Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

3 lipca 2018 r.
17:54

Branża informatyczna rośnie w siłę w Lublinie. Działa tu już 750 firm

W 2017 roku przenieśliśmy się do nowoczesnego biura, które jest gotowe na podjęcie nowych wyzwań pojawiających wraz z globalnym rozwojem Billennium - mówi Paweł Ćwieka. - Była to inwestycja w komfort pracy zespołu, bo to jego wiedza i zaangażowanie stanowi o naszym globalnym sukcesie<br />
W 2017 roku przenieśliśmy się do nowoczesnego biura, które jest gotowe na podjęcie nowych wyzwań pojawiających wraz z globalnym rozwojem Billennium - mówi Paweł Ćwieka. - Była to inwestycja w komfort pracy zespołu, bo to jego wiedza i zaangażowanie stanowi o naszym globalnym sukcesie

Lublin w ostatnich latach stał się jednym z najważniejszych ośrodków branży informatycznej w Polsce. Powstaje tu wiele nowych firm IT, ale na stworzenie nowych oddziałów decydują się również już działające tu firmy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Lublinie działa ponad 750 firm z branży informatycznej i telekomunikacyjnej. Pracuje w nich ponad pięć tysięcy osób: programistów, specjalistów od aplikacji mobilnych, systemów wykorzystywanych w medycynie oraz rozwiązań biznesowych.

Ponieważ skupiają się w inkubatorach i akceleratorach biznesowych, a w branży funkcjonują też grupy nieformalne i organizacje pro-biznesowe, nie mogą ich zastąpić tradycyjne inicjatywy klastrowe. Pomysłem na pomoc dla środowiska okazała się Lubelska Wyżyna IT, czyli system tworzony przez Urząd Miasta Lublin wraz ze środowiskiem naukowym, przedsiębiorcami oraz instytucjami otoczenia biznesu.

– Sektor informatyczny został wpisany do Strategii Rozwoju Lublina na lata 2013-2020 jako jeden z priorytetowych dla lubelskiej gospodarki – mówi Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii I Obsługi Inwestorów UM Lublin.

– Już dziś odnotowujemy jeden z najwyższych wskaźników przyrostu zatrudnienia w branży IT w Polsce, a ponad 20 firm informatycznych przypadających na każde 10 tys. mieszkańców Lublina sprawia, że możliwości rozwoju dla osób wiążących swoją karierę zawodową z informatyką są niemal nieograniczone.

Wszystko dlatego, że pracowników będzie przybywać. Na pięciu wydziałach informatycznych lubelskich uczelni kształci się ponad pięć tysięcy studentów, a kierunki informatyczne i pokrewne kończy co roku ponad 1 200 absolwentów.

Tu się dobrze pracuje

Dobry klimat dla działalności odkryło w Lublinie Billennium, które powstało 15 lat temu w Warszawie, jako firma z polskim kapitałem świadcząca usługi IT dla klientów z całego świata. Operacjami na skalę globalną zarządza od 2011 roku z nowoczesnego oddziału w Lublinie.

– W Centrum Usług w Lublinie zatrudniamy ponad 350 specjalistów IT – mówi Bartosz Łopiński, prezes Billennium. – Sama inicjatywa zlokalizowania oddziału w tym mieście wyszła od pracowników pochodzących z Lubelszczyzny i była pierwszą lokalizacją naszej firmy poza stolicą.

Szefostwo przyznaje, że Lublin szybko zaczął wykazywać przewagę nad innymi miastami. – Wszystko za sprawą utalentowanych i zaangażowanych pracowników, uczelni kształcących młodych programistów i synergię osiąganą dzięki współpracy biznesu, uczelni i samorządu – wylicza Paweł Ćwieka, dyrektor CU Billennium. – To właśnie dzięki temu dziś w Lublinie mieści się największe biuro firmy i stąd zarządzamy największą liczbą globalnych procesów i oprogramowaniem klientów z całego świata.

Firma ma swoje oddziały także w Olsztynie, Bytomiu, Łodzi, Starogardzie Gdańskim oraz w Pune w Indiach.

– Dzięki temu jesteśmy w stanie świadczyć usługi naszym klientom na całym świecie zgodnie ze strategią „Follow the Sun” („Podążaj za słońcem”) – argumentuje Łopiński, ale dodaje że podobnie jak całe Billenium także lubelskie biuro wciąż ma duże możliwości rozwoju. – Obecnie firma odnotowuje dwucyfrowy wzrost rok do roku – sam rynek usług IT rośnie rocznie o około 5 proc. Przewidujemy, że w ciągu kilku lat sam lubelski oddział Billennium zatrudniać będzie tysiąc osób.

– Lublin przeszedł w ciągu kilkunastu ostatnich lat ogromy skok i stał się dobrym miejscem do mieszkania i pracy. Chodzi tu przede wszystkim o pewien komfort życia i spokój. Tu się po prostu dobrze pracuje i dobrze prowadzi biznes – dodaje Ćwieka. – Lublin okazał się miejscem, które daje ogromne możliwości wzrostu naszej firmie.

Pozostałe informacje

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium