Ponad trzy lata trwały starania władz Janowa Lubelskiego o utworzenie podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan.
W kwietniu tego roku władze Janowa Lubelskiego uroczyście ogłosiły rozpoczęcie działalności podstrefy ekonomicznej. Obecnie miasto ma w swojej inwestycyjnej ofercie blisko 18 hektarów gruntów pod inwestycje. Kusi przedsiębiorców zwolnieniami podatkowymi i ulgami.
Pierwszy inwestor już się znalazł. To lokalny potentat w produkcji kaszy - firma Janex, która kupiła teren i ma zamiar budować tam nowy zakład. Miasto zaś już przygotowuje kolejne działki na przetargi.
- Cały teren mamy podzielony na trzy kompleksy. Pierwszy został sprzedany, działki z drugiego będą wystawione na przetarg w lipcu, zaś trzeci kompleks planujemy podzielić na kilka mniejszych działek: wydzielić drogę, zrobić dogodny dojazd i uzbroić teren - podkreśla Katarzyna Dzadz z Urzędu Miasta i Gminy Janów Lubelski.
Janów jest jednak znany głównie z niezwykłych walorów przyrodniczych. Czy można to połączyć z intensywnym rozwojem gospodarczym?
- Miasto podzielone jest na strefę inwestycyjną i wypoczynkową. Te dwie gałęzie przedsiębiorczości mogą ze sobą współdziałać i robimy wszystko, by tak właśnie było. Wychodzimy z założenia, że jeżeli w mieście będą zakłady przemysłowe, to młodzi ludzie zostaną na miejscu zamiast szukać pracy gdzieś indziej - dodaje Katarzyna Dzadz.
Ofertę turystyczną Janowa uzupełnia budowana właśnie kryta pływalnia. Obiekt ma być oddany w sierpniu tego roku. Oprócz basenu będzie tam kręgielnia, sauny, sale do ćwiczeń fitness i siłownia.
- Pozwoli ona na poszerzenie naszej oferty wypoczynkowej na cały rok. To drugi tego typu obiekt po SPA Nałęczów, oferujący różne atrakcje wodne. Widzimy w tym możliwość większego rozwoju usług turystycznych dla naszego miasta - podkreśla Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego.