Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

7 kwietnia 2022 r.
12:56

Budynek po byłej szkole bez przyszłości? Przez dziurawy dach leje się woda [zdjęcia]

53 1 A A

Lekcji w szkole w Szczuczkach (powiat lubelski) nie ma już kilkanaście lat. Do środka leje się woda, więc na ścianach rośnie grzyb, a na podłogach gnije parkiet. I choć radni zabezpieczyli pieniądze na częściowy remont dachu, to do dziś żadne roboty nie ruszyły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– 27 lat tutaj pracowałam. Przykro patrzeć, jak to wszystko niszczeje – ubolewa pani Janina, rozglądając się po budynku dawnej Szkoły Podstawowej w Szczuczkach (powiat lubelski).

To jedna z tzw. tysiąclatek, o czym zaświadcza pamiątkowa tablica umieszczona na jednej ze ścian budynku w 1964 r.: „Szkoła-pomnik 1000-lecia państwa polskiego nr 892 im. Obrońców Pokoju w Szczuczkach.”

Miejsce też jest wyjątkowe, związane z tragiczną historią wsi. W czasie II wojny światowej, 1 października 1939 r., w miejscowej szkole (w pobliżu obecnej „tysiąclatki”) Niemcy zamordowali i spalili 102 mężczyzn. Na pamiątkę tych wydarzeń stanęła kapliczka. Tablica z informacją o mordzie jest też w budynku niedziałającej od kilkunastu lat szkoły.

– Pierwsi uczniowie zaczęli tu lekcje we wrześniu 1965 r. – wspomina Ryszard Wójcik, który sam był w tej grupie. – Wcześniej dzieci uczyły się w baraku, który stał za szkołą. A tu, gdzie teraz jesteśmy, było zaplecze sali chemicznej.

Zachowały się m.in. meble, probówki, stara drukarka i rzutnik. Jest też grzyb na ścianach i zalany wodą parkiet. Podobnie jak w innych pomieszczeniach.

– W 2001 r. decyzją Rady Gminy szkoła została zlikwidowana. Później funkcjonowała już jako stowarzyszeniowa – opowiada Bogusława Anna Grzelak, radna gminy Wojciechów i sołtyska Szczuczek.

W 2009 r. uczniów już było zbyt mało i szkoła została ostatecznie zamknięta.

– Wcześniej, jeszcze za poprzedniego wójta, zostały wymienione okna, piec i grzejniki – wylicza radna. I pokazuje ulotkę wyborczą Artura Markowskiego, który w 2018 r. kandydował na wójta gminy Wojciechów. Markowski, obiecuje m.in. że „zadba o zagospodarowanie budynku po byłej szkole w Szczuczkach”.

– To nie były obietnice wyborcze, tylko problemy, którymi chciałbym się zająć – tłumaczy w rozmowie z nami wójt. I podkreśla, że czynił starania, aby budynek został zagospodarowany. Dawną szkołą była wstępnie zainteresowana jedna z lubelskich fundacji. – Jednak po wizji lokalnej się wycofała – przyznaje.

Dyskusja dotycząca budynku w Szczuczkach toczyła się już kilka lat temu. – Oglądaliśmy tę szkołę w lutym 2019 r. – relacjonował na ostatniej sesji Rady Gminy Wojciechów, przewodniczący Komisji Infrastruktury, Inwestycji i Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Miłosz Adamczyk. – Z tej wizji lokalnej powstała dokumentacja fotograficzna. I było wyraźnie wskazane, by władze gminy to zabezpieczyły.

Pieniądze na częściowy remont dachu zostały zabezpieczone w budżecie w 2021 r. Przeciekający dach nie został naprawiony do dziś. Dlaczego?

– Nie chcę się z tego tłumaczyć – ucina wójt, który na sesji powiedział, że „okres był trudny, jesienny” (ostatecznie zmiany w budżecie zostały zatwierdzane dopiero w drugiej części roku).

O dalsze losy szkoły pytają dziś mieszkańcy Szczuczek.

– Nam nie chodzi o kłócenie się z wójtem, tylko o zabezpieczenie budynku – podkreśla pani Zofia. – Może znajdzie się ktoś, kto ten budynek zagospodaruje. To jest to, co wójt obiecał.

– Nie ma przedszkola ani domu opieki społecznej – podpowiada kolejna z mieszkanek pani Anna.

Na marcowej sesji padła propozycja budowy mieszkań socjalnych, „których w gminie nie ma”.

– Będzie wykonana analiza techniczna budynku, później zobaczymy co dalej – mówi wójt gminy, który zaznacza, że temat byłej szkoły w Szczuczkach „nie jest prosty i wymaga konsultacji z mieszkańcami.”

Podobnie wypowiadał się na sesji, mówiąc, że „sytuacja tego budynku jest trudna”. Na sesji jednak przyznał, że „najprostszym rozwiązaniem byłoby budynek rozebrać”.

Od czasu likwidacji szkoły zostały wykonane „doraźne prace na dachu” jedynie nad częścią pod mieszkaniem i biblioteką (stanowi część budynku dawnej szkoły).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Policjant w czasie wolnym zatrzymał złodzieja w Lublinie

Policjant w czasie wolnym zatrzymał złodzieja w Lublinie

Funkcjonariusz z Oddziału Prewencji Policji zatrzymał mężczyznę, który ukradł towar o wartości ponad 2000 zł. Złodziej próbował uciekać na rowerze, jednak po krótkim pościgu został zatrzymany. Okazało się, że 30-latek był poszukiwany do odbycia kary roku pozbawienia wolności.

Ośrodek wypoczynkowy puławskich Zakładów Azotowych trafi pod młotek

Azoty sprzedają ośrodek wypoczynkowy w Puławach

Puławskie Azoty wystawiły na sprzedaż ośrodek wypoczynkowy za basenem, brodzikami i całym wyposażeniem. Cena wywoławcza za działkę na os. Wółka Profecka to prawie 5 milionów złotych.

Robot leczy raka płuca w lubelskim szpitalu
foto
galeria
film

Robot leczy raka płuca w lubelskim szpitalu

Najnowszej generacji robot da Vinci zoperował chorą na raka płuca pacjentkę. To pierwszy tego typu zabieg w jednym z lubelskich szpitali.

Sebastian Rudol w tym sezonie zdobył już dwa gole

Sebastian Rudol (Motor Lublin): W piłce miarą prawdy jest efekt

Rozmowa z Sebastianem Rudolem, obrońcą Motoru Lublin

Tak bawiliście się z nami na lubelskim deptaku w halloween
galeria

Tak bawiliście się z nami na lubelskim deptaku w halloween

Czwartkowe popołudnie upłynęło nam pod znakiem wspólnej zabawy na lubelskim deptaku. Zabawne, pomysłowe, ale również straszne przebrania. Dobre humory i mnóstwo uśmiechu. Sprawdzajcie naszą fotogalerię i szukajcie siebie jeśli byliście, a jeśli nie, to patrzcie i żałujcie, że nie wpadliście.

Polski Cukier Start rozstrzygnął losy meczu z Arką w trzeciej kwarcie

Cudowny wieczór w Lublinie. Polski Cukier Start rozbił Arkę Gdynia

Polski Cukier Start Lublin po raz pierwszy w tym sezonie wygrał w hali Globus. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego w wielkim stylu pokonali AMW Arka Gdynia.

Lewart Lubartów czekał na zwycięstwo od 14 września

Przełamanie w Lubartowie, Lewart lepszy od Wisły II Kraków. "Postawiliśmy na solidną defensywę"

Sześć porażek z rzędu w lidze, w tym pięć za kadencji nowego trenera – Radosława Muszyńskiego. W czwartek kiepska passa Lewartu wreszcie dobiegła końca. Zespół z Lubartowa niespodziewanie pokonał u siebie rezerwy Wisły Kraków 2:1. Trzeba dodać, że to pierwsza, domowa wygrana beniaminka w sezonie 24/25.

Pijany Ukrainiec bez uprawnień mknął S17. Zatrzymali go inni kierowcy

Pijany Ukrainiec bez uprawnień mknął S17. Zatrzymali go inni kierowcy

Na drodze S17 w kierunku Lublina doszło do zatrzymania nietrzeźwego kierowcy, który prowadził Volkswagenem mając aż 3 promile alkoholu we krwi. Reakcja innych uczestników ruchu zapobiegła tragedii. 26-letni obywatel Ukrainy nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdu – zostały mu one wcześniej odebrane za podobne przewinienie.

Wypadek na ekspresówce między Lublinem a Rzeszowem. Droga całkowicie zablokowana

Wypadek na ekspresówce między Lublinem a Rzeszowem. Droga całkowicie zablokowana

Do poważnych utrudnień dochodzi obecnie na trasie S19 miedzy Lublinem a Kraśnikiem i dalej Rzeszowem. Jak przekazuje policja zderzyły się trzy samochody osobowe. Ze wstępnych informacji wynika, że dwie osoby są poszkodowane. Trasa jest całkowicie nieprzejezdna.

W Lublinie chcą pamiętać. Miasto bierze się za konserwację mogił i pomników

W Lublinie chcą pamiętać. Miasto bierze się za konserwację mogił i pomników

W Lublinie zakończono renowację grobów Nieznanych Żołnierzy na cmentarzu przy ul. Głuskiej. Aktualnie trwają prace przy Mogile Ułanów i krzyżu z Mogiły Legionistów, a wkrótce obejmą one pomnik poświęcony „Zaporczykom” na placu Zamkowym. Prace mają zakończyć się w listopadzie.

Studenckie inicjatywy oraz sami studenci nominowani do prestiżowej nagrody

Studenckie inicjatywy oraz sami studenci nominowani do prestiżowej nagrody

Długa jest tegoroczna lista nominowanych w konkursie nagród środowiska studenckiego „Pro Juvenes”, a na tej liście jest sporo akcentów lubelskich. Z głosowaniem należy się spieszyć.

zdjęcie ilustracyjne
LUBLIN

W tym przedszkolu dzieci zjedzą smaczniej i zdrowiej

W przedszkolu nr 19 w Lublinie na dzieci czekają pewne zmiany. Dzięki nim posiłki mają być zdrowsze i smaczniejsze. O zmiany poprosiły radne, a Ratusz zapowiada, że jeszcze w tym roku przedszkolaki zjedzą lepszy posiłek.

To łoś który został odłowiony w Międzyrzecu Podlaskim

Samorząd kupuje "broń" i przeszkoli urzędników

Po co powiatowi bialskiemu broń? Radny z PiS już zdążył pomyśleć, że do zabijania zwierząt. Ale starosta chce za jej pomocą podawać środki do uśpienia choćby łosi, które coraz częściej odwiedzają miasta.

Przybywający na cmentarz będą mogli na spokojnie odwiedzić groby swoich bliskich, dzięki nowo powstałemu parkingowi.

Prace przy cmentarzu na finiszu - koniec problemów z parkowaniem

Zakończenie prac przy cmentarzu komunalnym w Chełmie ma zniwelować problem z parkowaniem pojazdów.

Listopad miesiącem miodowym w Lublinie

Listopad miesiącem miodowym w Lublinie

Władze miasta wraz z lokalnymi restauratorami i miejskimi ośrodkami spróbują przedłużyć sezon turystyczny w stolicy Lubelszczyzny. W związku z tym ponownie organizują festiwal kulinarny „Kuchnia Inspiracji”. W tym roku wszystko będzie się obracać wokół miodu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium