Na 1,84 mln działających w Polsce firm na koniec 2016 roku aż 96 proc. z nich to mikroprzedsiębiorstwa. Udział w tworzeniu PKB mikro i małych firm wynosi już prawie 40 proc. Imponująco wygląda również ich wpływ na zatrudnienie. W najmniejszych, często rodzinnych i jednoosobowych firmach, pracuje już nieco ponad 50 proc. wszystkich zatrudnionych, co daje ponad 4,5 mln osób.
Na sektor MŚP przypada też aż 85,4 mld zł nakładów inwestycyjnych, na 183,3 mld zł ogółem.
Ten skrótowy obraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw dobitnie pokazuje jego potężny wpływ na gospodarkę nie tylko Polski, ale naszego regionu.
Dlatego też w tym wydaniu „Złotej Setki” Dziennika Wschodniego, czyli rankingu największych firm województwa lubelskiego, coraz więcej miejsca poświęcamy naszym lokalnym mikrusom. Lubelska gospodarka, mająca takie ikony biznesu jak Azoty, Bogdankę, czy PGE Dystrybucję, ma też swoich małych, cichych bohaterów, którzy bez kompleksów przebijają się na europejskie, a nawet światowe rynki.
W tym artykule prezentujemy tabelki i zestawienia z kategorii: Budownictwo, Produkcja, Spożywcze, Przemysł, Handel, Usługi, Firmy duże, Firmy średnie, Firmy małe, Najwyższy zysk netto na zatrudnionego, Najwyższy zysk netto, Najwyższy zysk brutto i Najwyższa rentowność.
Pobierz cały dodatek Złota Setka 2016.