Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

7 września 2015 r.
20:30

Skupmy się na wyławianiu gospodarczych pereł

Autor: Zdjęcie autora dw

Rozmowa z Agnieszką Smreczyńską-Gąbka ekspertem ds. strategii i rozwoju, przedsiębiorcą, coachem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W Polsce rok 2015 upływa w atmosferze wyborczej. Kilka miesięcy temu wybraliśmy nowego prezydenta, a już za kilka tygodni oddamy głosy w wyborach parlamentarnych. Unia Europejska stara się wyjść z kryzysu stosunków z Rosją oraz rozwiązać sprawę emigrantów. Czy w tym natłoku zdarzeń jest szansa na poważną dyskusję o sprawach gospodarczych, społecznych?

– Rzeczywiście ten rok jest bardzo ciekawy. Niestety istnieje możliwość, że dla wielu osób ilość informacji staje się niezrozumiała. Ponadto szum medialny pogłębia w ludziach postawę bezkrytycznego myślenia. Zamiast namysłu i refleksji nad treścią komunikatów ludzie biernie poddają się manipulacji i rezygnują z działania. Podejmowane decyzje często bywają pochopne a rezultaty działań niezadawalające. Jestem przekonana, że społeczeństwo jest zmęczone polityką, a obywateli bardziej interesują sprawy dotyczące jakości życia, bezpieczeństwa, rozwoju, aniżeli tematy zastępcze. Odnoszę wrażenie, że brakuje przejrzystej koncepcji dotyczącej przyszłości polskiej gospodarki i wizji tworzenia wspólnoty w relacjach społecznych. O ile zajęto się na przykład zabezpieczeniem interesów strategicznych spółek skarbu państwa, to nie rozwiązano problemów przedsiębiorców, o których mówi się od wielu lat.

• Które problemy przedsiębiorców ma Pani na myśli?

– Kluczową sprawą jest przejrzystość i racjonalność prawa w zakresie zamówień publicznych oraz nadzór, który gwarantowałby jego przestrzeganie. W ostatnich dniach brałam udział w badaniu rynkowym dotyczącym firm budowlanych i ankietująca mnie osoba zapytała, czy mogę jej wytłumaczyć, o co chodzi z „ustawianiem SIWZ”, ponieważ wiele osób o tym mówi, a ona tego nie rozumie. Odpowiedziałam, że nagminnie słyszy się o sytuacjach, gdy zamawiający w porozumieniu z potencjalnym wykonawcą ustala warunki zamówienia i proces późniejszej realizacji tak, aby zniechęcić pozostałych oferentów do składania oferty. Analizując warunki zamówienia można śmiało zorientować się, że bez wcześniejszego uzgodnienia z zamawiającym, np. liberalnego podejścia do terminów realizacji zamówienia i kar umownych, nie sposób dotrzymać zapisów wskazanych w harmonogramie zamówienia. W takiej sytuacji mamy na rynku rozsądnych przedsiębiorców, którzy z obawy przed niedotrzymaniem warunków odstępują od przetargu, a z drugiej strony kombinatorów, którzy podejmują „współpracę” z zamawiającym. Należy wreszcie się tym problemem rzetelnie zająć.

• Czy to jedyny problem, jaki powinien znaleźć się w katalogu spraw pilnych dotyczących przyszłości polskiej gospodarki w tym czasie?

– Naturalnie jest cały katalog problemów, które wymagają działania. Pogarsza się sytuacja wielu mikro i małych przedsiębiorców, ponieważ nie ma optymalnych dla nich rozwiązań dotyczących przepisów skarbowych i ZUS. Tej największej liczbie przedsiębiorców brakuje środków na bieżące wydatki, nie mówiąc o rozwoju. Sam podatek dochodowy na poziomie 19 proc. jest poważnym hamulcem, który uniemożliwia planowanie jakiegokolwiek progresu w zakresie np. zatrudnienia pracownika czy poszerzenia oferty. Mały biznesmen musi opłacić ZUS w kwocie powyżej tysiąca złotych. Odliczenia od podatku VAT i dochodowego nie są takie, jak w średnich i dużych firmach. Dlatego, jeżeli mali przedsiębiorcy mają zasilić polską gospodarkę, to trzeba rozwiązać kwestie wysokości składek ZUS i podatku dochodowego.

• Czy więksi przedsiębiorcy mają inne problemy?

– Istnieją podobne problemy w grupie dużych i małych firm, ale mają one inną skalę i konsekwencje. Jeżeli zleceniodawca nie zapłaci mikro przedsiębiorcy za wykonaną pracę, to bardzo szybko traci on płynność finansową, a niejednokrotnie w ciągu kilku tygodni bankrutuje. Chociaż brak płatności może nie być zawiniony przez zleceniodawcę, to jednak jego konsekwencje dla małych firm są bardzo poważne. Duże firmy borykają się z windykacją należności, a sprawy często kończą się w sądzie. Stąd przewlekłe postępowania w sprawach gospodarczych są kolejną kwestią, która powinna przykuć uwagę decydentów. Patologią można nazwać przypadki, gdy postępowanie sądowe w sprawie uregulowania płatności za prawomocnie wystawioną fakturę ciągnie się 8 lat. Znam bardzo dobrze taką sytuację i muszę przyznać, że tym bardziej jest to kuriozum, bo to przedsiębiorstwo jest w sporze ze stowarzyszeniem, którego działalność współfinansowana jest ze środków publicznych przez stosowne ministerstwo.

• W jaki sposób możemy wspomóc rozwój polskiej gospodarki na poziomie regionalnym?

– Uważam, że oprócz stosownych dyskusji takich jak organizowane konferencje, fora, spotkania, należy stawiać sobie cele i rzetelnie je realizować. Obietnice i deklaracje mają krótki żywot, a codzienność jest pełna problemów, które muszą rozwiązywać przedsiębiorcy, gminy czy instytucje. Czas 2015–2020 to prawdziwe wyzwanie nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy. Należy się skupić na rzetelnej ocenie możliwości inwestowania w narzędzia, których będziemy używać również po roku 2020. Dlatego unikałabym krótkotrwałych planów działania i skupiła się na szerszej perspektywie. Niepokoi mnie rosnąca ilość tematów, które rozpraszają energię i powodują, że marnujemy czas i potencjał. Doświadczenia zlaicyzowanych społeczeństw powinny dać do myślenia tym, którzy dzisiaj ośmieszają Kościół katolicki i religię. Ojcowie założyciele Unii Europejskiej nie tworzyli jej tylko jako unii węgla i stali, ale z rozmysłem zapisali w dokumentach założycielskich ideę wspólnej Europy opartej na chrześcijańskich korzeniach. Lubelszczyzna jest regionem bardzo religijnym i w tych pełnych wartości oraz szacunku do ziemi mieszkańcach upatruję szansy. Ludzie zamieszkujący nasz region są konserwatywni i konsekwentni, dlatego potrafią wiele osiągnąć. Sądzę, że w rozwoju gospodarczym należy wziąć pod uwagę te działania, które wzmocnią wewnętrzne relacje i solidarność. Mamy kilkadziesiąt dobrze prosperujących firm i imponująca liczbę świetnie rozwijających się gospodarstw. Warto jednak skupić się na wyławianiu pereł, które w swoim otoczeniu rynkowym mogą być kołem zamachowym większej całości. Specjalizacja i współpraca są szansą na wyraźne kierunki rozwoju we współpracy z uczelniami.

• W porównaniu z innymi województwami jesteśmy lepiej czy gorzej przygotowani do korzystania ze środków UE w perspektywie 2015–2020?

– Moim zdaniem to wymagające i trudne przygotowanie wykonaliśmy w miarę dobrze, zawsze można było zrobić coś lepiej. Jednak czas pokaże, jak przedsiębiorcy, gminy, organizacje czy uczelnie poradzą sobie z rozwojem. Ważną rolę do odegrania będą miały instytucje, które rozdysponują środki oraz banki. Rola instytucji finansowych jest tutaj bardzo istotna, ponieważ większość podmiotów chcących ubiegać się o dotacje będzie korzystać z kredytów. Procedury formalne i finansowe muszą być na tyle przejrzyste i dostępne, aby beneficjenci nie mieli problemów. Według mnie brakuje skutecznej metody przygotowania na przykład przedsiębiorców i uczelni do złożenia wniosku o dotację na komercjalizację wiedzy. Może parki naukowo-technologiczne mogłyby się tym zająć. Ponadto warto zainteresować się gminami, których potencjały gospodarcze są bardzo zbliżone do siebie i pospinać te możliwości w jeden cel rozwoju gospodarczego. Jakiś czas temu opracowywałam strategię marki dla jednej z gmin i zaproponowałam, aby powstał Lubelski Okręg Owocowo-Warzywny, ponieważ dla dużych inwestorów na przykład w branży przetwórczej ważne są wskaźniki dotyczące ilości dostępnych surowców, infrastruktura komunikacyjna itp. Takich tematów jest naprawdę wiele, stąd cieszę się, że organizowane są spotkania, na których możemy o nich porozmawiać, ale liczę również na to, że wnioski będą przekuwane w działanie.

Pozostałe informacje

Lubelscy karatecy mają mnóstwo powodów do radości

Lubelscy karatecy zdobyli Szczecin

Reprezentacji Lublina z KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka po raz kolejny znakomicie spisali się w mistrzostwach Polski w karate tradycyjnym, które odbywały się w Szczecinie.

Lewart stracił zwycięstwo w Lubaczowie w doliczonym czasie gry

Lewart był blisko wygranej w Lubaczowie

Lewart zdobył w sobotę piętnasty punkt w sezonie. Po wizycie w Lubaczowie mógł ich mieć jednak siedemnaście. Tamtejsza Pogoń-Sokół dopiero w doliczonym czasie gry wyrównała stan meczu na 2:2.

Gdzie szukać pomocy medycznej w święta i dni wolne? Lubelski NFZ przypomina

Gdzie szukać pomocy medycznej w święta i dni wolne? Lubelski NFZ przypomina

Okres świąteczny to czas odpoczynku i spotkań z najbliższymi. Niestety, nawet w tym wyjątkowym czasie mogą przydarzyć się nagłe dolegliwości zdrowotne – od gorączki po ból brzucha. Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, gdzie można uzyskać pomoc medyczną poza standardowymi godzinami pracy przychodni.

Orlen Oil Motor Lublin pokonał na własnym torze Krono-Plast Włókniarza Częstochowa
ZDJĘCIA
galeria

Orlen Oil Motor Lublin pokonał na własnym torze Krono-Plast Włókniarza Częstochowa

Po pogromie w Zielonej Górze Orlen Oil Motor po raz pierwszy w tym sezonie wystąpił przed własną publicznością. Bartosz Zmarzlik i spółka byli zdecydowanymi faworytami do pokonania Krono-Plast Włókniarza Częstochowa. I z tego zadania świetnie się wywiązali, choć i gościom po tym spotkaniu należą się słowa uznania.

Co za emocje przy Z5! Tak kibice dopingowali żużlowców!
ZDJĘCIA
galeria

Co za emocje przy Z5! Tak kibice dopingowali żużlowców!

Kibice Motoru Lublin znów pokazali klasę. Stadion zamienił się w żółto-biało-niebieskie morze. Zobaczcie jak kibicowaliście przy Z5 i szukajcie się na zdjęciach!

Start łatwo ograł Dziki
ZDJĘCIA
galeria

PGE Start Lublin nie miał problemów z rozbiciem warszawskich Dzików

Wojciech Kamiński nie był zadowolony po porażce w Zielonej Górze i chyba pozytywnie wpłynął na swoich podopiecznych. Ci w sobotnim meczu z Dzikami Warszawa grali bardzo dobrze i pewnie wygrali 86:69.

Świdniczanka prowadziła w Nowym Sączu, ale nie zdobyła nawet punktu

Świdniczanka powalczyła z Sandecją. „Za dobre wrażenie punktów nie dają”

Świdniczanka prowadziła w Nowym Sączu z Sandecją 1:0, w drugiej połowie też napsuła rywalom sporo krwi. Niestety, ostatecznie to gospodarze cieszyli się z wygranej 3:2.

Bez fajerwerków, ale z trzema punktami. Motor wygrał z Widzewem
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Bez fajerwerków, ale z trzema punktami. Motor wygrał z Widzewem

Rewanż za porażkę z pierwszego meczu? Jest. Rehabilitacja za ostatnie spotkanie z Lechem? Też jest. Motor zrealizował swoje plany na „świąteczną” kolejkę i w sobotę ograł w Łodzi Widzew 2:1.

Awaria na kolei. Wstrzymany ruch na stacji Lublin. Nawet 3-godzinne opóźnienia

Awaria na kolei. Wstrzymany ruch na stacji Lublin. Nawet 3-godzinne opóźnienia

Nieprzejezdna jest stacja kolejowa Lublin. Powodem jest awaria urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Kontrole z ziemi i powietrza. Efekt? 100 mandatów i zabrane 40 dowodów rejestracyjnych

Kontrole z ziemi i powietrza. Efekt? 100 mandatów i zabrane 40 dowodów rejestracyjnych

W piątek lubelscy policjanci z powietrza oraz ziemi sprawdzali czy kierowcy ciężarówek jeżdżą zgodnie z przepisami. Efekt? 200 kontroli, połowa z nich zakończona mandatami, a także odebraniem dowodów rejestracyjnych.

Orlen Oil Motor Lublin - Krono-Plast Włókniarz Częstochowa [zapis relacji na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - Krono-Plast Włókniarz Częstochowa [zapis relacji na żywo]

Zapraszamy do śledzenia relacji z pierwszego domowego meczu Orlen Oil Motoru w PGE Ekstralidze w tym sezonie. O godzinie 18 lubelskie "Koziołki" podejmą Krono-Plast Włókniarza Częstochowa

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę drugiego gola dla Avii

Prezent od bramkarza, Avia lepsza od Podlasia

Avia poszła za ciosem. Po wysokiej wygranej w Dębicy tym razem żółto-niebiescy rozstrzygnęli na swoją korzyść derby z Podlasiem Biała Podlaska. Gospodarze bez większych problemów pokonali rywali 2:0.

Motor chce się zrewanżować Widzewowi za domową porażkę 3:4

Udany rewanż beniaminka. Widzew Łódź - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

W drugim starciu Motoru Lublin z Widzewem Łódź fajerwerków nie było, ale piłkarze Mateusza Stolarskiego zgarnęli trzy punkty po wygranej 2:1.

Lubelski parkrun czyli ucieczka od świątecznej krzątaniny
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski parkrun czyli ucieczka od świątecznej krzątaniny

Oderwali się od świątecznych przygotowań i wybiegli do parku Saskiego. W Wielką Sobotę pobiegli w Lublinie 231 parkrun.

Świąteczny spacer z historią w tle – odwiedź Muzeum Wsi Lubelskiej

Świąteczny spacer z historią w tle – odwiedź Muzeum Wsi Lubelskiej

Święta to idealny moment, by choć na chwilę zwolnić tempo i nacieszyć się spokojem. Ale ile można siedzieć przy stole. Warto wykorzystać ten czas na spacer.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium