Działa już długo wyczekiwana przez przedsiębiorców „Konstytucja Biznesu”. To pakiet ustaw, które mają im pomóc w prowadzeniu działalności i uprościć przepisy
Najważniejsza zmiana, która weszła w życie to tzw. ulga na start dla początkujących przedsiębiorców. Przez pierwsze pół roku od założenia firmy nie muszą teraz płacić składek ZUS. Do tej pory wynosiły one 1228,70 złotych miesięcznie dla doświadczonych i 519,28 zł dla młodych przedsiębiorców.
Osoby, które korzystają z „ulgi na start”, muszą jednak opłacać comiesięczną składkę zdrowotną, czyli prawie 320 zł. – Po zakończeniu „ulgi na start” przedsiębiorca zachowuje prawo do tzw. niskiego ZUS-u. Może więc przez kolejne 24 miesiące kalendarzowe opłacać składki w preferencyjnej wysokości – tłumaczy Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego ZUS.
Druga zmiana to możliwość założenia działalności nierejestrowanej. Jest jeden warunek – przychody takiej osoby nie mogą przekraczać 50 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli 1050 złotych brutto miesięcznie. Trzeba będzie je uwzględnić przy rozliczeniach z Urzędem Skarbowym.
Z tego zapisu skorzystał 25-letni Konrad Pietraszek z Lublina, który zamierza robić „małe meble na wymiar”. – Skończyłem studia na Politechnice Lubelskiej, ale na razie chcę się sprawdzić w innej branży. Zdobyłem już trochę doświadczenia, ale na razie zdecydowałem się na działalność nierejestrowaną. Chcę zobaczyć, jakie będzie zainteresowanie – mówi.
Do rozpoczęcia pracy jest już przygotowany. – Mam przygotowane miejsce, gdzie będę składać meble, założyłem już stronę internetową, profil na Facebooku i zaczynam rozwieszać ulotki. Myślę, że wkrótce powinni się do mnie odezwać pierwsi klienci - przyznaje.
Innymi nowościami w ramach Konstytucji są Ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz Prawo Przedsiębiorców. Ta pierwsza zniesie m.in. dwuletni limit okresu zawieszenia działalności gospodarczej, a druga zastąpi nowelizowaną ponad 90 razy Ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Od tej pory ma np. obowiązywać zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy.
W przypadku tych dwóch ustaw część zapisów wejdzie w życie dopiero w lipcu 2018 i lutym 2019 roku. Chodzi przede wszystkim o możliwość automatycznego wznawiania działalności gospodarczej, po tym jak upłynie okres jej zawieszenia. To jednak nie wszystko. W ciągu najbliższych kilku miesięcy premier Mateusz Morawiecki ma też powołać rzecznika małych i średnich firm. Będzie on m.in. opiniował projekty ustaw dotyczących przedsiębiorców oraz pomagał im w rozwiązywaniu konfliktów z urzędami.