dodatki. Wystarczy jednak, że zamiast „szynki tradycyjnej” producent wyśle do sklepów „szynkę wędzoną tradycyjnie” i wszystko jest wtedy zgodne z przepisami, pod warunkiem, że mięso rzeczywiście wędzono dymem, a nie „aromatem dymu wędzarniczego”.

Jak uniknąć tych pułapek na zakupach? To proste. Uśmiechnąć się ładnie do napisu „wiejski”, odwrócić opakowanie i przeczytać wykaz składników. Tu mamy dobrą wiadomość: wszystkie produkty wysłane do badań laboratoryjnych miały skład zgodny z tym wydrukowanym z tyłu paczki. Wyjątek był tylko jeden: smażona ryba, która okazała się… nieco za chuda.

Pozostałe informacje

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte
galeria

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ulicy Poturzyńskiej 1 jest nową miejską placówką z zakresu pomocy społecznej. Inwestycja została dofinansowana kwotą 3,15 mln zł w ramach Programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Całość kosztów to niemal 4 mln zł.

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa
Lubycza Królewska

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa

Miał w domu mefedron, susz roślinny i próbował przekupić policjantów. Może trafić za kratki na kilka lat.

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium