Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

1 lipca 2019 r.
14:51

Strefa ekonomiczna jest już praktycznie zapełniona. Musimy myśleć o nowych obszarach

57 33 A A

Rozmowa z Mariuszem Saganem, dyrektorem Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Miejsca w Lubelskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej mamy coraz mniej. Czy to koniec pozyskiwania nowych inwestorów dla miasta?

– Strefa jest już praktycznie zapełniona. Realizowane mogą być w niej już tylko projekty re-inwestycyjne lub dokończenie rozpoczętych już budów przez ostatnich inwestorów. Musimy więc myśleć o innych obszarach. W pobliżu strefy, w rejonie ulic Mełgiewskiej i Metalurgicznej, mamy ponad 60 ha pod zabudowę, ale zanim zaczniemy ściągać tam inwestorów, trzeba najpierw wybudować infrastrukturę. Jest też trochę działek uzbrojonych przy samej strefie, które mają innych właścicieli niż gmina Lublin. To Uniwersytet Przyrodniczy, który gdyby zdecydował o chęci ich sprzedaży to pomoglibyśmy w przeprowadzeniu transakcji, bo jest duże zainteresowanie tym terenem. Jest tam też dużo prywatnych działek. Liczymy, że to kolejne ok. 20-30 ha. Gdy powstanie południowa obwodnica Lublina, to przy ul. Zemborzyckiej jest potencjał na dodatkowych 170 ha pod inwestycje. Szacujemy, że w zapasie do 2030 r. mamy 300 ha. Potrzebne będą jednak duże inwestycje.

• Na jakie branże stawiamy?

– Naszym oczkiem w głowie jest innowacyjny przemysł i innowacyjne usługi. Realizujemy strategię, która opiera się na kilku wiodących sektorach. To przemysł, z przemysłem motoryzacyjnym, maszynowym i lotniczym na czele, oraz przemysł spożywczy. W przypadku tego ostatniego potencjał jest jednak nieco mniejszy, bo rynek jest w dużej mierze ukształtowany i ciężko pozyskać nowych inwestorów. Powoli wchodzi także biotechnologia i farmacja, która coraz bardziej interesuje się Lublinem. Stawiamy też na branżę IT. Pod względem sektora nowoczesnych usług Lublin jest na 6. miejscu wśród polskich miast, które pozyskały największą liczbę inwestorów. Staramy się na bieżąco realizować projekty Lubelskiej Wyżyny IT, czyli pozyskiwać stopniowo firmy, co wiąże się z rozbudową powierzchni biurowej, ale i zwiększeniem liczby studentów na kierunkach informatycznych.

• Jak w praktyce wygląda pozyskiwanie nowych inwestorów?

– Nasz zespół jest podzielony. Część osób odpowiada za przemysł, część za logistykę. Dwie za sektor nowoczesnych usług, w tym jedna za IT. Na pierwszym etapie rusza cały system promocji inwestycyjnej. Bierzemy udział w targach zagranicznych, gdzie prezentujemy naszą ofertę. Szukamy kontaktów przez nowoczesne media. Utrzymujemy też stały kontakt z partnerami w Warszawie z branży doradczej, którzy uczestniczą w procesach inwestycyjnych i jako pierwsi wiedzą, jaka firma chce wejść do Polski. Część z tych projektów nam przekazują.

• Inwestorzy od razu wybierają Lublin?

– Zwykle selekcjonują konkretny kraj albo rynek Europy Środkowo-Wschodniej. Polska konkuruje wtedy z Węgrami, Rumunią lub Bułgarią. Inwestorzy przygotowują analizę na podstawie 35-40 kryteriów z różnych obszarów, takich jak dostępność komunikacyjna, dostęp do siły roboczej, poziom uczelni, dostępność powierzchni biurowych czy magazynowych, wsparcie miasta, klimat inwestycyjny. Na podstawie oceny punktowej wybierają 3 do 5 miast, do których jadą eksperci. Ich ostateczna decyzja jest już subiektywną oceną tego, co zobaczyli.

• Jeśli przyjadą do Lublina, Państwa zadaniem jest więc odpowiednie ich „dopieszczenie”.

– W wizycie studyjnej liczą się czynniki pozabiznesowe: to czy miasto się spodoba, czy jest dobra współpraca w otoczeniu. To nasza przewaga, bo wciąż nie jesteśmy w sieci dróg ekspresowych ani szybkiej kolei. Dlatego musimy bardzo się starać, by zostać wybranym. Kiedy goście przyjadą, staramy się ich już nie wypuścić. W ciągu jednego dnia, jaki mają, spotykają się z prezydentem, przedstawicielami firm HR, które pokazują, czy jest potencjał ludzki, dziekanami uczelni, właścicielami biur i powierzchni produkcyjno-magazynowych. W ten sposób pokazujemy, że miasto jest otwarte.

• Czasami jednak przegrywamy…

– Do niedawna wygrywaliśmy 7 na 10 takich wizyt. Teraz jest dużo trudniej. Wygrywamy 4-5, co i tak nie jest złym wynikiem. Inwestorów najczęściej podbierają nam Katowice, Trójmiasto, Łódź i Sofia, z którą przegraliśmy już dwukrotnie.

• Porażka boli?

– Bardzo, bo nad inwestorem od momentu pierwszego wyrażenia zainteresowania Lublinem pracuje się ponad rok. Czasami mamy kilka wizyt studyjnych, podczas których badane są dodatkowe aspekty. Potem na decyzję czeka się nawet 5 miesięcy. Przegrana jest więc frustrująca, ale są też sukcesy. W ciągu ośmiu lat przyciągnęliśmy do Lublina 65 inwestorów, a łącznie ok. 115 firm zrealizowało swoje projekty inwestycyjne w mieście. Zwiększyły one zatrudnienie o ok. 10 tys. osób. A co by było, gdybyśmy mieli autostradę i szybką kolej? Ale mam nadzieję, że to już niedługo, chociaż ze względu na brak terenów inwestycyjnych wiele firm znajdzie pewnie miejsce pod Lublinem.

• Były już takie przypadki?

– Mamy dwie bolączki: brak dostępności komunikacyjnej i brak terenów inwestycyjnych w mieście. Podmioty, które ściągnęliśmy już do Lublina, wychodzą z niego. Tak było m.in. z Panattoni, który ma 80 tys. mkw. przy Drodze Męczennika Majdanka. Szukała nowych terenów, ale bez skutku. Firma buduje się teraz w Niemcach pod Lublinem. Z kolei MLP wybrało Świdnik. I to właśnie tam pójdą podatki. Biznesowo na tym stracimy. Dlatego pozyskiwanie nowych inwestorów to bardzo trudne i złożone zadanie.

Złota Setka 2018: Pełny ranking

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach: garażową wyprzedaż, a także zwiedzanie budynku i wystawę sztuki współczesnej w ramach "nocy muzeów".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium